CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 5:36 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Dec 17, 2015 9:14 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Lista actualizată a sindicaliștilor:
1. Mircea Coman, București
2. Victor Costache, București
3. Lucian Manea, București (1.000€)
4. Razvan Chirita, București (500€)
5. Horatiu Sibianu, Cluj-Napoca
6. Alexandru Sebastian, Cluj-Napoca (500€)
7. Sergiu Delcea, Buzău (500-700€)
8. Alin Pitters, Cluj-Napoca
9. Matei Niteanu, Bucuresti (500€)
10. Rus Nicolae, Turda (500-700€)
11. Adrian Botin, București (500-700€)
12. Simion Mihaita, București (700-1.000€)
13. Simion Stefan, București (500-700€)
14. Stelian Tanko, Odorheiu Secuiesc (500€)
15. Claudiu Cutus, Cluj-Napoca (500-800€)

Hai ca am trecut de numarul "norocos" :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 19, 2015 12:55 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Dupa discutile avute in cadrul acestui subiect am devenit mai optimist in ceea ce priveste viitorul pescuitului C&R in Romania. Cred ca modalitatea cea mai buna de a schimba ceva este aparitia a cat mai multe comunitati locale a celor care impartasesc aceasta pasiune. Poate fi un "sindicat", club sau doar un grup de prieteni ... important este sa incercam sa ne adunam cat mai multi si sa incercam sa facem cat mai cunoscuta frumusetea pescuitului la crap.

Forumul este un mijloc de a face acest lucru dar ar trebui sa facem mai mult si in afara mediului online. Aparitia unui proiect gen Varlaam este un lucru extraordinar si formeaza o comunitate in jurul lui, ar fi bine sa apara cat mai multe astfel de proiecte si in alte locuri din tara. Ar avea toata lumea de castigat si cei care fac o afacere de pe urma pescuitului si cei care o fac doar din pasiune. Mai sunt insa foarte multe forme de a coagula o comunitate (sindicatul era doar un exemplu).

O idee ar fi "asocierea" celor care sunt pasonati si isi fac boiliesurile singuri, homemade, pentru a-si cumpara impreuna ingredientele (scadere de costuri si schimb de informatii) si chiar s-ar putea gandi la a-si organiza un atelier comun unde ar putea fi si un loc bun de adunare si socializare.

Totul este doar sa vrem...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Ian 22, 2016 8:33 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Reiau acest topic - daca nu v-ati pierdut interesul pentru el - ca sa va dau inca un exemplu de sindicat englezesc, care e interesant.

Deepings 1 e un lac de care probabil ca n-ati auzit niciodata. Suprafata: aproximativ trei hectare. Densitatea de crap: 50-60 de exemplare. Recordul lacului: in jur de 26,5kg. Accesul in sindicat se face pe baza de invitatie. Costurile sunt descrescatoare: 1800 de lire in primul an, 1000 de lire in al doilea an, 800 de lire in al treilea an (preturile sunt din 2014). Nu se pescuieste in perioada in care crapul intra in bataie, doua saptamani pe an lacul e inchis. Toti membrii sunt obligati la o zi de munca patriotica pe sezon sau doua zile pentru membrii noi. Orice fel de publicitate facuta lacului trebuie aprobata de administratie, iar in trecut publicitatea era interzisa. Nicio partida nu poate dura mai mult de patru zile si patru nopti, dupa care membrii nu pot reveni pe lac mai devreme de trei zile - regula introdusa pentru a nu permite membrilor pescuitul timp de doua weekend-uri consecutive. Orice incalcare flagranta a regulamentului poate duce la excluderea imediata din sindicat, fara returnarea taxei.

N-am dat exemplul de mai sus ca model. L-am dat ca sa se inteleaga in ce fel un sindicat poate fi atragator prin ceea ce ofera (crapi foarte mari si conditii foarte bune, mai jos aveti o imagine a lacului), dar si pretentios la nivel de regulament si deloc ieftin.


Fişiere ataşate:
Deepings Syndicate.jpg
Deepings Syndicate.jpg [ 136.76 KiB | Vizualizat de 5590 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Ian 22, 2016 9:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Având în vedere că recensământul sindicaliștilor a numărat 8 din București și 7 din restul țării, cu o medie a abonamentului sub 1.000€, nu știu cât de fezabil ar fi un astfel de proiect.

Câte standuri are Deepings 1? Ideal ar fi să știm și numărul membrilor din acel sindicat. Această informație ne-ar fi de ajutor pentru a ne face o idee cu privire la numărul minim de membrii care ar putea susține sindicatul.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Ian 22, 2016 10:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu stiu cati membri are Deepings 1, dar era interesant de stiut.

In privinta eventualului sindicat de care vorbim, parerea mea e ca un proiect construit pe asocierea membrilor nu se poate sustine. Faptul ca sunt doar 15 persoane care si-au exprimat interesul teoretic nu inseamna nimic, puteau fi si 150.

Ca un proiect de genul asta sa poata fi pus in aplicare in Romania, structura de care ai nevoie este: (1) proprietar de lac cu viziune corecta, (2) echipa de administrare competenta, (3) clienti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Ian 23, 2016 7:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 3:10 pm
Mesaje: 307
Localitate: Cluj-Napoca
Vlad Pavlovici scrie:
Nu stiu cati membri are Deepings 1, dar era interesant de stiut.

In privinta eventualului sindicat de care vorbim, parerea mea e ca un proiect construit pe asocierea membrilor nu se poate sustine. Faptul ca sunt doar 15 persoane care si-au exprimat interesul teoretic nu inseamna nimic, puteau fi si 150.

Ca un proiect de genul asta sa poata fi pus in aplicare in Romania, structura de care ai nevoie este: (1) proprietar de lac cu viziune corecta, (2) echipa de administrare competenta, (3) clienti.


foarte corect, poate peste 10 ani sectorul B de la Varlaam va fi in regim de sindicat.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 106 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: