CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 07, 2024 9:34 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Lun Noi 23, 2015 11:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Adrian Botin scrie:
Pentru mine partea dureroasa este aceea ca nu avem unde sa pescuim cu boiliesuri – despre care spunem ca sunt scumpe.

N-ar trebui sa te doara nimic. Se poate pescui pe orice apa cu boiles. Chiar daca apele-s braconate si poluate ca nicaieri in Europa asta nu inseamna ca nu mai sunt crapi.
Ce te impiedica sa pescuiesti la crap pe...Arges sau Neajlov? Crezi ca acolo nu exista? Exista dar e complicat de prins. Eu de aia ma amuz de toti astia de vand boiles si se lauda cu ce prind la concursuri si pe carpodroame.
Cat despre lacul ala din Ungaria...era un articol al unor "consultanti" CPK pe-un site unde aia s-au scapat si-au spus cat au nadit acolo sa prinda niste crapi: 100Kg/saptamana/3 pescari. 100kg! Pai cu atata nada prinzi crap si pe Ciurel! :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Lun Noi 23, 2015 11:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Cat despre lacul ala din Ungaria...era un articol al unor "consultanti" CPK pe-un site unde aia s-au scapat si-au spus cat au nadit acolo sa prinda niste crapi: 100Kg/saptamana/3 pescari. 100kg! Pai cu atata nada prinzi crap si pe Ciurel! :lol:


Off-topic.

Harsany e cunoscut ca lac unde trebuie sa nadesti mult. Nu e niciun secret. Am filmat acolo o secventa cu doi pescari maghiari care, la inceputul partidei, au turnat o albie de nada (zeci de kilograme) intre doua balize puse la 10-15m una de alta. Daca nu nadesti masiv, risti sa nu prinzi.

Faptul ca articolul respectiv a precizat ce cantitate de nada s-a folosit e util - chiar daca e o cantitate mare. E mai bine sa stii cum se pune problema, decat sa te duci la Harsany ca la Varlaam, cu o punguta de boilies si un borcan de pop-up-uri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Lun Noi 23, 2015 12:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Albert, nu-mi povesti basme, am pescuit pe balti cu peste putin. Si braconate. Mi se spunea ca sunt masochist. Nu ma deranja cuvantul. Apoi mi-am dat seama nu ca sunt doar masochist ci sunt si prost platind bani pe balti braconate despre care doar povestile pescaresti spuneau ca mai ascund monstrii. Or mai ascunde, insa dupa experienta pe care am avut-o pe aceste ape (pe care am prins, totusi) in prezent, prefer sa pescuiesc (si sa platesc pentru asta) pe ape unde exista certitudinea clara ca pestii sunt acolo. Daca stiu asta iar lacul este unul dificil prin definitie, cu atat mai mult ma provoaca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Lun Noi 23, 2015 1:05 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Adrian Botin scrie:
Albert, nu-mi povesti basme, am pescuit pe balti cu peste putin. Si braconate.

Basme? De ce? Citeste la ce ti-am raspuns si apoi da-o-n Ispirisme.
Sunt convins ca poti prinde crap la boiles pe majoritatea apelor din Romania. Ca tie ti se pare masochism, prostie sau mai stiu eu ce e alta discutie. Fiecare pescuieste unde si cum vrea.
Pe tine te coafeaza un crap de 20 dekile prins la bile pe-un carpodrom cu wifi de 100gb/sec. Pe mine ma incanta sa extrag un ciortan de 7 kile dintr-o balta semi-salbatica ce colcaie de somn pitici.Sau un sui din Dunare unde ma rupe roamingul si cand dau un SMS. Pe unii dintre astia i-am prins si la boiles chiar daca lumea ma considera nebun deoarece pescuiam asa.
Din pct meu de vedere boilesul n-are nimic special. Daca eu cred ca ma ajuta il folosesc,d aca nu e superok si porumbul sau tigratele. Pot foarte bine sa merg pe carpodrom si sa pescuiesc cu semninte si mamaliga iar la vreun rau sau vreo balta uitata de lume cu boiles.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Lun Noi 23, 2015 1:12 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Harsany e cunoscut ca lac unde trebuie sa nadesti mult. Nu e niciun secret. Am filmat acolo o secventa cu doi pescari maghiari care, la inceputul partidei, au turnat o albie de nada (zeci de kilograme) intre doua balize puse la 10-15m una de alta. Daca nu nadesti masiv, risti sa nu prinzi.

Dap, stiu. Doar ca trebuie inteles ca nada nu inseamna exclusiv boiles.Mai exact reteta e:nadeste cu sacul ca sa prinzi crap..cu ce e alta poveste. Bine, tot acolo pe lacul ala unde tre' sa nadesti masiv sunt destule cazuri in care pescari cu o lanseta, doua de feeder scot crapi trecuti de 15 kile cand majoritatea celor care nadesc industrial, inclusiv cu boiles, someaza. :)
Detalii si nuante dar cin' sa le vada, inteleaga si aplice? :)
Vlad Pavlovici scrie:
Faptul ca articolul respectiv a precizat ce cantitate de nada s-a folosit e util - chiar daca e o cantitate mare. E mai bine sa stii cum se pune problema, decat sa te duci la Harsany ca la Varlaam, cu o punguta de boilies si un borcan de pop-up-uri.

Nu e util e musai. Chiar apreciez lucrul asta. E singurul articol din miile care exista pe tema pescuitului la boiles unde se precizeaza acest aspect(mai e alra cu expiratele aruncate-n Delta dar acolo nu se spune exact cat..doar ca e muuuult :) ). Din celelalte intelegi fix ce-ai spus tu: cu o punda de pe raft si niste flotante rupi balta-n doo :)
Tocmai de aia spun eu ca promovarea boilesului e facuta gresit. Din pct meu de vedere producatorii ar trebuie sa marseze pe ideea ca bilele functioneaza oriunde...nu doar pe carpodroame sau loter..aaaa..concursuri :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Lun Noi 23, 2015 1:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Albert scrie:
Bine, tot acolo pe lacul ala unde tre' sa nadesti masiv sunt destule cazuri in care pescari cu o lanseta, doua de feeder scot crapi trecuti de 15 kile cand majoritatea celor care nadesc industrial, inclusiv cu boiles, someaza.


Ai pescuit la Harsany? Eu am pescuit o singura data si nu mi s-a parut ca pescarii de crap care nadesc masiv someaza. Am observat ca someaza mai mult cei care nu nadesc. O partida nu e suficienta ca sa intelegi lacul, dar e mai mult decat nimic. Nada nu era formata numai din boilies, se nadea inclusiv cu biscuiti pentru caini, dar se nadea industrial.

N-am idee cum s-a ajuns la nadiri de asemenea proportii, dar avand in vedere profilul lacului si densitatea impresionanta de crapi mari e posibil ca lacul sa nu poata sustine ritmul de crestere al crapilor doar prin hrana naturala pe care o produce, caz in care zecile de tone de nada care intra in lac intr-un an sunt utile.

Albert scrie:
E singurul articol din miile care exista pe tema pescuitului la boiles unde se precizeaza acest aspect


N-as zice ca e singurul material in care se vorbeste de cantitatile de nada folosite. Am discutat in mai multe filme ce cantitati de nada sunt necesare pentru un anumit lac si cred ca au facut asta si altii. E adevarat ca oamenilor nu le place sa le spui ca uneori e nevoie de nada multa, li se pare ca le bagi mana in buzunar, dar uneori trebuie sa accepte ca sunt lacuri pe care nu se pescuieste eficient cu nada putina.

Albert scrie:
Tocmai de aia spun eu ca promovarea boilesului e facuta gresit.


Facem si noi ce putem. :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Preturi "de bun-simt"
MesajScris: Lun Noi 23, 2015 2:39 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Facem si noi ce putem. :)

Darã cã. Numa' ca amu'-i timpul sa treceti la urmatorul nivel: boiles everywhere&anywhere :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Lun Noi 23, 2015 7:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Ce motive as avea sa pescuiesc la boilies pe Arges sau Neajlov, pentru selectie sau de dragul de a pescui cu boilies? La porumb nu merge? Apropo, ai fost pe Arges si Neajlov si ai prins, arata-ne si noua poze, ceva, eu sunt dornic de noi provocari si par blocat in a le gasi.
Ce spui tu, ca se poate prinde crap la boilies pe orice apa este corect, dar nu asta era discutia. Faptul ca pescuiesti pe apele de care ai povestit mai sus, pline de dificultate si te bucuri de un peste de 7 kg, este foarte ok, gust si eu acelasi lucru. Discutia era alta si eu am spus ca daca ar fi mai multe ape cu pesti mari (lacuri private sau ape publice) si te-ai intoarce acasa dornic sa descarci pozele, boiliesul ala parca nu mai pare asa scump. Ca sa nu ma spun ca se gasesc boiliesuri pe piata la 24 lei, dar probabil fiind ieftine, lumea le evita. Cum o dai, oricum nu e bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Mar Noi 24, 2015 10:42 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Adrian Botin scrie:
eu sunt dornic de noi provocari si par blocat in a le gasi.

Pai nu esti blocat. Doar comod, cred. Sau n-ai timp. Sau..motive se gasesc 100000 :lol:
Adrian Botin scrie:
Ce motive as avea sa pescuiesc la boilies pe Arges sau Neajlov, pentru selectie sau de dragul de a pescui cu boilies?

Pai tocmai asta-i provocarea: sa prinzi un crap la boiles pe Arges sau Neajlov :)(nu discut despre "selectie" deoarece si asta mi se pare un concept supra-evaluat) Pe ape salbatice la porumb sau mamaliga prinde oricine...de cele mai multe ori din greseala :lol:
De ce nu te atrage? N-ai incredere in tine, in apa sau in nada? :)
Adrian Botin scrie:
Discutia era alta si eu am spus ca daca ar fi mai multe ape cu pesti mari (lacuri private sau ape publice) si te-ai intoarce acasa dornic sa descarci pozele, boiliesul ala parca nu mai pare asa scump.

Nu ai pus corect problema. E cumva asa: te intoric acasa dornic sa descarci pozele cu crapul/crapii pe care ai vrut sa-i prinzi. Ca-i prinzi pe carpodorom la mamaliga si au 5 kile sau pe-o baltoaca la boiles si au 15 e acelasi lucru.
Adrian Botin scrie:
Ca sa nu ma spun ca se gasesc boiliesuri pe piata la 24 lei, dar probabil fiind ieftine, lumea le evita. Cum o dai, oricum nu e bine.

Exact asta incerc sa spun: boilesul e "vandut" ca nada care-si merita pretul deoarece selecteaza pestii mari pe carpodoroame cand, de fapt, nu-i chiar asa. Incerc s-o dau jos de pe piedestalul nadelor. E doar o nada/momeala si..atat. Cand lumea va intelege asta va cumpara si bile si din Decathlon si de la "procuatori de renume". Cam ca si la groundbait, de exemplu :lol:
Pentru mine pescuitul e asa: incerc sa prind ce peste vreau, de unde vreau, cum vreau. Adica nu ma coafeaza un crap prins la match cand eu vreau sa-l prind la lansetele plantate la 200m :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Boiliesuri pentru toate apele
MesajScris: Mar Noi 24, 2015 7:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Inteleg foarte bine punctul de vedere al lui Adi. Am pescuit ani de zile aproape numai pe lacuri salbatice si probabil jefuite, cu speranta ca mai gasesc vreun peste mare in ele. N-am prea gasit. Cel mai mare castig din experienta asta e unul psihologic, ca nu te mai sperii de lacuri grele. Dar la un moment dat te plictisesti. Nu mor de dragul lacurilor "sintetice", dar macar stii ca trofeele lacului nu sunt legende, exista in realitate si le poti prinde.

Albert scrie:
boilesul e "vandut" ca nada care-si merita pretul deoarece selecteaza pestii mari pe carpodoroame cand, de fapt, nu-i chiar asa. Incerc s-o dau jos de pe piedestalul nadelor. E doar o nada/momeala si..atat. Cand lumea va intelege asta va cumpara si bile si din Decathlon si de la "procuatori de renume".


Albert, boiliesul exact asta este - o nada (sau o momeala) de selectie. Face selectie in doua feluri: prin marime si duritate, in sensul ca tine la distanta pestele mic, si prin compozitie, in sensul ca iti poate oferi capturi mai mari decat alte nade, in anumite conditii. Nu discut acum in ce conditii, dar sunt situatii in care, daca vrei sa prinzi peste mare, trebuie sa dai la boilies.

Asta sunt lucruri confirmate in decenii de pescuit la crap in toata Europa si pe care nu cred ca le poti contesta - sau, ma rog, poti sa incerci daca vrei, dar nu cred ai sanse sa schimbi viziunea general acceptata despre boiliesuri.

Apropo de boiliesurile din Decathlon. I-am dus lui Sylvain Remetter cateva pungi cu aroma de scopex, cand era la Periprava. Stiam ca pestele raspunde la ele pe Dunare. De curiozitate, am nadit cu ele si pe Bazinul 8 pe care pescuiam, ca sa vad daca prezinta vreun interes pentru ten. Ei bine, in cele doua zile in care am tinut o montura pe zona nadita cu ele, n-am prins nici macar un caras la montura respectiva (iar carasii de 2-3kg de pe Bazinul 8 erau celebri), in timp ce pe zona nadita cu boiliesurile mele prindeam foarte bine. Asa ca nu toate boiliesurile sunt la fel, iar unele chiar isi merita banii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: