CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:11 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 3:12 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Fishing & Hunting Channel organizeaza in perioada 12-14 februarie 2016 prima editie a targului F&H Expo, la Romexpo Bucuresti. Mai multe detalii pe site-ul targului: http://fishingandhuntingexpo.ro.

Din punctul meu de vedere, e o veste buna. F&H Channel are anvergura de a organiza un targ de calitate, dupa model occidental. Nu e simplu, dar cred ca poate s-o faca si merita sustinut in directia asta.

L-am rugat pe Cristi Albu de la F&H Channel, care se ocupa (alaturi de alti colegi) de organizare, sa ne tina la curent pe CarpOnline cu noutatile si sa raspunda eventualelor intrebari legate de targ.

Ca sa putem deschide dialogul, va rog postati pe acest topic orice comentarii aveti in legatura cu targul si ce asteptari aveti de la el.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 4:02 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Bazandu-ma pe experienta ultimilor ani din Budapesta as putea spune ca pasul esential ar fi ca targul sa devina un adevarat Fishing Show, nu doar o lichidare de stoc a producatorilor cu nesfarsita oferta "2+1".
Sugestii - Workshopuri pt nada (la Dynamite anul trecut la Carpshow consultantii rulau cantitati mici de combinatii de mixuri cu prezentare etc.) si echipament (Free Spirit a avut rod-building acum la Carpshow), prezentari ale unor filme cu sesiune de Q&A (asta a facut Korda la CarpShow cu underwater).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 4:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Inteleg ca targul va include o parte de "show", cu diverse prezentari, asa cum se intampla la targuri consacrate din alte tari.

Partea de prezentari tine atat de firmele care produc prezentarile, cat si de organizatori, care ofera logistica necesara si promovarea de rigoare, lucruri care la targurile de pana acum nu s-au prea intamplat. De exemplu, in 2009, l-am invitat pe Gary Bayes (directorul Nashbait) la targul ALP (si a acceptat), dar nu s-a putut gasi un spatiu de prezentare. Ca atare, n-a mai venit. Nu fac din asta o critica la adresa targului ALP, e doar o constatare ca organizatorii nu erau interesati de prezentari, vedeau ideea de targ din alta perspectiva.

Partea de oferte promotionale e normala si e motivul principal pentru care se duc la targ atat unele firme, cat si o buna parte a publicului. Ca marfa e uneori veche, iar publicul e uneori atent doar la preturi, astea sunt lucruri pe care niciun organizator de targ nu le poate controla.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 6:53 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Buna seara.
Succes, le doresc celor de la Fishing&Hunting si mai ales acelora dintre dvs. care vor pune" umarul" la realizarea acestui proiect...si asa cum il stiu pe Cristi Albu(personal, mi-a raspuns imediat si neconditionat la invitatia adresata, aceea de a sponsoriza un eveniment(casting) in Sibiu)), sunt sigur ca va face treaba buna!
Mi-as dori de la acest targ, sa ma convinga sa iau drumul spre Bucuresti :) nu spre Ungaria :oops: !
O seara buna.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 11:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Acu' un an-doi , parca nu era posibil nimic in Romania ca nu exista piata de desfacere suficienta , pescari, cerere si multe altele , adica mai nimic ... parca pe forum facea cineva afirmatii de genu, acuma vad ca se incep propecte noi si indraznete ... hmm , poate cu guvernu asta tehnocrat sa se fi schimbat ceva :lol:

Nici cel de la Budapesta nu ii nu stiu ce , tot mai slab , de la an la an si tot mai multi producatori de nada ... de la noi din tara cel mai ok ii cel de la Timisoara , restul sunt pentru carasari...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 8:29 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Roland, am spus de mai multe ori ca piata din Romania e mica (lucru confirmat si de analiza Tackle Trade World, chiar daca metodologia analizei respective e discutabila), motiv pentru care lucruri care se intampla in alte tari cu o piata mai dezvoltata n-au cum sa se intample aici.

Lucrul asta e in continuare valabil si nu se va schimba peste noapte. Firmele care participa la toate targurile ca sa vanda glicerina colorata si boiliesuri de malai si gris vor face acelasi lucru si la targul F&H. Asteptarile pe care le putem avea de la targ tin in primul rand de modul de organizare si de capacitatea organizatorului de a produce evenimente care tin de partea de "show".

Faptul ca Romania e o piata mica (lucru care pleaca de la numarul infim de lacuri de crap adevarate) nu exclude posibilitatea de a face si lucruri notabile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Organizatorii trebuie sa stie carui public se adreseaza si sa aibe repere cat mai exacte legate de asteptarile vizitatorilor ...Pentru asta e bine sa se cunoasca aproape in detaliu aceasta piata

.Pot fi si oferte sau lichidari de stoc dar consumatorii acestei nise au devenit din ce in ce mai pretentiosi si daca nu primesc ce isi doresc de la un astfel de targ,putem asista la un fiasco.De aceea ,pe langa lichidari de stoc,bile cu gris si malai,m-as bucura sa vad si lucruri noi,utile ,de calitate .

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 10:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Firmele care participa la toate targurile ca sa vanda glicerina colorata si boiliesuri de malai si gris vor face acelasi lucru si la targul F&H.

Auleo, care-s alea? :lol:
Cat despre targ...sa vad lista completa a expozantilor eventual(ideal) cu o promovare din timp a eventualelor ofere si poate-poate dau 15-20 RON sau cat va fi biletul.
Bine, daca-mi raspunzi la prima intrebare vin indiferent de pret...numa'sa vad malaiu' cu glicerina :lol:

P.S. Au mai anuntat acum niste ani cei de la peveteveu un ditai targ ce trebuia sa fie pe undeva prin Pantelimon si cand sa se intample s-a ales praful..au disparut complet..sper sa nu fie asa si acum :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 11:19 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu m-am facut bine inteles.

Firmele din Romania nu se pot da peste cap sa devina alte firme cu ocazia targului F&H. Firmele pe care le cunoastem de la alte targuri vor fi prezente si aici. Nou e organizatorul si cred ca tine de el sa propuna un format mai interesant decat ce a fost pana acum. In sensul asta v-am rugat sa postati ce asteptari aveti de la organizator.

Ce asteptari avem de la firme e alta discutie, dar bineinteles ca putem vorbi si despre asta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 11:40 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
De la organizator ma astept in primul rand la professionalism, sa introduca chestii prin care sa atraga sa stai in cadrul targului cateva ore bune, nu sa te duci asa pe la toate standurile si sa iesi fara sa fi impresionat. Nu stiu ce trebuie sa faca organizatorul sa ajunga la asta, dar ar fi bine sa o faca.

Legat de firme, cred ca cel mai important ar fi sa creeze o atmosefera asa cum e pe sectorul A la Varlaam, ca si cum noi nu am fi clienti ci prieteni cu ei, cred ca apropierea asta conteaza foarte mult si cei care reprezinta firmele sa priveasca prin ochiul consumatorului. In rest, astept si oferte de pret mai bune la mulinete, macar sa ajungem la aceleasi preturi ca renumitul site austriac.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron