CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 12:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Mar Ian 19, 2016 10:14 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ionut, asa este.

Dar nu despre asta e vorba aici. Exemplul meu incearca sa ilustreze o problema. Firma A are o prezenta de buna calitate la targ, dar nu vinde nimic. Nu are o strategie corecta in raport cu publicul targului. Firma B are o prezenta de slaba calitate, de talcioc, care nu ne place, dar ne ofera reducerile care ne plac. Strategia ei e adaptata la publicul targului.

Cu situatii de genul asta s-au confruntat mai multe firme care au mers pe cartea imaginii de prestigiu, dar cu preturi intregi. Dupa una-doua experiente nereusite, au renuntat sa mai vina la targ.

Sa vedem ce solutii vor gasi firmele care participa la Expo F&H ca sa nu faca figuratie in standuri frumoase.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 1:49 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad, pai e evident ca raspunsul corect este strategia firmei B. Daca vrea sa mai participe la targ(uri)/expozitii in Romania :) O firma de genul A, cu strategia din exemplu, va avea maximum una sau 2 participari, dupa care va spune pas. Sunt firme si de genul C, cu un alt nivel/potential de informatie si de prelucrare a ei, care nici macar nu-si pun problema sa participe la un targ de pescuit in Romania (cel putin in viitorul apropiat). Trist dar adevarat.

Sunt putine firme in lumea asta care au puterea sa schimbe comportamentul clientilor. In special intr-un domeniu atat de sensibil cum e pescuitul sportiv la crap, intr-o tara unde crapul e sursa de hrana pentru imensa majoritate a indivizilor, si lacurile care se sa permita un astfel de pescuit la un anumit standard se numara pe degete.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 9:12 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Firma A are o prezenta de buna calitate la targ, dar nu vinde nimic. Nu are o strategie corecta in raport cu publicul targului. Firma B are o prezenta de slaba calitate, de talcioc, care nu ne place, dar ne ofera reducerile care ne plac. Strategia ei e adaptata la publicul targului.

E important ce urmaresc cele doua forme. Sa vanda mult la targ si..atat? Atunci da, firma B e castigatoare. Dar daca firma A are o strategie pe terme lung va veni la targ cu stand frumos, consultani si prezentari si astfel va castiga pe termen lung. Sau nah, asa ar trebui sa fie.
Eu sper ca in timp acest targ sa devina un loc unde majoritatea firmelor sa fie de tip A. Sunt constient ca asta se va intampla in timp asa ca la editia asta voi evita cu talent "standurile" firmelor de timp B sperand ca la anul(sau la toamna) va fi mai multa expozitie si mai putin talcioc.
Pana acum aceasta expozitie pare a fi expo AVP+multe chestii mai profi. E ok, merita 30 RON.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 9:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
lucian_man scrie:
Pretul de 30 de ron / zi mi se pare nejustificat. Este un pret mare si cam atat.


Mie unu mi se pare ca privesti mult prea sumbru lucrurile. Noi cei care suntem cat de cat cu o alta viziune asupra pescuitului ar trebui sa ne dam seama ca pentru a sustine fenomenul si pentru a avea firmele pe care le dorim la asemenea expozitii, ar fi bine sa impulsionam. Normal ca o sa fie firme cu 2+2 sau x+x, dar asta este, ideea e sa nu aiba amploarea pe care au avut-o in anii trecuti. Daca se intampla asta inseamna ca ne indreptam catre ceva mai bun.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 10:36 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Firme de tip A si B sunt peste tot. Ambele tipuri pot fi vazute la targurile occidentale si exista public pentru amandoua. La targurile noastre de pana acum, balanta s-a inclinat atat de mult inspre firma B, incat firma A nu mai avea ce sa caute.

Dupa parerea mea, suntem in continuare in situatia in care publicul targurilor din Romania e mai interesat de firma B. Publicul targurilor, nu tot publicul. In afara targurilor, exista un public si pentru firma A. Publicul forumurilor, de exemplu, care un public mai informat, pare mai putin atras de reducerile firmei B.

Ca sa creasca numarul clientilor informati care vin la targuri pentru firma A, solutia e sa creasca piata. Ca sa creasca piata, ne trebuie mai multe lacuri de crap. E o relatie intre cauza si efect. Lacurile sunt cele care dezvolta comunitatea. O comunitate matura produce un numar tot mai mare de pescari informati, care stiu ce sa cumpere si ce nu.

Deci nu exista o solutie imediata, dar in timp e posibil ca lucrurile sa se mai echilibreze.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 1:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vlad Pavlovici scrie:
Ca sa creasca numarul clientilor informati care vin la targuri pentru firma A, solutia e sa creasca piata. Ca sa creasca piata, ne trebuie mai multe lacuri de crap. E o relatie intre cauza si efect. Lacurile sunt cele care dezvolta comunitatea. O comunitate matura produce un numar tot mai mare de pescari informati, care stiu ce sa cumpere si ce nu.
Subscriu: în primul rând este nevoie de lacuri. Pescarii au nevoie în primul rând de lacuri și apoi de târguri.

Nici măcar firma B nu va putea trăi un an din ceea ce vinde la târg. Are nevoie să vândă pe toată durata sezonului de pescuit (poate și extrasezon), iar pentru asta trebuie să existe pescari care să le cumpere produsele. Fie că vorbim de nadă ieftină, de oferte X+Y, de ingrediente pentru cei care își prepară singuri nada, de nadă scumpă, tot trebuie să avem lacurile pe care pescarii să o folosească.

O curiozitate: câte lacuri sunt prezente la acest târg în calitate de expozanți?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 1:57 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Ca sa creasca piata, ne trebuie mai multe lacuri de crap. E o relatie intre cauza si efect. Lacurile sunt cele care dezvolta comunitatea. O comunitate matura produce un numar tot mai mare de pescari informati, care stiu ce sa cumpere si ce nu.


Eu cred ca putem privi situatia si altfel.Sunt prea putine lacuri de crap,fiindca numarul pescarilor de crap este unul destul de redus raportat la alte tari.Sunt de parere ca numarul lacurilor de crap este in stransa legatura cu numarul pescarilor acestui gen.Depind practic unii de altii.Pentru aparitia unui numar semnificativ de noi lacuri,in mod cert este nevoie de un numar semnificativ de pescari pentru ele.Sigur,astfel de targuri-expozitie sunt o buna metoda de-a atrage noi pescari spre acest gen,dar cred ca nu-i suficient.Si putem discuta zile-n sir fara a ajunge la o concluzie unanim acceptata


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 2:19 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Gabriel Culcea scrie:
Sunt prea putine lacuri de crap,fiindca numarul pescarilor de crap este unul destul de redus raportat la alte tari.


Cu riscul de a ne indeparta putin de subiectul targului (daca ne indepartam prea mult, putem face un topic separat), cred ca lacurile produc pescari, nu pescarii produc lacuri. Cand apar lacuri noi cu crapi mari, lacuri care sa fie interesante si bine administrate, apar imediat si pescarii pentru ele. Ne lipsesc oameni care sa investeasca in lacuri si oameni care sa stie sa le administreze. Pescari avem destui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Mie Ian 20, 2016 4:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Matei Niteanu scrie:
Noi cei care suntem cat de cat cu o alta viziune asupra pescuitului ar trebui sa ne dam seama ca pentru a sustine fenomenul si pentru a avea firmele pe care le dorim la asemenea expozitii, ar fi bine sa impulsionam


Matei, daca verifici atent ce am scris, rezulta :

- voi plati 30 ron pt a sustine persoanele (care vor prezenta) pe care le cunosc si implicit fenomenul

- suma de 30 ron este justificata de organizator ca fiind o taxa de expozitie. Asta se doreste de fapt - o expozitie. Foarte frumos si e de apreciat ca asta se vrea. Dar daca ne uitam la expozanti, vom vedea ca intr-un procent covarsitor (70-80%) nu va fi vorba despre asa ceva. Hai sa asteptam sa vina targul si vom vedea cati dintre expozanti au venit sa promoveze ceva nou / interesant sau sa discute si sa consilieze potentialii clienti, si cati au venit sa faca "promotii".

Sa o iau altfel. La un targ auto-moto intrarea este 30 ron - 50 ron dar vezi expus ceva nou / de actualitate. E adevarat ca sunt si standuri unde cumperi ulei la pret de 1+1 . Dar vezi si masini. Unde mai pui ca se si cumpara multe dintre masinile expuse - si in general este vorba despre masini de lux.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Ian 22, 2016 11:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Cristi,

Ati facut cumva un program cu prezentarile facute de invitati? Chiar ar fi interesant.

Multumesc,
Matei

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 64 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: