CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:46 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Sâm Noi 21, 2015 7:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 07, 2014 12:15 am
Mesaje: 50
KRo scrie:
Sunt eu ghinionist inseamna , la sectiunea de crap la totalfishing si la BF pot sa pun pariu ca cel putin jumate din produse nu sunt pe stoc , scuzele sunt aceleasi.

Iar in ceea ce priveste locatia , nu am spus ca ii obligatoriu , numai daca se vrea altceva ... asta a fost propunerea mea . Lasa comparatiile cu Budapesta , coincidenta sau nu Budapesta ii in centrul Ungariei si sunt autostrazi din toate directiile , sa nu facem comparatii cu Bucurestiul.

Se face targul in Bucuresti pentru ca se vrea un targ de chilipiruri nu de pescuit ,intradevar carasari sunt mai multi in Bucuresti . Oricum va fi un esec total si de ce sa nu incerce cineva si alta locatie . Stai linistit nu m-as fi asteptat sa imi dai dreptate, doar mi-am spus parerea .


Referitor la locație și eu susțin aceeași idee. Sigur ca în București sunt cei mai mulți pescari de crap și nu numai dar în tara sunt mai multi și ar fi mai accesibil multora. De altfel e greu sa faci o comparatie intre cele doua capitale și ca locație și ca infrastructura. Dacă erau autostrazi cu siguranță veneau mai mulți și din tara. Oricum ce s-a organizat pana acum e de toată jena, un bazar și atât. Nu merita sa mergi nici măcar din Ploiești.

În alta ordine multe repere nu inseamna și multa marfa pe stoc. Luni la rand stocuri zero de la începutul sezonului. Nu știu când vine și nici ce vine . Poate nu este doar vina magazinelor și importatorilor mai sigur cam ăsta ne e locul din păcate. Scuze pentru off topic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Sâm Noi 21, 2015 7:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Tocmai pentru ca Romania nu are sosele bune si e de presupus ca oamenii nu vor veni la targ de la distante mari, poate ca nici macar de la distante mici, datorita transportului incomod (cu atat mai mult in februarie, cand drumurile pot fi blocate), e logic sa organizezi targul acolo unde ai cea mai mare piata locala. Adica la Bucuresti.

Tot in Bucuresti se gasesc majoritatea firmelor cu notorietate care pot sa participe si sa aduca publicul la targ prin prezenta lor. Tot in Bucuresti sunt si birourile F&H care organizeaza targul. Sansele unui targ sunt mai mari intr-un oras ca Bucuresti, decat in orase din centrul tarii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Sâm Noi 21, 2015 8:43 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Mereu vor fi discuti pro si contra ,cei care ne dorim in centrul tari zicem ca e mai ok si vedem doar parerile pro nu si cele negative ... cei cu Bucurestiul la fel.... nimeni nu incearca o solutie sa adune toti pescari la un loc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Sâm Noi 21, 2015 11:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Vlad Pavlovici scrie:
Tocmai pentru ca Romania nu are sosele bune si e de presupus ca oamenii nu vor veni la targ de la distante mari, poate ca nici macar de la distante mici, datorita transportului incomod (cu atat mai mult in februarie, cand drumurile pot fi blocate), e logic sa organizezi targul acolo unde ai cea mai mare piata locala. Adica la Bucuresti.

Tot in Bucuresti se gasesc majoritatea firmelor cu notorietate care pot sa participe si sa aduca publicul la targ prin prezenta lor. Tot in Bucuresti sunt si birourile F&H care organizeaza targul. Sansele unui targ sunt mai mari intr-un oras ca Bucuresti, decat in orase din centrul tarii.


De aici rezulta clar ca se vrea acelasi lucru , nu are sens topicul ... aceasi marie cu alta palarie , super tare Bucurestiul asta de trag toti ca mustele la el ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Sâm Noi 21, 2015 11:59 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Ian 07, 2014 12:15 am
Mesaje: 50
Din păcate sunt multe neajunsuri și mai sunt multe de făcut. Lucrurile așa stau și e normal ca organizator sa iei mai multi factori în calcul nu e nimeni de condamnat pentru ăsta. Ideea e ce se dorește de la acest proiect, vânzare la stand pentru marfa ramasa pe stoc 2015 (nada) sau prezenta, promovare, prezentări, etc. Concurenta e benefica în orice domeniu.
Mai vedem...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 8:54 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
KRo scrie:
super tare Bucurestiul asta de trag toti ca mustele la el ...


Roland, ia o pauza. Comentariile de genul asta nu au ce sa caute in discutie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 10:35 am 
Neconectat

Membru din: Vin Dec 05, 2014 11:54 am
Mesaje: 31
Acum cativa ani vedeam astfel de targuri doar la Tv :( . Am sa merg la acest targ in special pentru ofertele, reducerile si lichidarile de stocuri la boiliesuri, deoarece vreau sa pescuiesc la boilies si sa ma coste cat mai putin, deoarece fac parte de randul pescarilor care nu isi permit 300 -400 lei pe o partida de pescuit cu bile. In ultimi ani am observat elitizarea pescuitului la crap prin preturi exagerate la nade, scule si taxe de balta. Am ramas blocat cand am vazut in Anglia taxa de 7 lire pe zi la o balta C&R renumita in lume, cand la noi e 70, 80, 90 de lei o taxa C&R pe o balta mediocra, unde taxa are trebui sa fie modica, pentru ceea ce este la urma urmei un hobby pentru mine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 10:55 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mar 18, 2015 1:18 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Unul dintre lucrurile pe care eu unul mi le-as dori,sunt preturile mai mici pentru expozanti la inchirierea standurilor.La targurile "Expo pescuit si vanatoare" am inteles ca erau niste preturi foarte mari pe metru patrat de stand inchiriat.Si de aici cred ca si magazinele participante trebuiau intr-un fel sa isi scoata banii prin preturi.Reducerile erau foarte putine sau nesemnificative,sau la produse pe care nu reuseau sa le vanda in propriile magazine.Poate in felul asta,scazand pretul la chirie per stand,poate vom vedea si magazine mai mici care vor participa.Cu cat mai multe magazine participante cu atat mai bine (zic).Al doilea lucru pe care mi l-as dori,este ca nada care intra in ultimele 6 luni de garantie sa fie daca s-ar putea vanduta la jumatate de pret.Am avut surpriza neplacuta sa gasesc in anumite magazine boilies-uri expirate deja,de la o firma cunoscuta cu eticheta neagra,care aveau taiat cu marker negru data expirarii si vandute la acelasi pret ca si cele neexpirate.Iar in al treilea rand,mi-as dori sa vad marfa cat mai diversificata.La precedentele targuri de gen,am vazut la anumiti expozanti cam aceleasi produse.Cat despre organizare,prezentari si alte lucruri sunt interesat mai putin,astea tin de detalii si am incredere in organizatori ca isi vor face treaba in sensul asta.In final,nu pot decat sa urez succes proiectului si abia astept targul :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 10:58 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
vasea scrie:
Am ramas blocat cand am vazut in Anglia taxa de 7 lire pe zi la o balta C&R renumita in lume.


Taxele din Anglia reflecta numarul foarte mare de lacuri pline de peste.

Taxele din Romania reflecta numarul foarte mare de lacuri goale de peste.

Ca si in discutia despre preturile de bun-simt, nici aici bunul-simt nu joaca niciun rol, in principiu toata lumea vrea sa castige cat mai mult, conteaza doar raportul dintre cerere si oferta. Daca numarul lacurilor de crap din Romania va creste masiv, taxele pe lacuri vor scadea. In schimb, daca numarul lacurilor va scadea, taxele vor creste.

Ca fapt divers si off-topic, Anglia nu e chiar paradisul pe care si-l imagineaza pescarii romani care n-au fost niciodata pe lacurile englezesti. Regulile sunt dure, comparativ cu lipsa de reguli de la noi, si nu toate preturile sunt mici. Exista zeci de lacuri cu regim de sindicat, unde nu poti pescui decat daca esti membru, si taxele pe unele sindicate ajung la 1500 de lire.

Totul e reglat in functie de cerere si oferta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Dum Noi 22, 2015 11:36 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Vlad Pavlovici scrie:
KRo scrie:
super tare Bucurestiul asta de trag toti ca mustele la el ...


Roland, ia o pauza. Comentariile de genul asta nu au ce sa caute in discutie.


adevarul tot timpul supara iar pauza o sa iau cand o sa consider eu ... In rest esti liber sa ma banezi si sa stergi contul daca vrei sa nu mai vorbesc. Ti-am si propus din proprie initiativa acest lucru ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 17  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 68 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: