CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 8:29 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 12:38 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Cred ca organizatorul ar trebui sa pastreze o proportie acceptabila intre producatorii de nada si cei care vand (si) altceva. Eu am inceput sa ma plictisesc sa vad tarabe cu boilesuri si nimic altceva, cum a fost anul asta la Carplove: balaton boiles, the one boiles, power (parca) boiles, blablabla boiles, pe langa consacratii, keen carp, cc more, etc. Prea putini expozanti de bete, mulinete si alte acareturi pt pescuitul crapului. La targ ma astept sa vad ,in primul rand, bete, corturi, rod pod-uri, etc, dupa care sa miros boliesuri.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 12:46 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
In general pescarii cu experienta isi schimba echipamentul la 4-5 sezoane, deci probabil asta e cauza pentru care firmele de nada sunt mai interesate de targ. Nada, vrei, nu vrei, tot trebuie sa o cumperi. Chiar daca multi la targuri fac bile cu gris si colorant, mizeaza si pe clientele diversa, cei cu experienta isi fac bilele sau sunt client fideli unui anumit brand.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 5:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Daca in Ungaria s-a ajuns sa fie n producatori de nada , va dati seama ce va fi la noi ... aici toata lumea produce nada iar in ceea ce priveste echipamentul , cei multi prefera ieftiniturile nu platesc preturi, in marea lor majoritate exagerate , de firme consacrate. Si cum la noi filosofia ii ca in fiecare zi se naste cel putin un prost normal ca se insista si banii se fac mai mult pe nada . Sa nu avem prea mari sperante ...

Iar in ceea ce priveste showul , acest lucru ii foarte simplu , platesti cativa dinozauri ai pescuitului sa vina la targ sa vorbeasca despre te miri ce , in limba lor, pe care oricum majoritatea nu o inteleg , sa zambeasca frumos la poze , mai pictezi cateva gagici si le pui sa se flendure si succesul ii garantat. La noi se mai pot vinde si seminte la intrare si obligatoriu sa se fumeze peste tot iar afara sa sfaraie micii si carnatii de plescoi ;)

Ceva de genu a fost si in Ungaria iar avand in vedere ca F&H are radacini si in tara vecina cu siguranta vor aplica cam aceleasi strategii indiferent de ce comentam noi. Ce am vrea majoritatea nu se poate , simplu.

O sa incerc sa ajung si la targul din Viena sa vad si acolo ii la fel ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 6:41 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Vlad Pavlovici scrie:
Nou e organizatorul si cred ca tine de el sa propuna un format mai interesant decat ce a fost pana acum.

Cam mult vrea de la noi. Va fi un ghiveci, cu de toate. De la pusti pana la hot-dogi si plastice pentru rapitori. E ok, important e ca exista.
Ce-ar fi interesant ar fi sa convinga importatorii sa se implice. Adica sa stii din timp ca importatroul X va avea la standul magazinului Y toata gama pentru toate stilurile de pescuit.Asta-i idealul.
Ca exemplu: cica Energofish reprezinta Nash in Romania...probabil via Ungaria dar nu-mi pasa.
Apai la ei la stand sa vad si-un Double Top, nu doar Benzar si ieftineli de la Carping.
Daca exista si promotii sa fie si alea anuntate. Bine, eu nu m-as duce la targ pentru promotii, m-as duce sa vad intr-un loc cat mai multe lucururi.
Eu, ca pescar de crap, as vrea sa vad cat mai multe echipamente. Adica de toate, de la corturi paturi si mincioguri pana la lansete ,mulinete si clipsuri pt plumb pierdut. Ah..si cat mai noi, ca p-alea de acum 3 ani le stim cu totii. Si de la producatori care conteaza nu de la nea Gheo din colt.
Oricum din comunicarea care va exista(daca va exista) ne vom da seama rapid daca e ceva nou, interesant si cu potential sau doar s-au mutat din cortul din piata la Romexpo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 7:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Problema targurilor de pana acum e ca n-au produs o concurenta pe calitate. Au produs o concurenta pe reduceri si lichidari de stocuri.

De asta unii distribuitori de branduri occidentale au incetat sa mai frecventeze targurile, pentru ca nu aveau cum sa ofere reducerile pe care le astepta publicul. Iar pentru producatorii occidentali, un targ generalist intr-o tara ca Romania era o necunoscuta prea mare. Cu ani in urma, cand am invitat diverse firme engleze sa vina la targ, toata lumea a intrebat acelasi lucru: pe cati pescari de crap putem conta? A fost imposibil de dat o cifra - nu exacta, nici macar aproximativa. Nu stia nimeni. In vechiul format, targul a devenit o afacere pentru producatorii locali, cum ar fi producatorii de nada, care au flexibilitatea de a face aproape orice.

Daca publicul continua sa fie obsedat de mega-reduceri (indiferent ce ascund ele, de fapt), e clar ca vor avea succes doar cei care le pot oferi. Cand te axezi pe discount-uri, un stand de cativa metri patrati de la care sa se vanda marfa, cu cheltuieli minime si fara alte pretentii, e suficient.

Nu stiu in ce masura un format nou al targului sau eventualele investitii pe care le-ar face firmele in calitatea prezentei la targ (standuri spectaculoase, prezentari atragatoare) vor putea schimba gusturile publicului. Va fi interesant de vazut.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 8:07 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Nu as infiera cu manie proletara pescarul care isi doreste reduceri.Cine spune ca nu vrea mai ieftin ,minte.Ceea ce vrea pescarul roman sunt preturi ca in magazine din tari precum: Germania,Austria etc.De aceea vrea pescarul nostru reduceri pentru ca vede ca o lanseta din nu stiu ce brand in Austria e 150 euro iar la noi sare la 200 si tot asa...

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Vin Noi 20, 2015 8:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Valter, daca te referi la postarea mea, cum iti imaginezi ca as infiera "cu manie proletara" politica de reduceri? Era doar o observatie, ca targurile de pana acum s-au axat in ultimii ani pe reduceri cat mai substantiale, nu pe alte forme de promovare. Cred ca toata lumea e de acord cu asta.

Evident ca toti ne dorim sa cumparam cat mai ieftin. Insa obsesia reducerilor impinge lucrurile intr-o anumita directie. Ca sa faci reduceri, n-ai nevoie nici de standuri de anvergura, nici de consultanti, nici de prezentari, nici de nimic. Marfa ieftina se vinde singura.

Cine baga mii de euro in standuri, prezentari si consultanti nu vrea sa faca dumping. Chestiile astea se bat cap in cap. Ori mergi intr-o directie, ori in cealalta. La marile targuri occidentale pe care le-am vazut, existau intr-adevar unele oferte (in general, la nada), dar in majoritatea cazurilor marfa se vindea la pretul intreg.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Sâm Noi 21, 2015 8:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
valter scrie:
Ceea ce vrea pescarul roman sunt preturi ca in magazine din tari precum: Germania,Austria etc.De aceea vrea pescarul nostru reduceri pentru ca vede ca o lanseta din nu stiu ce brand in Austria e 150 euro iar la noi sare la 200 si tot asa...


Corect!

Nici eu nu am pretentia ca producatorii sau distribuitorii sa faca reduceri cu preturi de dumping , dar sa fie la acelasi nivel cat de cat cu Austria , Germania , UK . Acuma cum am studiat cat de cat piata mulinetelor am observat ca in Romania sunt cele mai scumpe , inseamna ca romanii platesc mai bine daca distribuitorii vand la preturi mai mari la noi, cu siguranta pretul de la producator ii acelasi pentru toti singura diferenta ii adaosul. Plus ca la noi nu gasesti nimic pe stoc , asta de cand lumea.

Daca in Bucuresti mai sunt optiuni sa vezi cate ceva chiar daca cu intarziere sau la supra pret dar macar ai posibilitatea sa pui mana pe ce ai pus ochii intr-un catalog, in restul tarii bate vantul. Daca tot se face un targ si se vrea o audienta mai buna, sa vina pescari din toata tara, sa se faca undeva in mijlocul tarii sa avem acces si cei din alte capete ale tarisoarei , daca se vrea altceva. Eu unul in veci nu o sa merg pana in Bucuresti pentru un targ dar pana la Cluj , Sibiu , Brasov poate m-as risca.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Sâm Noi 21, 2015 8:59 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
KRo scrie:
cu siguranta pretul de la producator ii acelasi pentru toti singura diferenta ii adaosul.


Nu e adevarat. Atat in UK, cat si in Romania - ca sa ma refer la pietele pe care le cunosc cel mai bine - preturile de achizitie difera in functie de diversi factori. Nu toata lumea cumpara la acelasi pret. Cum ar putea sa fie aceleasi preturi, cand unii cumpara de cateva mii de lire sterline, iar altii de zeci sau sute de mii?

KRo scrie:
Plus ca la noi nu gasesti nimic pe stoc , asta de cand lumea.


Nici asta nu e adevarat. Daca te adresezi magazinelor mari, care au putere de cumparare, gasesti foarte multe lucruri pe stoc. Uite-te la Big Fish sau Total Fishing. Daca te adresezi magazinelor mici, cu rulaj modest, atunci poate ca nu gasesti, dar asta e doar problema magazinelor respective. E valabil si in alte tari, exista magazine mari, bine aprovizionate, si magazine mici, cu marfa putina.

KRo scrie:
Daca tot se face un targ si se vrea o audienta mai buna, sa vina pescari din toata tara, sa se faca undeva in mijlocul tarii sa avem acces si cei din alte capete ale tarisoarei , daca se vrea altceva.


Ce te face sa crezi ca un targ desfasurat la Sibiu, de exemplu, care e oarecum in centrul tarii, va avea o audienta mai buna decat unul desfasurat la Bucuresti? Crezi ca targurile sunt organizate la Bucuresti din patriotism local? Sunt organizate acolo unde sunt cei mai multi potentiali clienti. In Ungaria, unde se tin targurile, nu la Budapesta?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Fishing & Hunting Expo
MesajScris: Sâm Noi 21, 2015 9:24 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Vlad Pavlovici scrie:
Nici asta nu e adevarat. Daca te adresezi magazinelor mari, care au putere de cumparare, gasesti foarte multe lucruri pe stoc. Uite-te la Big Fish sau Total Fishing. Daca te adresezi magazinelor mici, cu rulaj modest, atunci poate ca nu gasesti, dar asta e doar problema magazinelor respective. E valabil si in alte tari, exista magazine mari, bine aprovizionate, si magazine mici, cu marfa putina.


Sunt eu ghinionist inseamna , la sectiunea de crap la totalfishing si la BF pot sa pun pariu ca cel putin jumate din produse nu sunt pe stoc , scuzele sunt aceleasi , asteptam sa primim importul , asteptam sa vindem si alte produse de pe stoc de la acelasi producator sa putem face alta comanda , probabil o sa avem , multe altele , nu le mai stiu ca nu mi-am incarcat memoria si deja foarte putine chestii comand local de cativa ani.

Iar in ceea ce priveste locatia , nu am spus ca ii obligatoriu , numai daca se vrea altceva ... asta a fost propunerea mea . Lasa comparatiile cu Budapesta , coincidenta sau nu Budapesta ii in centrul Ungariei si sunt autostrazi din toate directiile , sa nu facem comparatii cu Bucurestiul.

Se face targul in Bucuresti pentru ca se vrea un targ de chilipiruri nu de pescuit ,intradevar carasari sunt mai multi in Bucuresti . Oricum va fi un esec total si de ce sa nu incerce cineva si alta locatie . Stai linistit nu m-as fi asteptat sa imi dai dreptate, doar mi-am spus parerea .

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 170 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 84 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: