CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 07, 2024 2:07 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Noi 16, 2015 8:22 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 15, 2015 7:35 pm
Mesaje: 30
buna seara,
imi puteti recomanda ce monturi,nade,momeli si carlige sa folosesc pe un lac aproape acoperit de vegetatie acvatica?lacul este unul salbatic si are o densitate de crap mica.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 17, 2015 8:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Intrebarea e prea generala. Poti sa dai detalii despre lac si despre felul in care pescuiesti si ce vrei sa prinzi?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 17, 2015 10:33 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 15, 2015 7:35 pm
Mesaje: 30
Lacul are aproximativ 1 ha si in urma cu 15-20 de ani a fost braconat.De pescuit am mai pescuit pe lacul acela dar fara rezultate.As vrea sa prind crap dar nu stiu cati mai sunt in lac.Am intrebat localnici dar nici ei nu au prins crap de foarte multa vreme.Are o adancime intre 1,5 si 6 metri.Marea majoritate din suprafata lacului este acoperita de bradis cam jumatate din adancime.Am nadit cu seminte preparate si pastura iar la carlig am folosit porumb artificial flotant.Am folosit montura whity pool si o montura supla.Lacul este foarte aproape de unde locuiesc si pot face prenadiri daca influenteaza cu ceva.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 18, 2015 9:10 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus.
Intr-o astfel de balta, localizarea plaatourilor tari, fara iarba, a pragurilor este foarte importanta!
Asadar, daca te lasa sa intri cu barca, acum e momentul cel mai bun deoarece "bradisul s-a lasat, apa e mai limpede si poti identifica/marca mai usor pragurile/platourile tari, fara iarba...iti iei niste repere fixe, de pe mal sau din "spatele' acestuia si daca mai este crap in balta, o sa ai mai multe sanse!
Fir intins.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 18, 2015 9:26 am 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 15, 2015 7:35 pm
Mesaje: 30
Se poate intra pe balta cu barca deoarece nu este privata dar nu dispun de barca.Ce monturi ati recomanda pentru bradis?Ma gandeam sa folosec pop-up si porumb artificial.Cu ce nada as putea nadi pentru ca este o balta pe care nu s-a pescuit cu boilies?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 18, 2015 10:34 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus.
Pai, ce ti-am spus? Trebuie sa te preocupe mai intai, identificarea platourilor si pragurilor...dupa aceea nada, montura etc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 18, 2015 1:52 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Ia cu tine doua lansete ,una doar cu plumb ,cealalta cu un marker . Cauta cu lanseta doar cu plumb zonele mai curate ,apoi lucreaza cu markerul pentru adincimi . Noteaza tot pe o schita a zonei ,asa vei sti tot timpul cum sa pescuiesti .Dupa ce gasesti locurile nadeste cu amestec de seminte mici , boilisuri de 10-12 mm pe o perioada de doua saptamini ,la fiecare trei zile .Nadind frecvent, nu este necesara o cantitate mare de nada ,pe fiecare loc pune 6-8 spoduri .Ca monturi Whitty Pool , plumbi cit mai usori .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 18, 2015 2:31 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 15, 2015 7:35 pm
Mesaje: 30
Am sa merg azi sa sondez apa dar din cate stiu nu exista zone tari.Dar daca nu gasesc zone tari sau fara vegetatie ,unde as putea lansa?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Noi 19, 2015 5:05 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 15, 2015 7:35 pm
Mesaje: 30
horia iorgoni scrie:
Am sa merg azi sa sondez apa dar din cate stiu nu exista zone tari.Dar daca nu gasesc zone tari sau fara vegetatie ,unde as putea lansa?

Am fost ieri si am gasit trei zone unde nuprea este bradis dar nu am gasit zone tari sau fara bradis.Pe acele trei zone am aruncat 5-6 spomburi cu seminte si pastura.Este o zona in capatul drept a lacului unde sunt niste copaci aplecati si intrati putin in apa si ma gandeam sa plasez o montura acolo ,dar ca sa pescuiesc acolo trebuie sa lansez peste o mica portiune cu nuferi si imi este teama daca o sa am o tresatura sa nu se parcheze pestele in nuferi.Credeti ca as putea sa scot pestele de acolo daca o sa am vreo trasatura?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: