CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Mai 07, 2024 1:37 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Oct 03, 2015 9:17 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 7:38 am
Mesaje: 38
in aceasta perioada a anului cand vremea tinde sa se raceasca unde credeti ca stau pestii, la apa adinca sau in zonele cu apa mica?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 04, 2015 10:19 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2014 5:20 pm
Mesaje: 14
Localitate: Miercurea Ciuc
Punctul meu de vedere:
pe timpul noptii in general la apa mare,gropi
pe timpul zilei vin la apa mai mica unde apa se incalzeste mai repede sub actiunea razelor soarelui.

_________________
"Pescuim din Pasiune"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 04, 2015 8:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 7:38 am
Mesaje: 38
ms , asa credeam si eu dar o opinie in plus nu strica niciodata


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 04, 2015 10:41 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Depinde de balta, vreme, conformatia substratului, vant si multe altele.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 05, 2015 7:24 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 7:38 am
Mesaje: 38
Matei Niteanu scrie:
Depinde de balta, vreme, conformatia substratului, vant si multe altele.

daca se poate mai concret ca este mult prea evaziv raspunsul,acum nu cer toate situatiile posibile dar macar o varianta ca sa trag o concluzie:(balta x ,timp inorat,vant moderat,avem urmatoarea situatie.)altfel inteleg ca daca suntem pe o balta si prindem peste, inseamna ca acolo este pestele,daca nu inseamna ca nu este acolo si asta mi se pare un raspuns destul de compelx


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 05, 2015 10:06 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Pai hai sa iti dau un exemplu concret pe aceasi balta in 2 ani diferiti:

1. Valraam primavera anul 2014, vreme frumoasa, se prindea pe apa mica, de pana la 1,5 m

2. Varlaam primavara anul 2015, vreme frumoasa, se prindea si pe apa de 3 m

Asa cum ti-am zis, raspunsul este evaziv tocmai din cauza naturii pescuitului. Un lac se poate schimba si chiar comportamentul pestelui se poate modifica. Nu exista un raspuns standard, exista balti cu acelasi specific, dar si ele pot avea situatii diferite si multe altele. Cel mai bun raspuns este sa pescuiesti cat mai mult pe lacul pe care vrei sa prinzi si iti dai seama ce comportament are pestele respectiv. In mod normal in primavara se prinde pe apa mica, vara pe apa mare, toamna depinde de temperatura si vreme.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 05, 2015 11:52 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 7:38 am
Mesaje: 38
Matei Niteanu scrie:
Pai hai sa iti dau un exemplu concret pe aceasi balta in 2 ani diferiti:

1. Valraam primavera anul 2014, vreme frumoasa, se prindea pe apa mica, de pana la 1,5 m

2. Varlaam primavara anul 2015, vreme frumoasa, se prindea si pe apa de 3 m

Asa cum ti-am zis, raspunsul este evaziv tocmai din cauza naturii pescuitului. Un lac se poate schimba si chiar comportamentul pestelui se poate modifica. Nu exista un raspuns standard, exista balti cu acelasi specific, dar si ele pot avea situatii diferite si multe altele. Cel mai bun raspuns este sa pescuiesti cat mai mult pe lacul pe care vrei sa prinzi si iti dai seama ce comportament are pestele respectiv. In mod normal in primavara se prinde pe apa mica, vara pe apa mare, toamna depinde de temperatura si vreme.

MULTUMESC .......asa da raspuns(daca tot discutam de c@r nu inteleg ce atat mare secret)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 05, 2015 12:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Nu e vorba de secret, dar nu exista un tipar anume si tocmai din cauza asta multi se feresc sa dea un raspuns standard.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 05, 2015 8:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 7:38 am
Mesaje: 38
Matei Niteanu scrie:
Nu e vorba de secret, dar nu exista un tipar anume si tocmai din cauza asta multi se feresc sa dea un raspuns standard.

da inteleg ca nu e nimic batut in cuie, dar este totusi o discutie libera si nu un concurs cine stie castiga,cred ca fiecare isi poate da cu parerea intr-un fel sau altul fara sa fie judecat de ceilalti(in cazul de fata nici ei nedetinind adevarul suprem)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 05, 2015 11:04 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Din ceea ce am observat ,pina la 4 grade pestele se hraneste si pe apa de 1,5-2 m. Cind apa a cazut la 3 grade a disparut de pe acele zone ,retraginduse la 7-8 m. Asta este ceea ce am vazut eu , pe o perioada de 5-6 ani .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: