CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Apr 26, 2024 4:43 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Strategii pescuit
MesajScris: Lun Iul 01, 2013 8:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
M-am gandit sa impartasim din strategiile abordate, la general, particular.
Incep eu cu unele cunostinte acumulate. Presupunem ca vantul bate din stanga. Atunci incearca de ex. aceasta abordare. Numeroteaza de la stg la dreapta betele 1-2-3. Lanseaza batul 1 la 40-50 m ora 10-11. Batul 2 - ora 12, la 90-100 m si batul 3 la ora 13-14, la 70 m. Fa un pat de nada pe batul 2 la 60-70 m. Nadeste constant - 70 % boiliesuri solubile, 30 % boiliesuri tari. Incearca si vezi cat prinzi, dar repeta strategia de cateva ori pe diverse balti. Foloseste bila critic echilibrata, bila solubila, bila tare cu pop-up, doar pop-up. O data ce ai gasit mosmoanda care prinde, mergi pe toate lansetele la fel. Fir intins ! :)
PS NU UITA - totdauna boilesuri cat mai proaspat rulate, dipuite, saculet la carlig sau bile trase pe fir solubil, pasta pe plumb. Folosesete diverse dimensiuni de boiliesuri, atat la carlig, dar mai ales la nadit. Poti folosi si diverse boiliesuri la nadit ca si compozitie. Vezi ca ii place mult crapului, boiliesul picant.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pescuit
MesajScris: Mar Iul 02, 2013 9:33 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Ovidiu, ideea de a-i ajuta pe altii e excelenta, dar nu cred ca se pot face recomandari de genul asta la modul general. Doar concret, daca vorbim despre un anumit lac si un anumit tip de abordare (sa zicem, partide scurte si nada putina), dar si atunci e greu de dat solutii castigatoare prin corespondenta.

Strategiile depind de lac, anotimp, vreme, durata partidei, experienta pescarului, ce vrea sa prinda si multe altele. Lucrul cel mai bun pe care il putem face - dar si cel mai greu - este sa incercam sa-i invatam pe altii sa judece corect o situatie si sa se adapteze la ea.

De exemplu, am pescuit odata pe un lac care avea un brau de stuf la 15m de mal, in fata vadului, si putinul peste era acolo, lipit de un prag. Stuful bloca oarecum vadul si prietenii mei - care citisera despre pescuitul pe structuri - se uitau dincolo de el si sa intrebau cum sa aduca pestele din larg peste acest brau de stuf incomod. Ei vedeau structurile undeva la 200m distanta. Ei bine, structurile respective n-au produs nimic. Cand am pus o lanseta in braul din fata, a tras dupa jumatate de ora. Cum ii inveti pe oameni ca structura productiva despre care au citit e stuful de la 15m distanta care ii incomodeaza?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pescuit
MesajScris: Mar Iul 02, 2013 10:22 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Sigur ca asa este cum spui, iar eu am facut doar o propunere de strategie pe o balta libera, fara structuri (sunt si din acestea)
Experienta iti aduce un plus de feeling si atunci incerci sa abordezi o partida tinand cont de diversi factori. Sincer, personal ma gandeam sa dau in fata acelui stuf, la 15 m. As fi aruncat probabil si niste boiliesuri inainte, sa urmaresc eventualele bule de aer ce se ridica la suprafata, sa observ daca pestii s-ar hrani acolo. Chiar daca nu as fi observat acest lucru, tot incercam acolo, fiindca doar era stuf si stim ca pestii cauta aceste locuri...
O alta abordare, poate fi plasarea lansetelor in diagonala, la diverse distante, astfel existand o posibila determinare a zonei de hranire.
Am citit articolul tau cu balastiera, poate ne impartasesti cum se determina locurile de hranire a pestilor pe acest gen de ape. :)

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pescuit
MesajScris: Mar Iul 02, 2013 1:23 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu vin cu 2 strategii pentru lacul Peris:

Primavara pe acest lac trebuie sa fi foarte atent la vant si sa te pozitionezi in functie de el. Un alt lucru important este rabdarea, chiar daca nu ai 24 de ore trasatura sa nu te dezarmezi. Cand pleci la o partida trebuie sa te uiti bine de unde bate vantul pentru ca pe acest la acolo unde bate vantul va fi si pestele. De cele mai multe ori cand am avut trasatura vantul imi batea cumva din fata. Primavara, datorita lipsei luminii se formeaza pe substrat alge care in unele locuril pot avea si 10 cm adancime. Dupa ce ai ales locul, incerci oarecum sa fructifici locul si sa nadesti cu cobra in jur de 300 - 500 gr de bile solubile. Ideea e sa pescuiesti fie pe apa adanca (adica pe canalul din mijloc) fie pe apa mica, aproape de mal. Nadirea pentru lanseta din mal se face foarte usor din mana cu atentie sa nu faci zgomot prea mare si oarecum stand mai pe vine. Arunci 2 maine de bile tari / solubile pe lanseta respectiva. La carlig am folosit pop-up simplu cu saculet solubil cu groundbait, merg foarte bine culorile roz si alb. Momeala relativ mica de 12-16 mm. Cel mai important aspect este sa ai vantul in fata sau sa fi intr-un loc in care sa ai acces la zona unde se rupe vantul (adica unde nu mai are unde sa se duca vantul)

Toamna devreme se schimba semnificativ situatia si daca in primavara foloseam maxim 1 kg de bile solubile si tari, in toamna putem ajunge la 7 kg de bile tari pe o partida de 48 de ore. Singurul aspect asemanator este vantul, care si de aceasta data poate sa iti dezvaluie unde se afla pestele. Asadar si acum trebuie sa te pui astfel incat sa ai vantul in fata sau sa fi langa un loc unde acesta se sparge. Nadirea o fac din cobra, nadirea de apel o fac cu aproximativ 1,5 kg de bile tari. Din 3 in 3 ore fac o nadire de intretinere cu aproximativ 200-400 gr de bile, chiar daca nu prind nimic, fac acest lucru pentru ca balta are foarte mult ciortan de 1 kg si are o pofta nebuna de bile. Daca se mentine acest ritm de nadire, dupa 24 de ore de la nadirea de apel ar trebui sa ai trasaturi de la pesti mari, daca nu ai aceste trasaturi inseamna ca nu esti pe locul care trebuie.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pescuit
MesajScris: Mar Iul 02, 2013 3:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Opre Ovidiu scrie:
Am citit articolul tau cu balastiera, poate ne impartasesti cum se determina locurile de hranire a pestilor pe acest gen de ape. :)


Am explicat in articol cum se determina, dar daca nu e suficient ce am scris acolo, adaug in rezumat ca se determina in doua feluri (1) prin intuitie, daca esti un pescar inspirat si intuitiv, (2) prin metoda, daca intuitia nu functioneaza (la mine functioneaza dupa vreo trei zile, dupa principiul "eu am prezenta de spirit, dar nu pe moment"), caz in care iei lacul la puricat pe zona pe care pescuiesti. Experienta pe lacuri asemanatoare e utila, dar nu obligatorie.

Ca si pe oricare alt tip de lac, esenta e sa cauti pana gasesti. Cu atat mai mult pe balastiere, datorita diferentelor de nivel, care pot face ca pestele sa fie din capul locului la alta adancime decat nada, lucru care nu se intampla pe lacuri cu adancimi constante.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pescuit
MesajScris: Mie Iul 03, 2013 8:24 am 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
Sunt de acord cu tine, dar daca nu ai timp suficient la dispozitie, doar 48 de ore, cred ca pescuitul pe o balastiera devine intr-un fel - un joc de noroc.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pescuit
MesajScris: Mie Iul 03, 2013 11:31 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Nu neaparat. Depinde de balastiera si de pescar. Faptul ca unii se chinuie doua zile sa prinda un peste nu exclude ca altii sa-l prinda imediat.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii pescuit
MesajScris: Mie Iul 03, 2013 12:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 11:35 am
Mesaje: 318
De acord...ma refeream in special la cineva care nu a mai pescuit acolo niciodata, nu are experienta prea mare, nu stie sa caute locurile sau nu are posibilitati decat din lansare etc. Sigur caci chiar si asa, poate prinde... :)
Ni s-a intamplat si noua probabil sa fim pe acelasi loc, aceeasi balta, aceeasi strategie etc si uneori sa prindem foarte bine, altadata mai putin bine sau deloc.

_________________
Membru - CARP TEAM TIMISOARA


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron