CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:35 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Iun 29, 2015 10:07 am 
Neconectat

Membru din: Lun Ian 19, 2015 12:10 pm
Mesaje: 8
Buna ziua!

As vrea sa stiu care ar fi conditiile meteo optime(presiunea atmosferica,directia vantului,etc.) in pescuitul la crap pe balastiere?
Va multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 29, 2015 10:21 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Conditiile optime difera de la un anotimp la altul si pot varia mult de la o balastiera la alta.

Nu ai alta solutie decat sa pescuiesti cat mai mult pe balastiera care te intereseaza si sa le descoperi singur. Iar pentru asta trebuie sa te duci la pescuit in orice conditii. Daca incerci sa-ti planifici pescuitul in conditii optime, de cele mai multe ori probabil ca n-o sa le nimeresti.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iun 30, 2015 7:42 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mai 08, 2013 10:47 am
Mesaje: 85
Salut!Am pescuit mult pe balastiere si pot sa spun ca cei mai mari crapi i-am prins pe vreme inchisa,vant,ploaie-adica presiune atmosferica scazuta.Deasemenea cele mai bune luni pentru pescuitul crapului pe balastiere sunt mai si septembrie.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 19, 2017 9:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Reiau un subiect mai vechi, si anume cum influenteaza presiunea atmosferica, modul de hranire al crapului?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 19, 2017 2:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Matei Niteanu scrie:
Reiau un subiect mai vechi, si anume cum influenteaza presiunea atmosferica, modul de hranire al crapului?
Citez din cartea Carp Fishing Science:
Jon Wood scrie:
Changes in atmospheric pressure due to the arrival of areas of high or low pressure can affect the concentration of gases in the lake, including that of oxygen. It is unclear whether variation in atmospheric pressure is directly responsible for changes in the feeding activity of carp, or whether it is those variables associated with atmospheric pressure change (such as wind, rain and light intensity) either individually or combined that are triggers for behavioural changes in the fish. It has however been suggested that fish species with swim-bladders are able to sense changes in pressure (Stoner, 2004).
Traducere (și adaptare):
Modificările presiunii atmosferice cauzate de fronturi atmosferice cu presiune ridicată sau joasă pot afecta concentrația de gaze din lac, inclusiv a oxigenului. Nu este clar dacă doar variația presiunii atmosferice influențează în mod direct apetitul crapului sau celelalte elemente asociate cu schimbarea presiunii atmosferice (cum ar fi vântul, ploaia și intensitatea luminii) fie individual, fie combinate declanșează modificări în comportamentul peștilor. Totuși, sunt studii care au sugerat că speciile de pești care au vezică înotătoare (căreia i se mai spune și vezică hidrostatică sau, pe românește, bășică) pot simți schimbările de presiune (Stoner, 2004).

Din observațiile mele de-a lungul timpului pot spune că presiunea atmosferică însumată cu presiunea hidrostatică influențează în principal adâncimea la care peștii se simt confortabil. Dacă se simt cel mai bine la 2m sub luciul apei (poate și datorită temperaturii apei de la acel nivel), asta nu înseamnă că nu se hrănesc. Problema este că nada și montura se află pe substrat, iar peștii se află "între ape". În aceste situații ar fi de încercat zig rig-ul.

P.S. Salut revenirea ta pe forum și pe Varlaam.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 19, 2017 2:33 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Merci Victor,

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: