CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:12 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuitul crapului
MesajScris: Mar Feb 26, 2019 8:47 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
A publicat Vlad o știre despre lansarea seriei "Pescuitul crapului": http://carponline.ro/stiri/pescuitul-crapului

Proiectul are la bază dorința comună atât a mea, cât și a proprietarilor magazinului MarelePescar, de a veni în ajutorul pescarilor de crap oferindu-le informații despre aspectele care țin de această ramură a pescuitului. Cum bine știm, pentru a prinde pește, una dintre condițiile de bază este folosirea corespunzătoare a echipamentului adecvat. De aceea, am considerat că alegerea echipamentului este subiectul potrivit pentru a deschide seria.

În ceea ce privește formatul producției video, seria este structurată pe episoade împărțite în capitole (clip-uri video). Arsenalul pescarului include diverse componente (mulinete, lansete, bagajerie, accesorii, nadă etc.) cărora am decis să le dedic episoade separate, pentru a le putea prezenta în detaliu.

Cumva într-o notă separată, primul episod discută despre achiziții, în general și despre noi, din perspectiva cumpărătorului, nu neapărat a pescarului. Indiferent de produsele pe care intenționăm să le cumpărăm - că țin de pescuit sau de alt domeniu - sunt câteva elemente sau criterii general valabile pe care e bine să le avem în vedere înainte de a da banii. Pe baza experiențelor personale am identificat șase pași pe care dacă îi parcurgem atunci când analizăm produsele disponibile, ne vor ajuta să fim mulțumiți de achizițiile făcute și, aș putea spune, să dăm o mai mare valoare banilor cheltuiți. Fiecare dintre cei șase pași este tratat pe larg în capitolele primului episod.

Astăzi a fost publicat primul capitol care este practic prefața seriei "Pescuitul crapului". Capitolele episoadelor vor fi lansate periodic, fiind disponibile sub forma de playlist atât pe canalul YouTube al magazinului (https://www.youtube.com/user/marelePESCAR/playlists), cât și pe blog. Totodată, voi anunța în cadrul acestui topic când un nou capitol a fost publicat. În plus, pescarii interesați să fie notificați prin YouTube pentru următoarele capitole se pot abona la canalul MarelePescar.

Cei nerăbdători să afle subiectele tratate în celelalte capitolele ale primului episod găsesc câteva informații în avanpremieră pe pagina dedicată episodului: https://marelepescar.ro/blog/pescuitul- ... amentului/

Tot în avanpremieră, am atașat câteva imagini din ilustrațiile animate pregătite pentru episodul următor, primul cu adevărat tehnic: “Alegerea mulinetei”.


Fişiere ataşate:
Raportul de recuperare.jpg
Raportul de recuperare.jpg [ 53.5 KiB | Vizualizat de 16167 ori ]
Asezarea firului pe tambur.jpg
Asezarea firului pe tambur.jpg [ 68.68 KiB | Vizualizat de 16167 ori ]
Nodul arbor - pasul 3.jpg
Nodul arbor - pasul 3.jpg [ 58.47 KiB | Vizualizat de 16167 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mar Feb 26, 2019 9:12 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ii urez succes lui Victor cu proiectul lui de filme.

E un proiect care mi se pare complet atipic din mai multe motive, dar doua dintre ele merita semnalate in mod special:

(1) Filmele au un scop educativ foarte pronuntat, fara sa aiba si un continut comercial. Accentul e pus pe informare si educatie.

(2) Nivelul tehnic la care sunt realizate e ridicat. Lucrul asta poate ca nu iese in evidenta pentru consumatorul obisnuit, dar e important. Filmarea, prezentarea, editarea, lumina, sunetul, toate sunt facute profesionist. Stiu din experienta cata munca presupune un material video bun. Intr-o epoca in care toti ne putem filma cu telefonul, investitia in calitate e de apreciat.

Cei care urmaresc CarpOnline au observat deja cat de aplicat si perseverent e Victor. Ii pui o intrebare simpla, iti raspunde cu un articol. Nimeni altcineva pe acest site nu aloca atat de mult timp sa ajute pe altii, fara sa aiba nimic de castigat si fara sa vrea sa castige. Din nou, complet atipic.

Ma bucur ca a gasit sustinerea magazinului MarelePescar pentru proiectul lui si sper sa ajunga cat mai departe.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mar Feb 26, 2019 9:21 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Se anunta foarte interesant, felicitari Victor, astept in continuare urmatoarele episoade.....
ma mir cum de ai mai avut timp .. :P

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mar Feb 26, 2019 9:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mulțumesc Vlad și Dragoș!

Tot ce sper este ca producția "Pescuitul crapului" să fie de real ajutor pescarilor. Asta este ceea ce mă motivează. Cei care mă cunosc bine știu că aceasta nu e o afirmație bombastică, ci chiar așa stau lucrurile: am deschiderea să-i ajut pe cei din jurul meu, în limita timpului și cunoștințelor mele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mar Feb 26, 2019 11:44 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Felicitari, Victor si mult succes in proiectul tau!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 6:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Felicitari si succes!

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 7:02 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Felicitări tuturor celor implicați în acest proiect!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 7:23 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 27, 2019 10:59 am
Mesaje: 9
Felicitari


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 9:40 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Vă mulțumesc tuturor!

La rândul meu, mulțumesc proprietarilor magazinului MarelePescar care au avut deschiderea, posibilitatea și înțelegerea să participe într-un astfel de proiect atipic, așa cum bine a punctat Vlad. Prin înțelegere, care în opinia mea este unul dintre elementele cheie în materializarea proiectului, mă refer la faptul că au realizat că investiția în educație - a pescarilor, în cazul de față - necesită timp și, totodată, rezultatele nu sunt imediate.

Am convingerea că educația stă la baza unei societăți sănătoase. Rezumându-ne doar la "societatea" pescarilor de crap, actorii prezenți pe scena crapistă - magazinele, lacurile și, bineînțeles, pescarii - vor avea de câștigat trăind și dezvoltându-se într-un climat civilizat, respirând un aer mai puțin poluat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuitul crapului
MesajScris: Mie Feb 27, 2019 10:58 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Lucrez in Educatie si sunt perfect de acord cu spusele tale, Victor!
Sper sa acordati ceva timp si educatiei timpurii..."Cupa 1 Iunie - Marele Pescar", este un astfel de exemplu, ce trebuie continuat si de ce nu, chiar preluat de cat mai multe magazine, producatori din domeniu etc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: