CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mai 02, 2024 4:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Feb 15, 2015 9:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Totul tine de mentalitate, asa cum spunea si Roland K. intr-un post anterior.
Nu il poti convinge pe Nea Ion, care sta toata ziua la carciuma sa nu duca acasa tot pestele pe care il prinde.
Pana vor exista astfel de persoane putem sta "linistit" in privinta fondului piscicol din Romania.
In antiteza cu videoclipul lui Horatiu Sibianu am gasit urmatorul material pe internet:
https://www.youtube.com/watch?v=wz_cWYUG2Bg

Asa se promoveaza pescuitul Catch & Release. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 15, 2015 9:38 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
cris_ti scrie:
lucrurile se cam impotmolesc printre zig rig-uri si alte abordari si atunci nu mai suntem asa de campioni , ca noi de 'alea nu avem nevoie' ,sau ne 'complicam' :lol:

"Kordisme", nu? :D

Intradevar si eu cred ca este vorba de mentalitati dar inainte de a avea pretentia de a schimba mentalitatea celor care fura peste, braconeaza, nu respecta mediu inconjurator, etc. eu zic ca ar trebui sa lucram putin si la mentalitatea noastra. Atata timp cat pe forumurile de specialitate, inclusiv aici, apar discutii de cat de mult ne "fura" producatorii de nada, ca un boilies care X lei nu este bun doar din cauza pretului ca este prea mic sau prea mare si ca fiecare poate oricand sa faca un boilies mai bun decat orice boilies din comert, nu cred ca se vor schimba multe lucruri. Si asta este doar un exemplu...

https://www.youtube.com/watch?v=cPLQlY4kYrE

Am pus un filmulet care sa ne aminteasca ca pescuitul la crap C&R inseamna si altceva, ceva de care am inceput sa uitam...


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 15, 2015 10:52 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
http://www.korda.co.uk/carpfishingvideo ... ping-life/

Cam despre asta este vorba, o fi afacere sau este din convingere?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 15, 2015 11:15 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Sep 13, 2013 11:27 pm
Mesaje: 123
@cris_ti si horatiu sibianu

Sincer, nu cred ca sunteti in masura sa va dati voi cu parerea unde au gresit cei care ne-au reprezentat la Campionatul Mondial.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 12:42 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Nu este neaparat vorba de o greseala a celor care ne-au reprezentat, cum nici pt echipa Angliei nu cred ca este vorba de greseala ca nu au putut tine pasul pe stilul de pescuit de la Corbu.

Urmarind ultimele editii de mondiale se poate observa totusi cu usurinta patternul - rezultate bune pe Corbu-Montargil unde s-a castigat pe fund si la distanta, o captura nesperata in Franta, un inceput de rezultat pe Bolsena cand Nextgen a incercat zig-rigul, o clasare intamplatoare buna pe un singur sector la editia din Anglia si apoi rezultatul de anul trecut de pe Bolsena.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 2:22 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Vezi ca faci confuzie de lacuri. Bolsena e ala pe care se pescuieste cu camere subacvatice :oops:
Englezii sunt taticii zig-ului si al "kordismelor". Ei ce au facut la ultimul mondial? Ce au facut la ultimele, de fapt? Ce a facut Africa de Sud la ultimele 3? Care-i "patternul"?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 2:36 am 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Probabil ca l-am confundat cu Pietrafitta (nu stiu daca asa se scrie). Ma refeream la patternul echipelor reprezentative ale Romaniei vis-a-vis de lacurile unde nu se prinde exclusiv pe fund. Diferenta este totusi prea mare intre Montargil-Corbu si celelalte editii pentru nu a fi ceva la mijloc legat de tipologia lacurilor.

Africa de Sud din cate stiu a trecut si printr-o schimbare de generatie candva in ultimii 3 ani. Anglia intr-adevar nu stiu cum a reusit sa piarda si acasa si in Italia.
Dar prin comparatie, Croatia este destul de sus constant.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 8:58 am 
Neconectat

Membru din: Joi Mar 13, 2014 12:40 pm
Mesaje: 305
Localitate: Cluj-Napoca
Razvan Chirita scrie:
@cris_ti si horatiu sibianu

Sincer, nu cred ca sunteti in masura sa va dati voi cu parerea unde au gresit cei care ne-au reprezentat la Campionatul Mondial.


Asa este, nu sunt deloc in masura sa-mi dau cu parerea despre ce este gresit in carpfishing-ul din Romania. Nu am participat la nici un Campionat National, am fost la cateva concursuri amicale ("braile" cum mai sunt numite) cu rezultate modeste, pescuiesc la crap doar de vreo 4 ani, am prins un singur crap peste 20 kg, sunt amator in ce priveste boilies-uri homemade, toate monturile si rig-urile care le folosesc sunt copiate (in special dupa cele vazute in filmuletele Korda) si mai am multe de invatat pana sa pot fi numit "carp angler".

Asa cum a zis si Cristi mai devreme, la noi carpfishing=concursuri si cam asta este singurul motor de dezvoltare inclusiv a conceptiei de C&R in Romania.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 10:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 24, 2014 1:36 pm
Mesaje: 53
Localitate: Bruxelles
@Razvan Chirita : Sincer nu esti tu in masura sa-mi spui cu ce sau cu ce nu sa-mi dau cu parerea .
Suntem pe un forum si discutam in mod democratic . Daca pentru tine sunt subiecte tabu care nu trebuiesc discutate decat de campioni , sincer imi pare rau pentru tine .
Si daca mai si urmareai toate posturile mele , ai fi vazut ca nu am absolut nimic impotriva competitiilor sau a campionilor ,ci doar a faptului ca suntem inchistati atunci cand vine vorba de schimbari si alte stiluri de pescuit .
Sa ai o zi buna .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Feb 16, 2015 10:23 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Razvan Chirita scrie:
@cris_ti si horatiu sibianu

Sincer, nu cred ca sunteti in masura sa va dati voi cu parerea unde au gresit cei care ne-au reprezentat la Campionatul Mondial.


Pai pana la urma acesti pescari sunt sau nu sportivi? Daca tot sant sportivi trebuie sa isi asume asta.
Pe considerentul tau nimeni nu ar trebui sa isi exprime parerea despre Adrian Mutu de exemplu, daca joaca bine sau nu, decat daca e un fotbalist la fel de bun precum el.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: