CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 11:03 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Joi Noi 07, 2013 11:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Marius,
eu exact asta am intrebat dupa ce am iesit pozitiv la cabinetul de Lyme:
,,exista o dovada certa din punct de vedere stintific ca o muscatura de capusa este la baza debutului altor boli'' - raspunsul a fost negativ.

Daca la inceput orice muscatura de capusa era considerata o urgenta la infectioase, acum lucrurile s-au calmat, te mai primesc la cabinet doar daca ti-a aparut eritemul. Mie mi se par ca lucrurile se indreapta in directia buna. Macar sunt si eu unul unul din subiectii cobai in aceasta boala, donez trimestrial sange, poate particip si eu indirect la rezolvarea acestei boli.

Orcum in cazul aparitiei eritemului (pata rosie) sfatuiesc pe oricine sa faca o vizita la infectioase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 12:20 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Alin, daca ti-a aparut eritemul, te-ai prezentat la infectioase si ai primit tratament adecvat ai si foarte mari sanse sa te vindeci. Faptul ca nu ai prezentat simptome e si mai imbucurator. Din pacate nu este asa pentru toata lumea. Si mai trebuie sa fii de acord cu mine ca boala prezinta interes medical de foarte putin timp. Sunt infectionisti care doar au auzit de ea. De unde sa stie sa o mai si trateze corespunzator? Isteria aia de care vorbim a adus si ceva pozitiv. Le-a deschis ochii. Daca mergeai la infectioase in C-ta nici nu se uitau la tine. Mai nou au inceput sa se intereseze de schemele de tratament folosite de pacientii cu care mai vin in contact si care s-au tratat "in afara sistemului" si dau tratament celor care vin cu eritem (si care sunt totusi putini). Dovada ca li s-au aprins ceva "beculete". Doar analizele serologice care se fac in spitalele de la noi sunt vax oricum. Stii ca exista Lyme seronegativ de ex.?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 12:49 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Pai cred ca esti de acord ca cea mai buna sugestie celor care citesc acest topic este sa se prezinte la infectioase in cazul aparitiei eritemului, iar noi sper sa fim sanatosi si sa ne putem intalni la o bere pe vre-un lac peste ceva ani si sa dezbatem cine a avut dreptate.

Apropo: recent am vazut un anunt pe un forum in care un domn isi vindea sculele de pescuit fiindca este bolnav acum, boala ce a survenit in urma unei intepaturi de capusa de acum 13 ani. Serios? Eu chiar nu pot digera asa ceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 1:14 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Am cunoscut multe persoane in timpul vizitelor la doctor sau analize. Majoritatea se simteau rau de ani de zile si fusesera tratati de diverse afectiuni fara succes. Am vazut persoane care abia se tineau pe picioare si a caror stare s-a îmbunătățit vizibil dupa cateva cure cu antibiotice. E mult de polemizat :).
PS: Ne-am cunoscut la Trophy Carp of Printers. Am fost in echipa Media Outpost 1 de pe sect. A.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 2:33 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Perfect! Continuam discutia atunci la editia de anul viitor :)
Ati pescuit frumos, pacat ca ne-au nenorocit cu sectorul ala, dar la anul ne luam revansa, macar voi ati pastrat trofeul in familie!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 10:14 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Marius Sârbu scrie:
Am cunoscut multe persoane in timpul vizitelor la doctor sau analize. Majoritatea se simteau rau de ani de zile si fusesera tratati de diverse afectiuni fara succes. Am vazut persoane care abia se tineau pe picioare si a caror stare s-a îmbunătățit vizibil dupa cateva cure cu antibiotice.


nu ma bag in aceste discutii, ca nu am studiat/citit prea multe in legatura cu aceste subiect. cred ca ne isterizam aiurea, dar asa suntem noi.
vreau doar sa iti spun un lucru, referitor la afirmatia de mai sus. mama mea, femeie la 70 ani, a fost operata de dubla hernie de disc. operatia asta se face doar dupa ce se reduce inflamantia, implicit dupa ce iti trece durerea. sunt niste dureri groaznice, dar care sub tratament adecvat se reduc, dispar, astfel incat operatia se poate efectua. maica-mea avea dureri groznice si la o saptamana dupa tratament. sotia mea e medic chirurg, chiar daca nu e neurochirurg stie cum decurg astfel de tratamente si cum raspunde bolnavul la ele. a vorbit cu colega ei de la neurologie si a aflat ca, de fapt, maica-mea a facut o depresie pe baza pihica. stii cu ce i-au trecut durerile? cu xanax :) . deci, totul era in capul ei. bineinteles, nimeni nu i-a spus ca i se administreaza medicamente de nervi. ea era super incantata ca i s-a schimbat tratamentul si asa poate sa doarma si i-au trecut durerile.
deci, poate, o buna parte din bolnavi a caror stare s-a imbunatatit vizibil, poate au dat de un doctor, bun piholog, care a stiut sa-i convinga ca se vor face bine, chiar si cu placebo.
de ce crezi ca in studiile medicale o parte din subiecti primesc tratament adecvat, iar alta parte primesc placebo? si intotdeauna sunt pacienti care se simt bine si dupa tratamentul cu placebo.
a fost difuzat pe discovery un film in acest sens, absolut exceptional, cu oameni care "sufereau" de diverse boli si au fost tratati cu placebo. o parte din ei au simtit o imbunatatire la cateva minute dupa ce au luat pastila.

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 10:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Pai Nicule, ai gasit panaceul universal: xanax. Incearca, cand mai ai vreo durere, de cap, de dinti, de stomac, sa iei un xanax si sa vezi daca-ti trece.
Serios, despre ce vorbim? Dar in fine...sper sa n-aveti parte.

Alin, sper sa se tina si la anul concursul. In mod sigur nu va mai fi Sulimanu. Am auzit ceva de Magura 9.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 4:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Marius Sârbu scrie:
Alin, sper sa se tina si la anul concursul. In mod sigur nu va mai fi Sulimanu. Am auzit ceva de Magura 9.


Ar fi pacat sa nu se tina. Iar Magura suna foarte bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 4:49 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
Marius Sârbu scrie:
Pai Nicule, ai gasit panaceul universal: xanax. Incearca, cand mai ai vreo durere, de cap, de dinti, de stomac, sa iei un xanax si sa vezi daca-ti trece.
Serios, despre ce vorbim? Dar in fine...sper sa n-aveti parte.

Alin, sper sa se tina si la anul concursul. In mod sigur nu va mai fi Sulimanu. Am auzit ceva de Magura 9.



eu ti-am dat un caz concret, n-am gasit nici un panaceu. pur si simplu sunt oameni care fac din tantar-armasar, asta-i tot. daca o persoana da fuga la medic pentru orice durere sau muscatura, problema-i la mansarda (sau intr-o proportie covarsitoare). vorbesc la modul general.

P.S. daca xanax-ul s-ar da la liber, sa vezi cati "capusari" l-ar folosi ca antidepresiv...........depresie facuta in urma stresului capatat de pe urma muscaturii de capuse :D

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Problema capuse
MesajScris: Vin Noi 08, 2013 5:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
nicuB scrie:
P.S. daca xanax-ul s-ar da la liber, sa vezi cati "capusari" l-ar folosi ca antidepresiv...........depresie facuta in urma stresului capatat de pe urma muscaturii de capuse :D


Bine. Eu am incercat sa povestesc din ce mi s-a intamplat mie. Nu-mi doresc sa vi se intample asa si nici sa aveti pe cineva apropiat care sa pateasca asa ceva. Cu asa "cunoscatori" pe langa ei ar avea f. mult de suferit. La misto-uri nu ne intrece nimeni :oops: .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 92 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: