CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mai 10, 2024 4:35 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Noi 25, 2014 12:48 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
eu unul in afara de Vlad nu cunosc alt pescar "consacrat" care sa pescuiasca la liber .


Ba da, foarte multi dintre ei (de ordinul zecilor) pescuiesc si la liber. Doar ca nu numai la liber.

Acuma, dupa cum spunea si Vlad, nu trebuie sa blamam concursurile. Observ, in ultima vreme, o tendinta acutizata de respingere intre cele 2 tabere: a celor care pescuiesc in concursuri, pe carpodromuri, vis-a-vis de cei ce prefera pescuitul de placere, pe lacuri mai grele si in cautare de capturi.

In opinia mea zic ca ar trebui sa ne rugam sa fie cat mai multe lacuri de cat mai multe genuri. Si carpodromuri si lacuri de genul Varlaam. Sau Sarulesti. Sau Horgesti. Etc. Nu poate fi decat benefic pentru miscarea crapista din Romania, in ansamblul ei.

On-topic. Frank n-a spus decat ce a constatat, nimeni nu trebuie sa se simta jignit, iar Adi Zarguzon este de felicitat pentru patrunderea pe piata engleza. Ceea ce nu-i de colea, as zice! :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 25, 2014 1:33 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 07, 2013 4:03 pm
Mesaje: 228
Localitate: Bucuresti
Cred ca problema se reduce la un aspect.Pentru ca in Romania sa avem pescari consacrati care sa fie platiti de firme producatoare de nada sau alte articole de pescuit la crap,e necesar ca acele firme sa fie mari,cu renume,pentru a suporta costurile.Pana atunci ''pescarii consacrati'' ,in marea lor majoritate,vor continua sa isi castige existenta la concursuri.Probabil problema sa va ''limpezi'' odata cu vremurile,care,e posibil sa fie mai bune.Ca o firma producatoare de nada in Romania sa isi faca un nume,e alta discutie.Aceeasi discutie e valabila si la accesorii de pescuit etc.Concluzia e ca fiecare va trage acolo unde ii e mai ''cald'': unii in concursuri,altiii doar de placere si tot asa.

_________________
''Inventia tiparului e cel mai mare eveniment al istoriei.''V.Hugo
''Muzica este o revelatie mai mare decat toata intelepciunea si filosofia la un loc''.Beethoven


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 25, 2014 3:02 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
pentru foarte multi dintre pescari Romani participarea la concursuri inseamna , lauda,suprematie .....

cunosc pescari Romani cu care nu mai poti purta o discutie obiectiva(despre nada , localizare, strategie,informatie,echipament) dupa ce au participat la un concurs si au obtinut un loc de top .De asemenea cunosc pescari care au pescuit pe un lac de top si au aceleasi comportament..

in urma cu 7-8 ani doar concursuri visam , dupa ce am realizat ce se intampla si auzeam povestile din spatele cortinei(,barfele , intrigile,atacurile la persoana) am o competie doar eu si pestele


Ultima oară modificat de Nicolae Rus pe Mar Noi 25, 2014 4:54 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 25, 2014 4:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Nicolae Rus scrie:
pescari Romani cu care nu mai poti purta o discutie subiectiva


cred ca ai vrut sa zici "obiectiva" ;)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 25, 2014 4:55 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iun 03, 2013 8:57 pm
Mesaje: 191
Localitate: Turda
Marius Sârbu scrie:
Nicolae Rus scrie:
pescari Romani cu care nu mai poti purta o discutie subiectiva


cred ca ai vrut sa zici "obiectiva" ;)

multumesc de atentionare , am editat :oops:


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Noi 25, 2014 10:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Ionut-Paul scrie:
Citat:
eu unul in afara de Vlad nu cunosc alt pescar "consacrat" care sa pescuiasca la liber .


Ba da, foarte multi dintre ei (de ordinul zecilor) pescuiesc si la liber. Doar ca nu numai la liber.



Eu m-am referit strict la pescarii care pescuesc numai la liber , nu la cei care vor si capra si varza... De aceea l-am dat exemplu pe Vlad care pescueste numai de placere , din cate stiu eu, personal il apreciez cel mai mult si daca stau sa ma gandesc ii si singurul , in rest perfect deacord cu afirmatia ca nu prea ai ce discuta cu un pescar de competitie ca nu ii ajungi la nas si esti dispretuit , privit cu un aer de superioritate. Dar nu condamn pe nimeni, fiecare pescueste cum vrea ...

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 26, 2014 9:42 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 13, 2013 10:20 am
Mesaje: 282
nu cred ca e valabila afirmatia conform careia la pescarii de competitie "nu le ajungi la nas". cu 2-3 exceptii, pescarii din zona de vest sunt absolut ok. ii cunosc pe majoritatea, am pescuit cu ei in echipa sau am concurat impotriva lor, stiu ce vorbesc. nu stiu cum sunt cei din zona Bucurestiului.....

daca Zarguzon o sa confectioneze cobre pt Frank Warick.....cred ca trebuie sa ridice standardul, cel putin la cobrele de 24mm. am ramas neplacut surprins cand am vazut/folosit cobra la ultimul concurs din acest an. un coechipier are toate cobrele de la Zarguzon, toate marimile si lungimile. asta de 24 era valurita in interior si la exterior arata de parca avea scotch lipit pe ea. chiar si coechipierul meu spunea ca a fost dezamagit de cobra cand a primit-o. poate a fost un lot cu probleme, nu stiu ce sa zic

_________________
Nicu Barjica


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 26, 2014 10:04 am 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
kro scrie:
Ionut-Paul scrie:
Citat:
eu unul in afara de Vlad nu cunosc alt pescar "consacrat" care sa pescuiasca la liber .


Ba da, foarte multi dintre ei (de ordinul zecilor) pescuiesc si la liber. Doar ca nu numai la liber.



Eu m-am referit strict la pescarii care pescuesc numai la liber , nu la cei care vor si capra si varza... De aceea l-am dat exemplu pe Vlad care pescueste numai de placere , din cate stiu eu, personal il apreciez cel mai mult si daca stau sa ma gandesc ii si singurul , in rest perfect deacord cu afirmatia ca nu prea ai ce discuta cu un pescar de competitie ca nu ii ajungi la nas si esti dispretuit , privit cu un aer de superioritate. Dar nu condamn pe nimeni, fiecare pescueste cum vrea ...


Sunt multi pescari "consacrati" (apropos, ce inseamna pescari consacrati? care apar la TV?) care pescuiesc mai mult de placere decat prin concursuri, si imi vin in minte si cateva exemple: Andrei Vladeanu, Ciprian Ene (cpk), dl. Visoianu (doctorfishing)..


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 26, 2014 10:05 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
nicuB scrie:
nu cred ca e valabila afirmatia conform careia la pescarii de competitie "nu le ajungi la nas".


Nici eu nu cred ca pescarilor care se duc la concursuri - sau NU se duc la concursuri - trebuie sa li se puna echichete colective. Daca un pescar se poarta deplasat, e problema lui ca individ, nu e vina categoriei de pescari din care face parte.

Antagonismele de genul asta (pescari de concurs vs pescari de placere, pescari de provincie vs pescari de capitala, pescari cu scule scumpe vs pescari cu scule ieftine si asa mai departe) nu ajuta cu nimic si absolut toate sunt fundamental gresite, daca stai sa le analizezi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 26, 2014 4:04 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
in rest perfect deacord cu afirmatia ca nu prea ai ce discuta cu un pescar de competitie ca nu ii ajungi la nas si esti dispretuit


Eu nu sunt deloc de acord cu afirmatia asta. Nu stiu cu ce "pescari de competitie" ai stat tu de vorba, dar, din experienta mea, iti spun ca impresia asta e gresita. De fapt, cred ca cei la care te referi tu sunt exceptia, nu regula.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron