CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Mai 04, 2024 4:06 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Temperatura apei
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 4:58 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Salutare tuturor. Pescuiesc pe un lac de 500 ha cu o densitate naturala medie spre mica de peste. adancimea medie a lacului e de 3-4 m. intrebarea mea pt Vlad si pt toti care ar putea sa imi dea un sfat este urmatoarea:la temperature de 7 grade a apei pe care o are lacul akm crapul e inca active,se mai hraneste? Pe ce adancimi ar trebuii sa pescuiesc acum in sezonul rece? Multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Temperatura apei
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 5:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pe lacurile pe care am pescuit, temperatura de 8-10 grade e un prag dincolo de care crapul devine apatic cand se pregateste de iarna. Poti sa prinzi peste foarte bine si la temperaturi mai mici de 10 grade, dar asta depinde de lac, de adancimi, de localizare si de conditiile meteo din ziua partidei. Unele lacuri raman productive pe apa rece, altele trag oblonul pana in primavara.

Am putut sa urmaresc felul in care temperatura influenteaza numarul de trasaturi pescuind, cu ani in urma, pe un lac pe care stiam exact unde sta pestele. Aveam certitudinea ca pun montura la cativa metri de el. In prima saptamana din noiembrie, prindeam inca destul de bine, dar de la o saptamana la alta – pe acelasi loc – trasaturile scadeau, pana cand venea o zi in care nu mai prindeam nimic. Apa avea 6-7 grade. Dar daca iesea soarele si era o zi luminoasa, puteam sa mai iau cate un peste, cand si cand.

In concluzie, daca gasesti pestele si ii pui momeala in fata, poti sa prinzi, daca te ajuta si conditiile meteo. Daca nu il poti localiza precis, e posibil sa nu prinzi nimic.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Temperatura apei
MesajScris: Mie Oct 29, 2014 6:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
M-AM gandit sa pescuiesc pe aceleasi locuri unde am pescuit si vara dar la adancimi putin mai mari decat vara. nu stiu exact daca crapul se mai hraneste dar stiu sigur ca e prin preajma acelor locuri intrucat un pescar care pune plase in acel lac(pescuieste pesti mici nu crap cu plasele) mi-a spus ca a gasit niste gauri in plasele lui de parca ar fi trecut un submarin prin ele. Doar crapul I-ar fi putut face asemenea gauri in plasa intrucat pesti mai mari ca el in acest lac nu sunt. Multumesc mult pentru raspuns Vlad.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: