CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 7:48 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Strategie pt lac salbatic
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 12:49 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Salutare tuturor. Locuiesc in Finlanda si pescuiesc la crap pe lacuri salbatice deoarece sunt singurile lacuri unde poti pescuii aici. am si eu o intrebare pt tine Vlad si pt toti care ar putea sa ma lamureasc. Lacul pe care pescuiesc are 200 ha iar partea lacului unde am eu acces are o adancime de 1,3/1,5 m peste tot,malul de visa-vis e situate la 250m de mine. Am facut aici 5 partide de pescuit anul acesta si in 5 partide am prins 8 crapi cel mai mic 11 kile si cel mai mare 16 kile. intrucat nu am nici o structura vizibila in afara de Cortina de stuf din malul meu si din malul de visa-vis am balizat un perimetru de 50 m lungime si 20 adancime si am nadit cu boilies CRAVE SI SOURCE la inceput am dat 3 kg facand o nadire extinsa iar dupa cate 500 gr dupa fiekre peste prins. Substratul ar un strat de cca 15 cm mal nu foarte moale am folosit de obicei monturi snowman intrucat au fost cele care au dat rezultate mai mereu. durata partidelor mele este in general de 48-72 ore,pestele aici se prinde in exclusivitate noaptea si dimineata ff devreme,nu am prins niciodata peste in timpul zilei. De 2 partide insa nu am mai reusit sa prind nimic desi strategia si nada e aceeasi, aud noaptea sarituri de peste ,sunt sigur ca e crap dar nu il mai pot prinde. Unde credeti ca gresesc,ce ar trebuii sa schimb in strategia si modul de prezentare al momelii? ce ma sfatuiti sa fac? am posibilitatea sa pescuiesc si platant(barca,sonar,motor) dar toti pestii care I-am prins au venit de la max 50m de mal si de langa stuful din malul in care pescuiesc. Astept raspunsurile si parerile voastre. Imi cer scuze daca nu am incadrat textul meu la rubrica potrivita si il puteti muta oricand. Multumesc anticipat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategie pt lac salbatic
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 2:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Catalin, ar fi greu de raspuns si pentru un lac din Romania, dar pentru unul din Finlanda.

Vara, pe unele lacuri, sunt perioade in care crapul se hraneste foarte slab sau deloc. Pot trece saptamani fara sa se prinda un crap. Uneori, pestele sare bine mersi, ca in cazul tau, dar nu prinzi nimic. Vara trecuta, pe Varlaam, o luai razna cand vedeai cat peste poata sa sara in toate colturile lacului, iar tu nu vedeai trasatura. E o perioada in care, pe lacuri bogate in hrana si cu o densitate medie sau relativ mica de peste, hrana naturala e din abundenta, nu prea exista concurenta pe hrana, ca pe carpodromuri, deci crapul isi poate permite sa ignore orice nada. In plus, va manca mai putin, daca e foarte cald. Nu stiu daca asta se aplica in Finlanda, dar se aplica in Romania.

Ce e de facut atunci? Sunt de facut experiente. De la schimbarea locului la schimbarea monturii si nadei. Unii pescuiesc intre ape - fie dau la zig-rig, fir pur si simplu pun o montura de pop-up, dar "uita" s-o mai ancoreze si pop-up-ul se ridica 20-30cm de pe substrat, in functie de lungimea monturii. Altii pescuiesc cu seminte, renuntand la boilies. Altii, cu pop-up-uri de atractie izolate. Altii, cu monturi elastice. Altii, cu nade modificate. Si asa mai departe... Totul tine de imaginatia pescarului. In locul tau, asta as face - as experimenta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategie pt lac salbatic
MesajScris: Vin Sep 05, 2014 3:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Sa stii ca m-am gandit si eu Vlad la hrana naturala care in lacul unde pescuiesc e din belsug. Aici in Finlanda verile nu sunt foarte toride dar cred ca crapul aici e fff sensibil la schimbarile bruste de temp si presiune iar vara asta a fost fff schimbatoare. Aici neavand cu cine sa vorbesc sau pe cine sa intreb despre pescuitul la crap intrucat sunt ffff putini pescari de crap aici nu imi ramane decat cum ai zis si tu Vlad sa experimentez :D . Mersi mult pt raspuns


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategie pt lac salbatic
MesajScris: Sâm Sep 06, 2014 2:00 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 248
Salut Catalin, si eu pescuiesc pe un loc asemanator ,in perioada cind trasaturile se raresc ,trec pe pop ups ,momitoare cu un ground bait care lucreaza si pe inaltime .In acest mod reusesc sa am trasaturi .Din toata gama de pop ups pe care am incercato ,cele mai bune sint Nash ananas de 15 mm.
Fire intinse.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategie pt lac salbatic
MesajScris: Sâm Sep 06, 2014 8:10 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 29, 2014 11:27 am
Mesaje: 113
Mersi mult Vali pt raspuns. Am sa incerc si metoda ta sa vad daca am rezultate. fire intinse si capture de doua cifre ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 96 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron