CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:17 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tabara de pescuit pentru juniori
MesajScris: Mie Iul 30, 2014 11:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Va salut! Scriu acest topic cu regretul faptului ca la noi in tara nimeni nu organizeaza astfel de evenimente in care sa sprijine tinerii pescari. Si acum vine intrebarea: Dece la altii se poate si la noi nu? E vorba de bani? Cred ca din pescuit, mai ales cel al crapului s-a ajuns prea departe, toata lumea are echipamente de mii de euro, dar daca ne uitam la straini vedem ca nu e chiar asa. Lumea are echipament de calitate, corect, dar pestele nu stie ce mulineta sau lanseta avem noi pe rodpod. A aparut pe site-ul The Fishing and Hunting Chanel, un articol despre Nash Junior Camp 2014. Am ramas deadreptul impresionat de modul in care a fost organizata, si mai important sprijinul acordat acestor tineri. Pentru mai multe poze puteti vizita pagina: https://www.facebook.com/nashhungary?fref=ts .
Articolul il puteti vedea aici: http://fishingandhuntingtv.com/hungaria ... varcsurgo/ (da-ti click dreapta si traduce-ti pagina)
Imi cer scuze daca am deranjat cumva cu acest topic.
Tot respectul meu pentru Vlad Pavlovici care cred ca e singurul din tot acest fenomen, care este cu adevarat un profesionist.
Fir intins! :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 30, 2014 2:36 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Un alt exemplu interesant despre cum privesc pescuitul juniorii din alte tari si cum sunt priviti ei de catre ceilalti pescari - https://www.youtube.com/watch?v=h8qOMdT ... e=youtu.be (lasam pentru alta data discutia despre lacul in sine pe care se desfasoara actiunea).
PvTv a incercat proiectul NextFishing Star care poate fi un punct de plecare si cred ca au fost si cateva proiecte de tabere, dar nu stiu exact dezvoltarea lor. Diversele CN de tineret au fost si ele proiecte bune, dar din pacate un lac gen Corbu mare consumator de nada nu mai poate fi atractiv pt multi (eu am participat la editia le Tancabesti - balta din spate- dar si atunci efortul financiar a fost considerabil si nu am beneficiat nici de intelegerea administratorului care ne-a oferit doar locurile mai slabe ale baltii.)
Din pacate daca ne uitam la eforturile pe care echipa nationala de crap le face pt sponsorizarile de mondiale putem intelege cat de greu ar fi o strangere de fonduri pentru juniori.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 30, 2014 2:44 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Din punct de vedere competitional e greu, dar aceste tabere ar trebui sa aiba alt scop decat acela de a forma niste pescari de competie. Si in fond pescuitul nu se rezuma doar la a prinde peste, ci si a avea grija de natura. In strainatate sunt multe lacuri impanzite de vegetatie, pe cand la noi foarte puine sunt lacurile impanzite de vegetatie.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 30, 2014 3:41 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Sunt complet de acord cu Dvs. in mod special cu partea despre ingrijirea naturii, dar din pacate pe piata romaneasca doar competitiile atrag ceva vizibilitate si implicare.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 30, 2014 5:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Din pacate asa este, dar multi uita si partea cealalta, care consta in pescuitul de placere. Dupa parerea mea, pentru mine sunt mai importante lacurile sau raurile in care se gasesc crapi salbatici. In seara aceasta de la 19:30 ruleaza pe The Fishing and Hunting Chanel un film despre exemplarele capitale de crap. In opinia mea aceasta este partea frumoasa a acestui sport, nu prea ma atrag competitiile. Revenind la subiect e bine ca tinerii sa aiba un model in viata, pentru a reusi in ceea ce isi propun.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 30, 2014 5:36 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Din pacate pescuitul romanesc accepta in competitii chiar si hoti dovediti :( Cat despre pescuitul de relexare, el poate fi practicat si pe carpodromuri si pe lacuri asa-zise salbatice (este o problema de gusturi parerea mea), problema reala unde cred ca suntem de acord este degradarea apelor de stat si supra-aglomerarea carpodromurilor pentru profit rapid fara a se promova cu adevarat o cultura a pescuitului si fara a se lua in calcul anumite conditii pentru pescari.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 30, 2014 6:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Sunt total de acord cu dvs. .Consider ca problema se poate rezolva printr-o educatie cat mai corecta a celor mici despre conservare, sa scapam odata de ideea ca atunci cand prindem un peste sa il ducem acasa la "tigaie". Ma confrunt cu aceasta problema in familie, poate parea ciudat, dar toti imi spuneau ca sunt "dus cu pluta". Totusi practicand pescuitul sportiv au inceput si cei din jurul meu sa isi dea seama ce importanta are eliberarea pestelui indiferent de specie.
Altcineva poate sa imi raspunda la intrebarea in legatura cu taberele de pescuit?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Iul 30, 2014 7:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
Asociatia Pescar Sportiv organizeaza activitati pentru copii. Nu sunt chiar tabere, dar e o initiativa laudabila. Detalii pe pagina de facebook http://www.facebook.com/PescuitulPentruCopii


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 72 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: