CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 7:31 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Shimano Casting Day - Bucuresti
MesajScris: Lun Iun 23, 2014 12:49 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sambata 5 iulie, de la ora 10.00, Normark Sport Romania organizeaza o zi de casting cu echipamente Shimano pe lacul Varlaam.

Vor fi puse la dispozitia participantilor cinci lansete si cinci mulinete Shimano, care vor putea fi testate in orice combinatie. Mulinetele vor fi incarcate cu fire Sufix Ultra Knot si inaintas Power Pro.

Lansetele si mulinetele care vor putea fi testate sunt:

Tribal XS1 Intensity 3,90m/3,75lb cu inel de plecare de 50mm
Tribal Velocity 3,90m/3,50lb cu inel de plecare de 50mm
Tribal Velocity 3,90m/3,00lb cu inel de plecare de 40mm
Tribal Supressa 3,90m/3,50lb cu inel de plecare de 40mm
Tribal Supressa 3,60m/3,25lb cu inel de plecare de 50mm
Big Baitrunner CI4 XTR-A LC
Ultegra CI4 14000 XTB
Ultegra 14000 XTC
Ultegra 14000 XSC
Ultegra 10000 XSC

Cei interesati sa participe sunt rugati sa imi trimita o confirmare pe email pe adresa contact@carponline.ro.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 23, 2014 7:27 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 26, 2014 3:33 pm
Mesaje: 23
Sunt bine venite aceste actiuni, dar pacat sa se incheie cu o lipsa totala de concluzii sau informatii legate de eveniment. ( vezi Craiova).
Adica poate ar fi binevenit un articol cu interviuri ,impresii si pareri ale celor ce participa si testeaza echipamentele puse la dispozitie. Acolo vin un numar relativ mic de pescari, iar noi toti cei care nu putem participa, dar am fi tentati de cumpararea echipamentelor asteptam informatii vii, pe pipaite despre ele. O impresie obtinuta prin test face mai mult ca un prospect de doua pagini.
Cred ca participa pescari mai buni sau mai neexperimentati si din parerile lor poti trage concluzii care ajuta in alegerile viitoare.
Mi-ar place sa citesc ceva de genul: ... Am lansat cu trei din betele prezentate si mi-a placut modelul... Deoarece... .... Mulineta ... E super.... Modelul ... Parca e... Etc
Un interviu cu viata,real cu oameni normali ca si viitorii clienti cred ca ar ajuta si la promovarea echipamentelor Shimano.
Dar e doar o parere(propunere).
P.S. Detin articole Shimano , dar inainte de a cumpara m-ar fi ajutat mult feedback-uri de genul celor propuse. E pacat ca un casting day sa treaca fara ecouri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 23, 2014 7:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Am publicat cateva informatii despre ce s-a intamplat la intalnirea de la Craiova, iar Allen a postat mai multe fotografii. Vezi viewtopic.php?f=2&t=1009.

In rest, ecourile autentice cred ca ar trebui sa vina de la participanti, direct pe forum, nu de la organizatori.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iun 23, 2014 8:38 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Noi 19, 2013 5:51 pm
Mesaje: 258
ce pacat ca s-a programat aceasta actiune pe 5 iulie si nu pot ajunge.. fix pe 5 iulie plec in delta..


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iun 24, 2014 9:22 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Eu as vrea sa vin dar nu sunt sigur ca pot ajunge. Cum este mai bine sa fac ca sa nu incurc pe nimeni: ma inscriu de pe acum si daca nu pot sa vin anunt inainte sa ma inscriu cu o zi inainte cand sunt sigur?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 05, 2014 3:40 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Multumiri celor care au venit astazi la Varlaam pentru Shimano Casting Day. A fost o intalnire foarte relaxata si agreabila, ca o zi de vacanta. Vedeta castingului a fost XS1 Intensity, care a strans cele mai multe voturi de simpatie, urmata la mica distanta de Velocity de 3,90m/3,5lb.

Ca de obicei, testarea pe apa - fie si numai in aruncare - te ajuta sa-ti faci o idee mult mai buna despre ce poate lanseta, in comparatie cu impresiile din magazin. Daca va exista interes, putem repeta intalnirea in toamna sau in primavara anului viitor. Eventual si cu alte lansete.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 05, 2014 7:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Ian 24, 2014 10:41 am
Mesaje: 102
Localitate: Bucuresti
Multumesc si eu pentru posibilitatea de a testa lansetele si mulinetele din lista de mai sus.

A fost intr-adevar o atmosfera placuta, am avut si cateva discutii interesante, si bine inteles mai multe serii de lanseuri.
Am aruncat de mai multe ori cu fiecare bat in parte. Initial mi-a placut mai mult Velocity 3,90m/3.5lb care mie mi s-a parut o lanseta rigida, si seamana oarecum din punctul asta de vedere cu ceea ce folosesc acum si cu ce sunt obisnuit.
Dupa mai multe randuri de aruncari insa, preferata mea a fost XS1 Intensity cu care am reusit sa lansez la distante mai mari si al carei varf lucreaza mai frumos si cu siguranta ofera o placere mai mare in "lupta" cu pestele.

De ceva vreme mulinetele Ultegra mi-au suscitat interesul si urmaresc discutiile de pe forumuri legate de acestea si m-am bucurat de asemenea sa am ocazia sa le testez. Combinatia XS1 Intensity cu mulineta Ultegra CI4 14000 XTB, mie mi s-a parut castigatoare. Este un ansamblu cu o greutate redusa si care lucreaza placut.

Multumesc de asemenea si pentru "tips"-urile legate de incarcarea lansetei, care sunt oricand binevenite pentru a mai adauga cativa metri in distanta de lansare.

In cazul in care se va mai organiza o sesiune de acest fel, ma inscriu de acum.

_________________
Parerea mea: "Noi sa fim sanatosi, ca pestele oricum e acoperit de apa!"


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 05, 2014 9:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Acest gen de evenimente sunt bine venite pentru ca poti sa testezi diferite lansete fara sa fi nevoit sa le cumperi direct. Dintre lansetele incercate de mine, mi-a placut foarte mult velocity. Ceea ce e curios este ca intensity este mai moale pe varf, dar se incarca mai greu.

Multumesc pe aceasta cale lui Vlad pentru ca a facut posibil sa incercam lansetele de la shimano

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Iul 05, 2014 9:58 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Da, XS1 este o lanseta semi rapida, pe cand Velocity este o lanseta progresiva. Ambele mi se par blande pe varf. Iar XS1, are un super pret pentru cea ce ofera.

Shimano a facut un mare pas cu ultimile lor modele de lansete (XS1, 50 Cal Intensity si Velocity). Sa vedem ce o sa mai scoata nou pe piata.

La mulinete la fel, dupa parerea mea, n-au rival.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 08, 2014 7:32 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Oct 18, 2013 7:47 pm
Mesaje: 254
Urmeaza oare o recenzie, mai multe informatii pe tema aceasta? Nu de alta, dar cei care n-au avut cum sa participe ar fi interesati de toate lansetele "participante"...si de mulinete, bineinteles. Multumesc.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 88 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: