CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mar Apr 16, 2024 7:24 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 368 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 37  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mie Apr 05, 2017 12:43 am 
Neconectat

Membru din: Dum Apr 03, 2016 2:44 pm
Mesaje: 16
In sfarsit vedem si noi episoade in care se vorbeste deapre aruncat din mana.
Sper sa mai vedem cateva serii dar ceva mai detaliate.
Vreau sa abordeze Claudiu partidele scurte de 24 ore apoi sa merga pe varianta in regim de concurs in care partidele tin mai mult.
Multumim pt caliatatea oferita si dragostea fata de pescuitul crapului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Vin Apr 07, 2017 9:21 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Al doilea episod filmat la Hermes Peris impreuna cu Claudiu Popa: https://www.youtube.com/watch?v=4lZCIvZcE-A.


Fişiere ataşate:
Hermes Peris - Strategii si monturi.jpg
Hermes Peris - Strategii si monturi.jpg [ 50.83 KiB | Vizualizat de 9141 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Lun Apr 17, 2017 4:55 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
"Casting la Varlaam", un nou film in seria Catch & Release: https://www.youtube.com/watch?v=jeVfm9R ... e=youtu.be

Cristi Mihalcea este personajul principal in acest film realizat pe sectorul B de la Varlaam. Am facut o partida de cateva zile impreuna cu el si l-am filmat pescuind din mana, cu rezultate mai mult decat bune - o colectie de crapi mari si un nou record personal sub forma unei capturi de 20kg. Filmul este integral prezentat de Cristi, caruia ii multumesc pentru colaborare si pentru rabdarea de a fi suportat toate indicatiile mele de regie.

Filmul demonstreaza ca sectorul B poate fi pescuit si aruncand din mana, nu numai plantat. Ce nu se vede in film este ritmul de metronom cu care a pescuit Cristi, plasandu-si nada si monturile cu precizie, zi si noapte, pe locuri mici, la distante care depaseau 100m, cu o linie principala de 0,45mm, in conditii meteo nu intotdeauna prietenoase.

Sper ca pescarii interesati de pescuitul lansat sa gaseasca lucruri utile in film.


Fişiere ataşate:
Casting la Varlaam.jpg
Casting la Varlaam.jpg [ 81.41 KiB | Vizualizat de 8981 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Apr 18, 2017 11:49 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Felicitari pentru partida. O locatie de vis. Un singur comentariu am de facut. L-am vazut pe Cristi aruncand de cateva ori peste rodpod. Consider asta o greseala deoarece se poate intampla sa-ti sara pick-up-ul, sa se blocheze firul in inele in urma unei "peruci"...caz in care plumbul, spombul...etc va veni direct in lansete. Urmarea v-o puteti imagina. Eu am patit sa uit sa dau pick-up-ul din cauza oboselii, dar spre norocul meu plumbul a aterizat chiar intre lansete. De atunci nu am mai aruncat niciodata peste rodpod, doar din lateralele acestuia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Apr 18, 2017 8:31 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 28, 2016 7:07 pm
Mesaje: 14
Localitate: Constanța
Salut , atata timp cat iti iei toate marjele de siguranta poti lansa si calare pe rod pod ;) majoritatea greseilor se fac din neatentie , oboseala sau lipsa de concentrare ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Apr 18, 2017 8:47 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
Exact! Si nimeni nu e imun la fenomenele acestea. La fiecare i se poate intampla si ajunge sa se intample odata ca sa-ti iei adio de la cel putin o lanseta. De aceea consider ca trebuie semnalat acest fapt pentru ca e mai bine sa inveti din greselile altora decat sa le faci tu si sa-ti para rau.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mie Apr 19, 2017 8:12 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Adrian Novac scrie:
L-am vazut pe Cristi aruncand de cateva ori peste rodpod. Consider asta o greseala deoarece se poate intampla sa-ti sara pick-up-ul, sa se blocheze firul in inele in urma unei "peruci"...caz in care plumbul, spombul...etc va veni direct in lansete. Urmarea v-o puteti imagina.
Nu cred că era cazul lui Cristi dar există situații în care nu ai de ales și trebuie să lansezi peste rod pod. În funcție de conformația și dimensiunea standului și direcțiile de pescuit poți fi constrâns să lansezi peste celelalte lansete (vorbesc din proprie experiență).

Până la greșeli (întâmplări nefericite) este important să stăpânești tehnica (astfel încât să poți opri lanseta în condiții de siguranță) și să știi cum se comportă lanseta în aruncare (cât de mult coboară vârful la finalul lansării). Este valabil pentru toate lansetele din dotare (cele cu care pescuiești, cea pentru sondare și cea pentru nădire).

Altfel, bineînțeles că este de preferat să nu ai lansete și/sau obiecte dure sub lanseta cu care arunci.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Joi Apr 20, 2017 6:25 am 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
E foarte adevarat ce spui tu Victor, dar nu ai inteles la ce ma refer eu. Nu lanseta cu care arunci e in pericol ci cele aflate pe rodpod. In cazul in care iti sare pick-up-ul in aruncare sau uiti sa-l deschizi, cum am patit eu, plumbul sau spombul va veni direct peste lansetele aflate pe rodpod. Degeaba opresti lanseta, plumbul nu mai ai cum sa-l opresti si daca ai ghinionul sa nimeresti o lanseta cu el poti sa o uiti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Joi Apr 20, 2017 8:37 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 02, 2016 10:00 pm
Mesaje: 21
Dupa 3 beri nu pot sa spun decat atata: Sa dai cu spombul cu Aerotechnium si sa pescuiesti cu Ultegra de 5500 care nu pot arunca departe ... wow... esti celebru! Felicitari!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Joi Apr 20, 2017 10:27 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 02, 2016 10:00 pm
Mesaje: 21
Dupa 6 beri si o fetita de nici 2 ani care doarme mai greu, esti tot celebru. Bravo!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 368 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 ... 37  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron