CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:05 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 368 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 37  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Joi Iul 14, 2016 9:02 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Borza Luca scrie:
Vlad, felicitari pentru film si pentru tendinta pe care o intaresti - aceea a pescuitului pe lacuri diferite, necunoscute si cu niscaiva mister. Indepartarea de carpodromuri este un semn al maturizarii. Poate, dupa cum am vorbit, atentia ni se va indrepta in cativa ani si catre lacurile montane mari.


Cam greu sa se intample asta, pentru ca nu ai siguranta pe lacurile salbatice, oricat de retrase ar fi. Eu m-am gandit de vreo 3 ani sa merg la barajul de la Doftana si sa pescuiesc, dar cand am auzit ce se intampla pe malul apei, m-am lasat pagubas. Mai trebuie sa treaca vreo 5-10 ani pana sa ajungem la nivelul respectiv.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Joi Iul 14, 2016 9:11 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 564
Localitate: Timisoara
Matei Niteanu scrie:
Borza Luca scrie:
Vlad, felicitari pentru film si pentru tendinta pe care o intaresti - aceea a pescuitului pe lacuri diferite, necunoscute si cu niscaiva mister. Indepartarea de carpodromuri este un semn al maturizarii. Poate, dupa cum am vorbit, atentia ni se va indrepta in cativa ani si catre lacurile montane mari.


Cam greu sa se intample asta, pentru ca nu ai siguranta pe lacurile salbatice, oricat de retrase ar fi. Eu m-am gandit de vreo 3 ani sa merg la barajul de la Doftana si sa pescuiesc, dar cand am auzit ce se intampla pe malul apei, m-am lasat pagubas. Mai trebuie sa treaca vreo 5-10 ani pana sa ajungem la nivelul respectiv.

Si nu cred ca pescuitul pe carpodromuri este o lipsa de maturitate, in nici un caz. Nu toti avem timpul necesar sa cautam locatii ascunse, salbatice, cand le gasim sa stam zile intregi poate fara nici o trasatura, locatii care e foarte posibil sa fie braconate sau golite de peste. ;)
On topic: Felicitari Vlad pentru emisiunile ce le faci.

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Vin Iul 15, 2016 11:35 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Roby Solticzki scrie:
Si nu cred ca pescuitul pe carpodromuri este o lipsa de maturitate, in nici un caz. Nu toti avem timpul necesar sa cautam locatii ascunse, salbatice, cand le gasim sa stam zile intregi poate fara nici o trasatura, locatii care e foarte posibil sa fie braconate sau golite de peste. ;)
On topic: Felicitari Vlad pentru emisiunile ce le faci.


Multumesc, Roby. Evident ca pescuitul pe carpodromuri nu inseamna lipsa de maturitate. Carpodromurile sunt lacurile pe care se bazeaza pescuitul la crap in sistem C&R din Romania. Fara ele, aproape ca n-am mai avea unde sa pescuim. Ar fi bine sa avem de o suta de ori mai multe carpodromuri decat avem. Dar daca pe o piata a lacurilor C&R exista doar carpodromuri, putem vorbi totusi de o lipsa de... diversitate.

Tendinta la care se refera Luca si pe care am incercat sa o promovez de-a lungul anilor este cea de a da atentie si lacurilor care nu sunt carpodromuri. Lacuri cu peste mai putin si mai greu de prins, dar interesante tocmai prin dificultate.

Insa dincolo de faptul ca vorbim si despre asemenea lacuri, principalii responsabili de promovarea lor nu suntem noi, sunt proprietarii lacurilor. Daca proprietarii stiu sa le administreze si sa le promoveze corect, va exista o doza de interes si pentru ele. Mingea e in terenul lor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Iul 19, 2016 8:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
Sunt ok filmarile chiar cu noul operator/cameraman. Cam abuzeaza de zoom si-i cam place sa se "joace" cu focusul dar asta e. Problema care am remarcat-o e legata de sunet. Faceti cumva sa luati sunet cum trebuie cand filmati sau faceti voice-over.
Spor!

P.S. Cu bugete de Fox si Korda ati face emisiuni doi ani de zile cu echipa decenta si v-ar ramane si bani de bere :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Lun Aug 15, 2016 11:48 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
"Principii de casting", un nou film in seria Catch & Release: https://www.youtube.com/watch?v=lIs3roeBC6A.

Cristi Mihalcea si aruncarile lui exceptionale sunt personajele principale ale acestui film care analizeaza doua dintre elementele de baza ale aruncarilor la mare distanta - tehnica si echipamentul. Imaginile in slow-motion si efectul de stop-cadru pe detaliile importante ajuta la intelegerea principiilor de casting.

Filmat la Varlaam pe parcursul a doua zile caniculare, filmul a fost o premiera pentru toata echipa, avand in vedere ca e primul film integral de casting pe care l-am produs.

Multe multumiri lui Cristi Mihalcea pentru colaborare.


Fişiere ataşate:
Principii de casting.jpg
Principii de casting.jpg [ 65.53 KiB | Vizualizat de 9405 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Aug 16, 2016 9:07 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
"Principii de casting", un nou film in seria Catch & Release: https://www.youtube.com/watch?v=lIs3roeBC6A.

Cristi Mihalcea si aruncarile lui exceptionale sunt personajele principale ale acestui film care analizeaza doua dintre elementele de baza ale aruncarilor la mare distanta - tehnica si echipamentul. Imaginile in slow-motion si efectul de stop-cadru pe detaliile importante ajuta la intelegerea principiilor de casting.

Filmat la Varlaam pe parcursul a doua zile caniculare, filmul a fost o premiera pentru toata echipa, avand in vedere ca e primul film integral de casting pe care l-am produs.

Multe multumiri lui Cristi Mihalcea pentru colaborare.


Am vazut deja filmul si mi s-a parut interesant. Mi-ar fi placut sa il auzim si pe Cristi vorbind, poate sa fi facut un mini-interviu cu el de cateva minute si asa iesea si emisiunea mai lunga.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Aug 16, 2016 9:27 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Exact asta vroiam sa spun si eu, ca ar fi fost frumos sa il auzim si pe Cristi 2-3 min.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Aug 16, 2016 9:50 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
scurt si la obiect , nu cred ca ar mai fi ceva de adaugat. Mai bine vorbeste si expune Vlad decat oricine , un Morgan Freeman alb si roman :)

Ceva util si chiar de vazut , multumesc.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Aug 16, 2016 12:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
In filmul de mai sus, am decis sa tin eu de partea de prezentare, dar vor urma cateva materiale de casting prezentate de Cristi.

Ce nu se vede in film, dar merita semnalat pentru calitatea executiei, e precizia remarcabila a lui Cristi de a arunca exact pe traiectoria ceruta de regia filmului. Sunt diverse cadre stranse pentru care Cristi trebuia sa incheie aruncarea intr-un spatiu fixat dinainte si foarte precis. Orice abatere ar fi stricat cadrul. Dubla dupa dubla, miscarea era exact aceeasi, la centimetru, perfect controlata, in conditiile in care aruncarile erau facute in forta.

Am avut cativa vizitatori la filmare - intre care colegii nostri de forum Liviu Pavelescu si Victor Costache - care pot confirma. Si toate aruncarile astea au fost facute de dimineata pana seara, pe o caldura care te dizolva, fara ca precizia lui Cristi sa aiba de suferit. Impresionant.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Vin Sep 16, 2016 9:23 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
"Boiliesuri in teste - Complex-T", un nou film in seria Catch & Release: https://www.youtube.com/watch?v=NlaCWze2SwI.

Dynamite Baits a anuntat un boilies nou pentru 2017 - Complex-T - pe care am avut ocazia sa-l testez in ultimele saptamani. Testele s-au desfasurat la Sanpaul. Filmul explica felul in care a fost testat boiliesul si, nu in ultimul rand, scoate in evidenta peisajele si culorile lacului. Un film de vazut pentru cei interesati de Sanpaul.


Fişiere ataşate:
Complex-T.jpg
Complex-T.jpg [ 41.8 KiB | Vizualizat de 8984 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 368 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 37  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 94 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: