CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 10:28 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 368 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 37  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Sâm Iun 04, 2016 9:48 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Felicitari pentru modul in care a fost realizat. Este un documentar extrem de util proprietarilor de balti si...nu numai.
Felicitarile sunt valabile si pentru Cristi, care se vede treaba ca a progresat enorm in "joaca"cu camera. Bravo voua!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Dum Iun 05, 2016 6:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Multumesc, Calin.

Sa speram ca va folosi la ceva, mai devreme sau mai tarziu...

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Dum Iul 03, 2016 9:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
"Lacul fara nume", un nou film in seria Catch & Release: https://www.youtube.com/watch?v=ytMoEs_t_Gc.

Lacurile mici pot fi complicate. Lacul "fara nume" e un exemplu. Cu o suprafata de un hectar (un hectar!) si cel mult 15 crapi, dupa estimarile celor care il cunosc, e un lac dificil, pe care trasaturile sunt rare si fiecare captura e valoroasa. Crapii sunt aparati de o padure de bradis care acopera aproape tot lacul, iar pe maluri, de crengi cazute in apa, vizibile sau ascunse, ca un cordon de sarma ghimpata.

Filmul incearca sa redea atmosfera acestui lac special si frumusetea crapilor lui - unul mai mare ca altul si toti avand aceeasi culoare maronie inchisa, ca si cum ar fi fost sculptati in lemn (wood carving, ar zice pescarii englezi), culoare de camuflaj in apele transparente.

Multe multumiri lui Costi Grijincu, invitatul meu in acest film, fara sprijinul caruia filmul n-ar fi fost posibil.


Fişiere ataşate:
Lacul fara nume.jpg
Lacul fara nume.jpg [ 46.67 KiB | Vizualizat de 9278 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Iul 12, 2016 9:18 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Foarte frumoasa emisiunea si de efect. Interesante si informatiile. Ne poti spune unde este situat lacul?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mar Iul 12, 2016 10:46 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Matei, lacul e in curs de amenajare (nu atat lacul, cat zona din jurul lui) si pentru moment as prefera sa nu-i dau "adresa" exacta, ca sa nu atraga musafiri nepoftiti.

Exista insa proiectul de a-l deschide pentru pescuit la un moment dat. Daca se va deschide, va fi un lac pe care nu cred ca ar putea pescui mai mult de doi, maxim trei pescari in acelasi timp, avand in vedere ca are doar un hectar, dar ar putea fi o destinatie interesanta.

Are crapi mari, greu de prins si greu de scos. E un fel de Withy Pool (lacul, nu montura) - Withy Pool avea 1,2 hectare si pe el functiona un sindicat condus de Kevin Maddocks. N-ar fi un lac comercial clasic, dar ar fi foarte bun sa-l avem ca alternativa la alte lacuri. In mod sigur, ar avea clientii lui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mie Iul 13, 2016 1:15 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Primul loc pe lista de asteptare pt lac te rog Vlad :lol: 8-)

Felicitari pentru emisiune, foarte interesante unghiurile noi de filmare integrate.

Ca o intrebare aditionala - te-ai gandit vreodata la posibilitatea de a face emisiuni mai mari? Nu neaparat Fox Edges de 4 ore, dar tip Korda Masterclass mai scurte. In afara de partea practica (timp, finantare etc.), crezi ca ar prinde la fel de bine emisiunile tale intr-un astfel de format?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mie Iul 13, 2016 1:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Multumesc, Sergiu. Daca lacul se va deschide, are o sansa buna daca va putea sa valorifice - din perspectiva pescarilor - ceea ce il face unic. Nu e un lac obisnuit, nu e un pescuit obisnuit. Evident, ca lacul sa aiba succes, totul depinde de felul in care va fi administrat si promovat.

Unghiurile de filmare ingenioase sunt, ca de obicei, creatia lui Cristi Bunda, operatorul caruia filmele Catch & Release ii datoreaza enorm. Cristi e un artist si oricine a asistat la filmarile noastre stie asta. Te uiti la imaginea reala pe care ti-o ofera lacul, dupa care te uiti la imaginea de pe camera lui Cristi si diferenta poate fi uimitoare.

In ceea ce priveste durata filmului, nu cred ca ar fi o idee buna sa incerc filme mai lungi, cel putin nu genul de filme pe care le fac acum, care sunt filme de atmosfera, relativ lente. Calitatea unui film vine intr-o mare masura din imagine. Cat mai multe imagini bune si cat mai diverse. Imagini bune poate insemna sa filmezi o ora, daca e cazul, un cadru care in film are trei secunde si nu iese in evidenta cu nimic (de exemplu, o montura). Sau sa astepti trei zile pana cade lumina perfect pe un peisaj. Filmele de genul asta risca se se dilueze daca le faci mai lungi decat trebuie.

Bineinteles, se pot face altfel de filme - alt format, alta dinamica, alta durata. Cu un buget comparabil cu cel de la Fox sau Korda, n-ar fi chiar imposibil sa producem rezultate comparabile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mie Iul 13, 2016 3:38 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Intr-adevar pare un lac unic, partea de asteptare cred ca nu mai e un impediment pentru multi de cand "proiectul Varlaam" a devenit popular, insa abordarea unui lac cu atat de putini pesti este intr-adevar diferita (am vazut acolo in filmari strecurata o stiff hinged rig cu boom suplu :D :D despre care am vorbit putin in primavara pe Varlaam). Chiar recent am citit - nu mai stiu daca la Kevin Nash sau Simon Crowe - despre un lac care continea 2 crapi, dintre care unul foarte batran, zona 40 ani (putin probabil sa fi fost exclusiv 2 pesti in acest context dar asa i-au perpetuat "legenda") si ma gandeam cat de departe sunt deocamdata lacurile de acest gen.

Din pacate nu am avut ocazia sa vad pana acum si partea de productie, o singura data filmati pe B-uri cand eram pe A9, dar vremea nu era optima si daca-mi amintesc bine nu au mai ajuns imaginile in niciun film. Nu cred ca am norocul sa filmezi pe Varlaam 1-8 august,nu? :lol:

Intr-adevar, un film de atmosfera prea lung nu cred ca ar fi bine primit acum (imi vin in minte cele vechi tip "A Passion for Angling" - aproximativ 1 ora daca-mi amintesc bine per episod - dar erau alte vremuri si in mod cert un alt public). Am vazut chiar ieri un episod din Korda Monster Carp - emisiunea vrea sa fie un mini-hibrid intre ceva turistic si film de atmosfera, dar personal nu prea am fost convins de modul in care Ali Hamidi, un showman prin excelenta, era incadrat usor fortat in cadrele de apus pe Balaton.
Un format dinamic foarte interesant mi se pare Fox The Challenge cu Mark Pitchers.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Mie Iul 13, 2016 5:43 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
"A Passion for Angling" - care s-a difuzat pentru prima oara in 1993 - era intr-adevar un film fantastic de atmosfera, datorita cinematografiei lui Hugh Miles, dar avea si o anumita dinamica pentru ca prezenta o poveste cu doi pescari, unul cu tehnici si echipamente moderne (Bob James) si altul "retro" (Chris Yates). Se intamplau o multime de lucruri, unele dintre ele amuzante, cum ar fi driluri facute din copac si o sperietoare de ciori plantata pe Redmire! Ca anvergura si buget, vorbim insa de o productie BBC, la care s-a muncit mult si care a atins aproape patru milioane de telespectatori pe episod.

Ce era special la "A Passion for Angling" - si asta e un lucru care explica succesul filmului - era faptul ca facea ca pescuitul sa aiba farmec si sens si pentru oameni care nu sunt pescari. Oricine se poate uita cu placere la el si intelege ce e pescuitul.

Sa speram ca "Lacul fara nume" se va deschide la un moment dat si va contribui la dezvoltarea pescuitului "alternativ", adica pescuitul pe lacuri care nu sunt carpodromuri.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Catch & Release pe CarpOnline
MesajScris: Joi Iul 14, 2016 8:39 am 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 04, 2014 1:03 pm
Mesaje: 48
Vlad, felicitari pentru film si pentru tendinta pe care o intaresti - aceea a pescuitului pe lacuri diferite, necunoscute si cu niscaiva mister. Indepartarea de carpodromuri este un semn al maturizarii. Poate, dupa cum am vorbit, atentia ni se va indrepta in cativa ani si catre lacurile montane mari.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 368 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28 ... 37  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 74 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: