CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Dum Apr 28, 2024 1:47 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Editare poze cu capturi
MesajScris: Lun Mai 12, 2014 11:26 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
As dori sa aflu ce programe folositi pentru editarea pozelor si eventual cateva tutoriale interesante pentru modificarea culorilor. Am observat ca majoritatea pozelor sunt editate de Vlad si pe mine unul m-ar interesa acest subiect

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Editare poze cu capturi
MesajScris: Lun Mai 12, 2014 11:59 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Sunt multe programe pe care le poti folosi – de la programe complexe cum e Photoshop si pana la programe mai simple cum e Aperture.

Dupa parerea mea, insa, baza fotografiei ramane un aparat decent (de pilda un DSLR) pe care sa il folosesti corect la nivel de expunere, incadrare, compozitie. E un capitol la care sufera marea majoritate a fotografiilor pe care le vad, inclusiv a celor care se presupune ca ar trebui sa aiba o valoare comerciala.

Postprocesarea are sens pe imagini bune. Imaginile proaste raman tot proaste si daca le prelucrezi. Cel mult, devin mediocre.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Editare poze cu capturi
MesajScris: Lun Mai 12, 2014 5:17 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 06, 2014 7:34 pm
Mesaje: 61
Localitate: Arad
Salut Vlad! Ne poti explica ce fel de setari folosesti cand fotografiezi crapii? Cum setezi compozitia, incadrarea?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Editare poze cu capturi
MesajScris: Lun Mai 12, 2014 5:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Eu indeplinesc conditiile, zic eu , cel putin ca aparatura si restul , poate la setari nu stau prea bine ca fac pe auto ... dar oricat de bine ai face pozele nu ies ca si cele editate , mai ales ca si culori. Si eu tot in photoshop le modific, ce tine de fundal sau alte corectii minore dar ii prea complex pentru mine deocamdata , am crezut ca exista ceva varianta mai simpla sau un program cu care se pot face editarile astea

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Editare poze cu capturi
MesajScris: Lun Mai 12, 2014 6:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Cristian95 scrie:
Ne poti explica ce fel de setari folosesti cand fotografiezi crapii? Cum setezi compozitia, incadrarea?


Reglajele depind de lumina. Compozitia si incadrararea sunt foarte simple - fundal curat si cat mai estetic, peste prezentat corect la camera, orizontul drept... nimic special. Daca urmaresti cateva detalii de baza si tragi cateva zeci de imagini la fiecare peste, cu si fara blitz (inclusiv ziua), vei avea probabil si una buna. E singura care conteaza.

kro scrie:
poate la setari nu stau prea bine ca fac pe auto


Cred ca aici ai o mica problema. Invata sa folosesti functiile ceva mai avansate cum ar fi Aperture Priority sau Shutter Priority (plus expunerea, balansul de alb si alte cateva lucruri) si o sa ai un control mai bun asupra imaginii. Ai sute de tutoriale pe internet, totul e sa le urmaresti si sa exersezi.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Editare poze cu capturi
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 6:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Mie unul sincer nu imi plac pozele din topicul de pe Varlaam, culorile sunt prea saturate, prelucrarea aduce mai mult cu folosirea unui filtru, fetele pescarilor sunt rosii de parca sunt bolnavi, pestii nu mai au culorile lor. La primele imagini am crezut ca e vorba de o interpretare a unor poze dar vad ca acum a devenit o regula prelucrarea sub aceasta forma.
Poate e o chestiune de gusturi.
Urmaresc si reviste din Anglia, acolo pozele sunt extrem de sharp si naturale, imi par mai ok sub aceasta forma.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Editare poze cu capturi
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 7:07 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Pentru cine e amator sa vada poze cu adevarat reusite din domeniul pescuitului la crap le recomand pagina de facebook a carpology magazine
https://www.facebook.com/pages/CARPolog ... 6249307771
E adevarat ca e echipament adevarat in spatele pozelor, dar sunt reusite din toate punctele de vedere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Editare poze cu capturi
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 8:03 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Prelucrarea foto e o chestiune de gust, iar site-ul Carpology contine destule fotografii care numai naturale nu sunt, dar sunt interesante.

Roland n-a intrebat insa pe ce site gasim fotografii frumoase, a intrebat ce programe putem folosi pentru prelucrare foto. Asta e subiectul discutiei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Editare poze cu capturi
MesajScris: Mar Mai 13, 2014 8:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Lun Noi 04, 2013 7:15 pm
Mesaje: 510
Am vrut sa scot in evidenta faptul ca o prelucrare excesiva nu e tocmai pe gustul tuturor, iar vizionarea unor fotografii considerate de profesionisi in domeniu a fi reusite poate duce la o, sa spunem .., ,cultura fotografica".
De cele mai multe ori lucrurile simple sunt cele mai frumoase iar impopotonarile duc de multe ori la la kitsh-uri.
Dar cum ai spus si tu si sunt de acord cu tine pana la urma si fotografia e o chestie de gust.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 75 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: