CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:22 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 10:39 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 16, 2014 8:40 pm
Mesaje: 2
Ca tot pescarul, sambata mi-am programat prima iesire la pescuit. E timpul sa inceapa "sezonul estival" 2014, gata cu dvd-urile.
Fiind vorba de un pescuit de dimineata pana catre seara, am optat pentru varianta feeder.
Si cum toamna trecuta am refuzat invitatia de a pescui pe lacul Varlaam, acum nu aveam cum sa mai refuz o astfel de invitatie. Zis si facut, in jurul orei 9.30 ajung pentru prima data la locul faptei, lacul Varlaam.
Dupa ce minute in sir admir peisajul(lacul propriu-zis, curatenia, standurile,etc), aleg sa pescuiesc pe standul A1 din simplu motiv ca era standul cel mai ferit de vantul care batea un pic cam tare.
intrebarile se tot inmulteau in timp ce caram bagajele catre stand, oare prind ceva? daca da, ce? sa nadesc cu cativa bulgari? sa folosesc momitor sau cosulet? ce sa pun pe firul de par? etc.
in doar 20 de minute am gasit raspunsul la foarte multe intrebari, asta dupa ce aduc la minciog o minunatie de caras ce cantarea in jur de 1kg. Ce a urmat a fost... de vis. La interval de 10, 15min trasatura, drill si lupta cu pestele in apropierea malului.
Cu fiecare peste prins ne minunam din ce in ce mai tare: "Doamne ce auriu este asta! Frate cat este asta de gras! Incredibil, asta este perfect". Pentru cateva ore ne-am transformat parca in copii, ne minunam de fiecare "jucarie" adusa pe mal. Pana la ora 15.00 am capturat aproximativ 30 de "jucarii", fiecare cantarind in jur de 1kg.
Dupa partida de pescuit de sambata, declar lacul Varlaam paradisul pescarului la feeder.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 17, 2014 8:36 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Vesti bune pentru practicantii acestui stil de pescuit si o provocare "dificultate" pentru pescarii de crap.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 17, 2014 10:55 am 
Neconectat

Membru din: Dum Mar 16, 2014 8:40 pm
Mesaje: 2
Argumente.


Fişiere ataşate:
image.jpg
image.jpg [ 187.3 KiB | Vizualizat de 6695 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 18, 2014 7:24 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
In cazul in care va intrebati ce cauta un topic de feeder pe un site de crap, raspunsul este ca l-am invitat pe Mihai sa testeze lacul, ca sa avem o idee ce poate sa prinda un pescar de stationar intr-o partida obisnuita (care a avut parte de conditii destul de proaste, cu un vant puternic si rece, apa fiind foarte rece si ea) si daca nu cumva poate sa prinda si crap. Crap nu s-a prins, Mihai oricum n-a pescuit pe structuri care sa fi dat crap, dar s-a prins caras mare din abundenta.

Mihai scrie:
Pentru cateva ore ne-am transformat parca in copii, ne minunam de fiecare "jucarie" adusa pe mal. Pana la ora 15.00 am capturat aproximativ 30 de "jucarii", fiecare cantarind in jur de 1kg.


Abia astept sa dispara jucariile astea din lac, m-au terorizat anul trecut! Pescarii de crap vor trebui sa tina cont de prezenta exemplarelor de caras mare, care n-au probleme sa manance si boiliesuri de 16mm. Treptat, sper ca numarul lor se va diminua, dar pentru inceput ne vom confrunta cu ei.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 18, 2014 11:40 am 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
De caras se scapa foarte greu. E nevoie de multa munca pentru a-l scoate si de mult rapitor. Carasul e rezistent si se adapteaza la orice conditii. Balta e si mai naturala asa, pescarul intrebuintandu-se mai mult.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: