CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:25 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 4:17 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
N-as schimba montura decat o data sau cel mult de doua ori pe zi. La Varlaam, cele mai bune ore pentru prins peste au fost dimineata, de la 6 la 9. Anul trecut, ajunsesem sa duc lansetele la 5 dimineata – ceea ce n-as face pe niciun alt lac – ca sa fiu sigur ca am o montura libera (fara vreun caras agatat in ea) si o farfurie de nada intacta in momentul in care vin crapii.

In rest, ca nada si strategie, indiferent ce planuri ti-ai face de acasa, la fata locului iti vei face altele. Ti-as propune sa incepi cu o montura culisanta cu un plumb usor, un forfac combi de 20-25cm cu doua bile de 15-16mm si o farfurie de nada deasupra (cu boiliesuri si seminte amestecate) si sa faci schimbari numai daca metoda nu da rezultate.

La montura, daca te invadeaza carasul, lasa o distanta de 3-5cm intre boiliesuri si carlig. Intr-o prima instanta, n-as pune boiliesuri mai mari, as lasa o distanta mai lunga.



Multumesc mult pentru sfaturi.

Ca si cantitati de nada crezi ca ajung cate 2 kg din fiecare tip de boilies mentionat? De nadit doar atunci cand schimb montura sau mai des? Sa amestec boiliesurile cand nadesc sau sa incerc sa le las individuale?

Cred ca o sa ajung sa iti platesc o taxa de consultanta pentru toate sfaturile date. Daca esti cumva pe balta peste 2 saptamani trebuie macar sa ne cunoastem ca sa pot sa-ti multumesc si personal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 4:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu stiu cum va raspunde pestele in aprilie, dar in vara trecuta, cand ma luptam cu carasii, ajunsesem sa dau in jur de un kilogram de nada pe o montura, ca sa fiu sigur ca mai ramane ceva si pentru crap! Am prins multi crapi in felul asta. Kilogramul de nada respectiv nu era doar de boilies, era format in proportie de 60-70% din seminte mici (porumb mic, canepa, Partiblend), dar tot aveai macar 3-400g de boiliesuri pe o montura. Am dat si mai mult de 1kg de nada pe o montura si am prins, dar astea au fost experimentele mele si n-as vrea sa se inteleaga ca recomand cuiva sa arunce galeti de nada.

Daca schimbi montura de doua ori pe zi la patru lansete, poti ajunge sa consumi 8kg de nada in 24 de ore – si asta fara sa prinzi vreun peste! Daca prinzi, evident, nadesti mai des. Carasii multi si mari (ca sa nu mai punem la socoteala si populatia de clean!) pot curata 1kg de nada fara mare efort.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 4:54 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Nu stiu cum va raspunde pestele in aprilie, dar in vara trecuta, cand ma luptam cu carasii, ajunsesem sa dau in jur de un kilogram de nada pe o montura, ca sa fiu sigur ca mai ramane ceva si pentru crap! Am prins multi crapi in felul asta. Kilogramul de nada respectiv nu era doar de boilies, era format in proportie de 60-70% din seminte mici (porumb mic, canepa, Partiblend), dar tot aveai macar 3-400g de boiliesuri pe o montura. Am dat si mai mult de 1kg de nada pe o montura si am prins, dar astea au fost experimentele mele si n-as vrea sa se inteleaga ca recomand cuiva sa arunce galeti de nada.

Daca schimbi montura de doua ori pe zi la patru lansete, poti ajunge sa consumi 8kg de nada in 24 de ore – si asta fara sa prinzi vreun peste! Daca prinzi, evident, nadesti mai des. Carasii multi si mari (ca sa nu mai punem la socoteala si populatia de clean!) pot curata 1kg de nada fara mare efort.



Deci din ce am inteles avem urmatoarele calcule
1. Nadit de 2 / zi
2. Cam 300 g de boilies si 700 g de seminte / nadire
3. 4 lansete in 3 zile de pescuit
4. Presupunem 4 pesti prinsi / lanseta (ce frumos ar fi)

In total inseamna 12 kg de boilies si 28 de kg de seminte. Facand un calcul simplu asta ar insemna undeva pe la 12 milioane date doar pe nada. Cred ca o sa incerc la inceput pe jumatate din cantitatea mentionata de 1 kg / lanseta si o sa vad cum merge asa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 5:01 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ar fi absurd ca nada intr-o partida pe Varlaam sa coste atat. Un calcul mai realist ar fi urmatorul:

25-30 lei kilogramul de boilies (rulat acasa pentru a reduce costurile)
5 lei kilogramul de Partiblend preparat (costa vreo 10 lei nepreparat si isi dubleaza volumul prin preparare)

Daca folosesti in jur 5-6kg de Partiblend si in jur de 2-2,5kg de boilies pe zi, costurile ar fi in jur de 20 de euro pe zi. Daca schimbi lansetele o singura data pe zi, avand grija sa le ai in apa in perioada 6-9 dimineata, costurile se reduc la jumatate. Daca folosesti porumb in loc de Partiblend. costurile scad si mai mult.

Dar, daca prinzi peste si trebuie sa nadesti din nou, incep sa creasca! :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 5:50 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Ar fi absurd ca nada intr-o partida pe Varlaam sa coste atat. Un calcul mai realist ar fi urmatorul:

25-30 lei kilogramul de boilies (rulat acasa pentru a reduce costurile)
5 lei kilogramul de Partiblend preparat (costa vreo 10 lei nepreparat si isi dubleaza volumul prin preparare)

Daca folosesti in jur 5-6kg de Partiblend si in jur de 2-2,5kg de boilies pe zi, costurile ar fi in jur de 20 de euro pe zi. Daca schimbi lansetele o singura data pe zi, avand grija sa le ai in apa in perioada 6-9 dimineata, costurile se reduc la jumatate. Daca folosesti porumb in loc de Partiblend. costurile scad si mai mult.

Dar, daca prinzi peste si trebuie sa nadesti din nou, incep sa creasca! :)


Si aici apare diferenta de costuri: eu am luat preturile de la bigfish pentru boilies si seminte ambalate, totul deja pregatit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 7:40 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
E o mare diferenta intre a pescui cu nada putina, din motive de cost, si a avea nada suficienta la dispozitie. Pentru asta, merita sa faci efortul de a-ti pregati nada acasa. In plus, odata ce stii ce ai de facut, nada pe care o pregatesti poate fi chiar mai buna decat cea pe care o cumperi - sau cel putin mai adaptata stilului tau de pescuit.

Revenind la Varlaam, se poate prinde peste frumos pescuind doar la porumb, cu costuri aproape de zero. Pestii cei mai mari ai lacului s-au prins insa doar la boilies - ramane de vazut daca asta a fost o intamplare sau nu.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 11:11 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
E o mare diferenta intre a pescui cu nada putina, din motive de cost, si a avea nada suficienta la dispozitie. Pentru asta, merita sa faci efortul de a-ti pregati nada acasa. In plus, odata ce stii ce ai de facut, nada pe care o pregatesti poate fi chiar mai buna decat cea pe care o cumperi - sau cel putin mai adaptata stilului tau de pescuit.

Revenind la Varlaam, se poate prinde peste frumos pescuind doar la porumb, cu costuri aproape de zero. Pestii cei mai mari ai lacului s-au prins insa doar la boilies - ramane de vazut daca asta a fost o intamplare sau nu.



O sa incerc cu cantitatile de jumatate de kg / lanseta si o sa vad cum iese. Am inteles ca cei de la Varlaam au cam aceleasi nade disponibile deci voi mai putea cumpara chiar de acolo.

Sunt foarte curios daca se va respecta si acum orarul mentionat de tine. O sa-mi pun ceasul sa sune la 5 dimineata. Acum ramane de vazut si daca voi reusi sa ma trezesc :)

Multumesc foarte mult epntru tot ajutorul acordat si daca mai ai orice alta recomandare te rog sa mai scrii. Eu din pacate nu am foarte multa experienta so tocmai de aceea ma bazez pe sfaturile celor mai "batrani".

P.S.: cred ca daca as incerca sa rulez acasa boilies as dormi pe pres minim 1 luna :):):)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 11:00 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
E o mare diferenta intre a pescui cu nada putina, din motive de cost, si a avea nada suficienta la dispozitie. Pentru asta, merita sa faci efortul de a-ti pregati nada acasa. In plus, odata ce stii ce ai de facut, nada pe care o pregatesti poate fi chiar mai buna decat cea pe care o cumperi - sau cel putin mai adaptata stilului tau de pescuit.

Revenind la Varlaam, se poate prinde peste frumos pescuind doar la porumb, cu costuri aproape de zero. Pestii cei mai mari ai lacului s-au prins insa doar la boilies - ramane de vazut daca asta a fost o intamplare sau nu.



Am refacut calculele si am reusit sa reduc la un total de 600 RON pentru 2 persoane. Sper ca cei de la Varlaam sa aiba boilies la magazin astfel incat daca mai avem nevoie sa putem sa cumparam de acolo.

Am ales pana la urma solutia de Particle Mix de la CC Moore care a redus destul de mult costurile. Am citit si prepararea ei inseamna sa o las la inmuiat in apa fiarta minim 6 ore. Intrebarile mele ar fi: cata apa sa pun la 1 kg de seminte si as putea sa fac toata preparare pentru cele 3 zile chiar din prima zi (adica nu se strica sau ceva de genul dupa 1-2 zile) sau este mai bine sa o pregatesc in fiecare seara pentru a doua zi dimineata?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 12:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Apa se pune peste seminte pana acestea sunt acoperite si se completeaza periodic pentru ca semintele absorb apa. Daca vei pescui in aprilie inceput de mai, poti pregati tot amestecul de la inceput, nu cred ca va fi asa de cald incat sa se strice.
Si inca ceva ce am observat...daca am observat bine: pescuitul nu e matematica si nu poti planifica totul de acasa pe hartie( e foarte bine ca esti minutios, dar nu exagera), nu poti planfica ca arunci la o nadire 300g de amestec( am dat un exemplu intamplator), daca arunci 200 sau 500 ce te faci :D ? Cel mai bine e sa iei cu tine cat de multa nada poti, iti permiti si vei folosi cat e necesar...stiu ca nu e ieftin dar asa e pescuitul la crap...daca vrei sa il faci asa cum trebuie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Mar Mar 25, 2014 12:48 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
gimi_mures scrie:
Apa se pune peste seminte pana acestea sunt acoperite si se completeaza periodic pentru ca semintele absorb apa. Daca vei pescui in aprilie inceput de mai, poti pregati tot amestecul de la inceput, nu cred ca va fi asa de cald incat sa se strice.
Si inca ceva ce am observat...daca am observat bine: pescuitul nu e matematica si nu poti planifica totul de acasa pe hartie( e foarte bine ca esti minutios, dar nu exagera), nu poti planfica ca arunci la o nadire 300g de amestec( am dat un exemplu intamplator), daca arunci 200 sau 500 ce te faci :D ? Cel mai bine e sa iei cu tine cat de multa nada poti, iti permiti si vei folosi cat e necesar...stiu ca nu e ieftin dar asa e pescuitul la crap...daca vrei sa il faci asa cum trebuie.


Multumesc pentru explicatiile cu semintele.

Nu am vrut sa par obsedat de gramaje insa eu incerc sa fiu cat mai metodic deoarece experienta mea este foarte limitata. Probabil ca atunci cand voi avea mai multe partide in spate voi putea sa-mi fac si eu parerile mele si nu voi mai fi atat de calculat. Pana atunci insa consider asta o partea a procesului de invatare. :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: