CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:44 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Sâm Mar 22, 2014 6:04 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Vlad, ai vreo recomandare pentru standul 3?

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Sâm Mar 22, 2014 6:32 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-am pescuit niciodata pe A3. Cred ca n-a pescuit nimeni. S-a pescuit de pe A4 si s-au prins cateva exemplare frumoase (inclusiv unul de 18,5kg) in dreapta micii peninsule de pe malul opus. Nu-mi dau seama daca peninsula e acoperita de A3 sau de A4, trebuie vazut pe lac, liniile de demarcatie de pe harta lui Madalin sunt doar orientative.

Andy Sivu sau Pompiliu Mihai ti-ar putea da mai multe detalii despre zona, ei au pescuit pe A4. Standul meu preferat si care a dat cei mai multi crapi mari, inclusiv cele doua trofee de peste 20kg, e A9.

Probabil, o sa ajung maine dimineata pe Varlaam sa vad ce s-a mai intamplat pe acolo. Daca te tenteaza o vizita, iti spun mai multe la fata locului. Invitatia e valabila pentru oricine e interesat de lac.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Sâm Mar 22, 2014 7:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Salutare!
A1 rezervat pentru 48 ore in aprilie ...... :D :D :D ...are cineva sugestii legate de abordare???
Cam ce adancime este acolo??

In rest balta mirifica ....s-ar putea sa se apuce si sotia de pescuit dupa vizita la Varlaam... :shock: :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Sâm Mar 22, 2014 7:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
A1 are apa mica, din cate stiu, sub 2m. E un stand care a atras atentia celor care au testat lacul anul trecut, probabil datorita aspectului, pentru ca ai in fata un mic lac numai al tau si e un stand cu destul de multa umbra, dar in mod surprinzator inca n-a produs capturi. Spun ca e surprinzator pentru ca am auzit niste sarituri monumentale pe zona lui. E drept ca nici nu s-a pescuit prea mult pe el si, oricum, pescuitul de primavara poate fi complet diferit.

Ca intindere, sectorul B ofera suprafete de pescuit mult mai mari, pe care ai mai mult de cautat si probabil mai mult de gasit. Aici, standul pe care s-a pescuit cel mai des a fost B4 (de notat ca standurile B5-B8 nu existau) si e un stand pe care l-as recomanda inaintea altora, pentru ca are tot ce vrei - apa mica, apa mare, zone cu iarba, zone curate, structuri la distanta mica si medie, plus o insula.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Sâm Mar 22, 2014 8:11 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Noi 24, 2013 8:54 pm
Mesaje: 70
Exact la asta m-am gandit..m-a atras oarecum izolarea dar si faptul ca azi era ceva activitate pe luciul apei... :D ...
Sper sa va pot arata niste poze (cu pesti) pe 6 aprilie ....
Multumesc pentru informatii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 23, 2014 12:19 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Vlad Pavlovici scrie:
Informatiile sunt corecte. In materie de nada, Source sau Crave sau Belachan sunt boiliesuri testate de mine, dar e evident ca se prinde si la alte boiliesuri. La carlig, am pescuit cu doua bile mici, de 15-16mm. Pe langa boiliesuri, am folosit pelete, porumb, canepa si alte seminte mici.

Pe zona din fata standurilor 5 si 6, am prins doar sub copacii de pe malul opus, la o adancime de aproximativ 1,5-1,8m, insa acum nivelul apei e mai ridicat cu vreo 40-50cm. Daca ai timp, du-te sa vezi lacul inainte sa se deschida, ca sa-ti faci o idee mai buna. Sunt cateva standuri pe care n-a pescuit nimeni (pe sectorul A, dar mai ales pe B) si care pot fi interesante.


Multumesc mult pentru raspuns si ajutor. Evident ca ma intorc cu mai multe intrebari acum:

1. In emisiunea Anatomia unui lac specificai ca nu crezi ca in 2014 va mai fi necesara nadirea cu seminte langa boilies. Cum crezi ca ar fi mai bine pentru prima saptamana din Aprilie?
2. Din motive strict financiare as fi preferat naditul cu pelete in loc de boilies. Crezi ca este vreo diferenta din punct de vedere al atractiei si care ar fi dimensiunile recomandate pentru pelete
3. La pop-up-uri ai incercat pe sectorul A? Daca da, care au fost rezultatele, daca nu, de ce nu?
4. Ai mentionat ca in standurile 5-6 nu ai prins decat sub copacii de pe malul opus. Ai putea sa ma ajuti sa-mi dai mai multe detalii unde ai mai incercat si de ce crezi ca nu a mers?
5. Eu ma gandeam sa merg pe niste bile mai mari (24-26) insa tu ai mentionat ca ai luat la cele mai mici. Poti sa ma ajuti sa inteleg de ce (nu ai incercat cu cele mai mari, nu a mers, etc.)

Multumesc mult si sper ca nu te stresez prea mult. Din pacate sectorul B pare a fi mult prea "tehnic" pentru cunostintele mele. Va fi prima data cand voi planta cu barca deci mai am multe de invatat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 23, 2014 1:55 am 
Neconectat

Membru din: Lun Dec 09, 2013 6:41 pm
Mesaje: 265
Localitate: Bucuresti
Serban Popescu scrie:
Vlad Pavlovici scrie:

5. Eu ma gandeam sa merg pe niste bile mai mari (24-26) insa tu ai mentionat ca ai luat la cele mai mici. Poti sa ma ajuti sa inteleg de ce (nu ai incercat cu cele mai mari, nu a mers, etc.)



Aici vreau sa-mi dau si eu cu parerea. Din ce am citit si auzit de la foarte multi pescari, pesti cei mai mari care i-au prins, au fost la momeli mici 8-14mm si montura cu plumb culisant. Chestia cu 2 bile de 24 pe firul de par, e mai mult de selectie, sa scapi de ciortaniada.


Fir intins in aprilie! Eu sper sa ajung in mai.

_________________
http://www.totalfishing.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 23, 2014 6:48 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Semintele pot fi foarte bune ca nada si le-as folosi in continuare. Nu mai sunt necesare ca momeala, pestele e deja invatat pe boilies.

Peletele nu mi se par atat de utile pentru ca pescuitul la Varlaam e unul de asteptare, iar peletele se dizolva. Daca mizezi pe faptul ca vei avea trasaturi rapide, merita sa le folosesti, dar daca pui montura acum si pestele trage maine, atunci pescuiesti la momeli izolate, daca ai nadit numai cu pelete. Singurele pelete cu timp de dizolvare foarte lung sunt peletele mari de cambula, pe care le-am folosit in multe situatii, dar nu le-as folosi la Varlaam la inceput de aprilie.

Am prins peste la pop-up-uri, dar folosite in special ca boiliesuri de atractie culcate pe fundul apei si asezonate cu una sau doua boabe de porumb de plastic. Asa m-am gandit sa dau cu ele in acel moment. Asta nu inseamna ca nu se poate prinde cu ele si pescuite normal.

Pe standurile 5-6, am cautat pestele si pe mijlocul apei, mai ales ca vedeam o multime de sarituri. N-am gasit structuri care sa mi se para locuri clare, pe care sa pun o lanseta, dar am aruncat balize exact pe locul pe care sarea pestele si am pescuit acolo. Nu era nicio structura si n-am prins nimic.

Am incercat sa pescuiesc cu boiliesuri mici, pentru ca nu existau ciortani care sa ma deranjeze. Iar in noiembrie, cand s-au prins exemplarele cele mai mari, mi se parea cu atat mai indicat sa dau cu boiliesuri mici, de 15-16mm. La fel as proceda si in aprilie, pentru inceput.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 3:17 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Eu m-am gandit la urmatoarea tactica pentru aceste zile. Va rog sa-mi spuneti cum vi se pare si ce ati face voi diferit. Promit sa incerc tin un jurnal cu capture (daca am :) ), zone fierbinti, ore la care am prins, etc. Daca voi ati vrea sa notez mai multe lucruri sunt deschis la orice fel de cerere :)

1. Pe zile
a. Joi: In prima zi vreau sa incep sa plantez monturile sub pomi pe celalalt mal. In primul rand o sa incep asa deoarece pana acum toata lumea a mentionat ca acestea sunt locurile fierbinti. Dupa ce termin partea de plantare voi incepe sa matur tot sectorul ca sa vad daca reusesc sa gasesc alte structure interesante pe restul zonei. Daca gasesc ceva voi aruna o baliza si voi vedea cate locuri am gasit
b. Vineri: Daca am gasit ceva structure interesante voi muta lansetele de sub pomi care nu au dat nici un rezultat pana atunci pe structurile noi. Voi continua cu nadirea pe fiecare loc.
c. Sambata: in functie de rezultatele din primele 2 zile ma voi hotara cum merge mai departe. Daca gasesc pestele pe locurile pe care am dat pana acum atunci voi ramane pe acele locuri deoarece daca tot am gasit pestele nu cred ca este nevoie sa schimb

2. La carlig: la carlig voi merge pe urmatoarele:
a. 2 boilies de 50/50 The Source Hookbaits 15mm – Dynamite Baits
b. 2 Boilies de carlig Belachan 16mm – Select Baits
c. 2 Boilies de carlig Meat & Fish 20mm – Dynamite Baits
d. 1 Pop-up (aici o sa am urmatoarele optiuni de la Dynamite Baits - Fluro Pop-ups Pineapple & Banana 15mm sau Spicy Squid CarpTec Pop-up 15mm)


3. Nada
a. Voi nadi pe 1 metru patrat in jurul monturii cu cate 2-3 maini de nada
b. Voi nadi pe 5 metri patrati in jurul monturii cu cateva boilies in plus
c. Voi nadi cu o combinatie din boilies (Boilies Source 15mm Dynamite Baits, Boilies The Crave 15mm Dynamite Baits, BELACHAN + Mussel & Belachan 16mm (fierte) Select Baits) si seminte (Frenzied Mixed Particles Dynamite Baits)
d. Ma gandeam sa combin nadele cu acelasi tip de boilies (adica pe lanseta unde pun Belachan sa nadesc cu Belachan, pe lanseta cu Meat & Fish sa nadesc cu Belachan + Mussels iar pe lanseta cu The Source evident tot cu The Source) amestecate toate cu semintele mentionate
e. Pe lanseta cu pop-up ma gandeam sa fac un amestec din toate cele 3 tipuri de bolies si cu seminte


As mai avea urmatoarele intrebari:
1. Cat de des schimbate monturile: cunoscand boilies-urile pe care le aveam eu in cap cat de des imi recomandati sa schimb monturile?
2. Cat de des nadit: cunoscand tipul de nada cat de des credeti ca ar trebui sa ma duc sa nadesc din nou in zona monturilor?
3. Cantitate de nada: eu am pus acolo ca si cantitate 2-3 maini de nada. Vi se pare destul? Cam cate kg de nada ati recomanda sa am la mine?
4. Modul de nadire: cum vi se pare ideea de a da cu aceleasi boilies peste cele de carlig? Ar trebui sa raman asa sau sa incerc o nadire cu toate boilies la gramada?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Lun Mar 24, 2014 3:37 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
N-as schimba montura decat o data sau cel mult de doua ori pe zi. La Varlaam, cele mai bune ore pentru prins peste au fost dimineata, de la 6 la 9. Anul trecut, ajunsesem sa duc lansetele la 5 dimineata – ceea ce n-as face pe niciun alt lac – ca sa fiu sigur ca am o montura libera (fara vreun caras agatat in ea) si o farfurie de nada intacta in momentul in care vin crapii.

In rest, ca nada si strategie, indiferent ce planuri ti-ai face de acasa, la fata locului iti vei face altele. Ti-as propune sa incepi cu o montura culisanta cu un plumb usor, un forfac combi de 20-25cm cu doua bile de 15-16mm si o farfurie de nada deasupra (cu boiliesuri si seminte amestecate) si sa faci schimbari numai daca metoda nu da rezultate.

La montura, daca te invadeaza carasul, lasa o distanta de 3-5cm intre boiliesuri si carlig. Intr-o prima instanta, n-as pune boiliesuri mai mari, as lasa o distanta mai lunga.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron