CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Apr 25, 2024 4:16 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Sâm Mar 15, 2014 3:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Pentru cei interesati de Varlaam, aveti mai jos o harta a sectorului A - desenata artistic de Madalin Barnea - pe care se pot vedea mai bine distantele si zonele de pescuit. Sectorul are 11 standuri, dar nu poate primi 11 pescari de crap, din motive de spatiu. Ca toata lumea sa aiba o zona de pescuit interesanta in fata, sectorul a fost impartit in sapte zone, dupa cum se poate vedea de pe harta, si va primi maxim sapte pescari, in acelasi timp.

Liniile care marcheaza zonele pe harta sunt orientative. Directiile de pescuit propriu-zise vor fi date la fata locului de administratori, luand repere pe malul opus. E de dorit sa se evite balizarea lacului. Distantele sunt aproximative, pe baza de Google Earth.

Dupa cum vor confirma cei care au vazut lacul, Varlaam pare mai mic pe harta decat e de fapt. In special sectorul A. Intinderea de apa e suficient de mare si, daca tii cont de numarul structurilor submerse sau vizibile, de langa maluri. ai destule puncte de interes pe fiecare stand.


Fişiere ataşate:
Harta Sector A site.jpg
Harta Sector A site.jpg [ 292.26 KiB | Vizualizat de 12117 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 8:55 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
si va primi maxim sapte pescari, in acelasi timp.


Banuiesc ca, in calculul asta, nu intra si partenerii cu drepturi depline ai celor 7, nu? Adica se vor putea ocupa doar 7 standuri concomitent.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 9:16 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Da, e vorba de sapte standuri ocupate cu cate un set de lansete. Pescarii pot fi mai mult de sapte, daca unii vin cu parteneri.

Avand in vedere ca unele standuri sunt gandite ca pereche, teoretic ar putea intra si mai mult de sapte pescari (sau echipe de pescari) daca doi pescari sunt dispusi sa imparta o zona de pescuit.

De exemplu, standurile 5 si 6 acopera zona 4 (sper ca numerotarile sa nu deruteze, dupa ce veti vedea lacul veti avea o imagine clara). Pe zona 4 ar trebui sa fie ocupat un singur stand - 5 sau 6, mai curand 6. Daca doi pescari vor sa pescuiasca alaturi pe standurile 5 si 6 si sunt de acord sa imparta zona 4, atunci pot intra pe lac si mai mult de sapte pescari, presupunand ca toate celelalte standuri sunt ocupate. Dar banuiesc ca situatiile astea vor fi exceptii.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 9:56 am 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Vlad, mai stii ceva despre promisele harti batimetrice?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 3:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 10, 2014 4:48 pm
Mesaje: 5
as vrea sa stiu daca se stie ceva despre preturi si daca a inceput sa manance pe varlaam, domnul Vlad


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 5:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 12:18 pm
Mesaje: 27
http://www.laculvarlaam.ro
Salut Andrei,
despre preturi gasesti totul aici.....sezonul la crap inca nu a fost deschis asa ca nu au existat pana acum partide dedicate.....
in schimb cei care au fost la feeder la caras au prins in cateva ore aproximativ 20 kg ....dar banuiesc ca o sa posteze ei detalii...

_________________
http://www.laculvarlaam.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 7:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Iun 28, 2013 2:32 pm
Mesaje: 628
Citat:
as vrea sa stiu daca se stie ceva despre preturi si daca a inceput sa manance pe varlaam, domnul Vlad


Lacul se deschide pe 1.04.2014. Despre regulament si taxe poti citi:

http://www.laculvarlaam.ro/regulament

si aici:

http://www.laculvarlaam.ro/preturi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Dum Mar 16, 2014 7:16 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 10, 2014 4:48 pm
Mesaje: 5
Va multumesc ca m-ati luminat , este foarte aproipe de mine pentru ca stau in mihailesti si daca o sa ma descurc pe balta chiar ma gandescc sa-mi fac abonament, o sa rasfoiesc forum-ul pentru informstii de nada si monturi cat si strategii pentru balta asta


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Sâm Mar 22, 2014 1:49 am 
Neconectat

Membru din: Joi Ian 02, 2014 2:50 am
Mesaje: 254
Buna ziua,

Am planificat deja o vizita de 3 zile pe acest lac chiar la inceputul lui Aprilie si avem rezervate standurile 5 si 6.

Ca si documentare am reusit sa strang urmatoarele informatii despre acest lac:

1. Barca este "obligatorie" deoarece fara a pescui plantat sansele sunt infime
2. Recomandari generale: pescuit in maluri sub salcii, pescuit mai ales pe apa mica (dar nu strica o montura lasata si la apa mai mare), pescuit in praguri
3. Nada: recomandarea era de nadire doar cu boilies / pelete si aici am observat ca ati folosit boilies freshly rolled The Source de la Dynamite Baits si niste pelete tot de la Dynamite baits pe care nu le-am identificat
4. Monturi: am observat ca ati mers atat pe monturi simple cu doua boilies (care nu pareau mai mari de 20 mm) dar si pe monturi de pop-up
5. La carlig doar boilies insa din pacate aici nu mi-a fost foarte clar. Eu ma gandeam sa incerc atat boiliesuri critice de la Dynamite The Source dar si cele Bechalan de la Select Baits. Sigur o sa pun si cel putin 1 lanseta cu pop-up

As avea urmatoarele intrebari:
1. Ceva recomandari de "locuri fierbinti" pe standurile 5 si 6?
2. Ce altceva am putea incerca pentru nada?
3. Ce altceva am putea incerca la carlig?
4. Orice altceva cat de minor ar fi (si de baza)

As aprecia foarte mult orice alte sfaturi deoarece din pacate emisiunile de pe PVTV nu reusesc sa le prind deloc (in afara de anatomia unuil lac care este si pe Youtube)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Varlaam - harta sectorului A
MesajScris: Sâm Mar 22, 2014 10:37 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Informatiile sunt corecte. In materie de nada, Source sau Crave sau Belachan sunt boiliesuri testate de mine, dar e evident ca se prinde si la alte boiliesuri. La carlig, am pescuit cu doua bile mici, de 15-16mm. Pe langa boiliesuri, am folosit pelete, porumb, canepa si alte seminte mici.

Pe zona din fata standurilor 5 si 6, am prins doar sub copacii de pe malul opus, la o adancime de aproximativ 1,5-1,8m, insa acum nivelul apei e mai ridicat cu vreo 40-50cm. Daca ai timp, du-te sa vezi lacul inainte sa se deschida, ca sa-ti faci o idee mai buna. Sunt cateva standuri pe care n-a pescuit nimeni (pe sectorul A, dar mai ales pe B) si care pot fi interesante.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 43 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron