CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:45 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Ian 23, 2014 11:25 am 
Neconectat

Membru din: Mie Ian 15, 2014 10:36 am
Mesaje: 25
Localitate: Constanta
In curand, pescarii din Constanta si nu numai vor mai putea adauga o balta buna in agenda lor.

Este vorba despre balta de la Faclia, pe malul drept al Canalului Dunare-Marea Neagra, intre Cernavoda si Medgidia, in dreptul localitatii Faclia

Dupa ce cativa ani buni aceasta balta a fost lasata in paragina si preluata abuziv de catre niste smecheri, in sfarsit a ajuns in mainile cuiva care chiar s-a apucat de treaba.

Recunoscuta altadata pentru populatia de rapitori, balta de la Faclia are o suprafata de aproximativ 160 ha si este impartita in 4 bazine. Va fi populata in aceasta primavara cu crap, iar popularea nu se face la intamplare, ci in colaborare cu cei de la Institutul de la Nucet si la recomandarile acestora (rasele Frasinet si Ineu). Vor fi aduse si exemplare 10+ de crap comun si ten.

Pana la sfarsitul lunii aprilie se preconizeaza si incheierea operatiunilor de refacere a digurilor si curatare a baltii, mai ales de vegetatia de pe fund.

Balta va avea sectoare si pentru pescuitul stationar si la rapitor, precum si pentru crap in sistem C&R, pontoane amenajate, cabanute pentru 2 pescari cu tot dichisul (curent, apa si posibil wireless 8-) ).

Din ce am inteles de la sursa, proiectul este de anvergura, deoarece include si ferma de crestere in sistem semi-intensiv pentru sturioni, crap, stiuca si somn.

Sa speram ca toate acestea se vor adeveri.

In limita posibilitatilor, va voi tine la curent.

_________________
"Fara poezie,
Viata e pustiu."
Un clasic


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron