CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:28 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: abordare balta Vlahi
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 2:36 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
As dori sa mi spuneti care sunt locurile de pe balta Vlahi care tin peste mare precum si nadele folosite cu succes pe aceasta balta.(arome recomandate)
Pescuitul la boilies este recomandat pe aceasta balta?Daca da ce tipuri de boilies recomandati? Mentionez ca as vrea sa mi petrec aproximativ 48 ore pe aceasta balta.
Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 3:00 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Catalin, daca as avea idee pe ce loc e pestele mare la Vlahii, as fi pe locul ala acum!

N-am cine stie ce experienta pe Vlahii, dar din cele doua partide facute mi s-a parut o balta extrem de interesanta, relativ dificila si foarte, foarte spectaculoasa vizual.

Partea vizuala n-are nevoie de comentarii, reiese din fotografii (uite-te la cover-ul actual de pe Facebook CarpOnline) si din filmele pe care le-am facut acolo. E un paradis.

Partea interesanta e ca nu se stie inca precis cat crap mare contine balta. S-au prins destui, dar continua sa se prinda crapi mari necunoscuti. E posibil orice si merita insistat.

Partea relativ dificila este ca pestele nu e usor de gasit si nici usor de scos. De asta n-am cum sa-ti indic locuri si cred ca nimeni nu poate spune cu precizie care sunt locurile de peste mare, pentru ca pestele se poate prinde oriunde sau nicaieri. Are enorm de multe cotloane pline de agatatura, de asta a si ajuns atat de mare fara sa fie afectat de cei care l-or fi cautat cu plase cu ani in urma, iar unele locuri nici macar nu sunt abordabile, sunt intr-o jungla fara vaduri de pescuit.

La ora actuala, impresia mea e ca pestele raspunde mai curand la boilies decat la porumb. Nu e nicio gluma, le-am pescuit in paralel si la porumb aproape ca n-am prins nimic. Meat & Fish si Belachan de la Select Baits sunt deja testate acolo si au dat rezultate.

O sa fiu pe Vlahii in urmatoarele zile si sper sa am mai multe informatii utile dupa aceea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Dum Iun 02, 2013 12:41 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Asa cum spune si vlad, daca vrei peste mare da direct pe bile si bile mari ca sa scapi de ala mic. La ultima partida facuta, cam acum 10 zile am avut 2 buc la 16 kg, cei mai mari pesti ai partidei,dar a fost o vreme ploioasa si a batut vantu rau si domnu vlad stie, ca a venit a doua zi la pescuit dupa ce am plecat eu si a stat pe acelasi ponton. Ca momeala cel mai bine au mers snowman si doar in 2 combinatii:
- meat&fish de 24 cu pup up pineaple and banana de 16 si 20
- belachan de 24 cu pop up fresh fish,mussel and oyster tot de15 si 20
Ca locuri, singuru sfat care pot sa ti-l dau este ca indeferent de pontonu pe care stai incearca sa plantezi sau sa arunci cat maiaproape de stuf si cand zic aproape ma refer cam la vreo 30-40 cm de stuf. Mai multe pot sa-ti maizic sapt viitoare ca am o partida weekenu urmator de 48 de ore. Numai bine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Dum Iun 02, 2013 8:09 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Iun 01, 2013 9:40 am
Mesaje: 53
Multumesc.Puteti sa mi spuneti pe ce ponton ati stat la utima partida de pe Vlahi?( cea in care v-ati mutat dupa doua zile pe o caldura torida)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Dum Iun 02, 2013 9:00 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am stat initial pe pontonul 0, unde n-am prins decat peste mic, dar asta era in august 2012, deci e irelevant pentru ce se intampla acum. Dupa doua zile, m-am mutat cu un post pe pontonul 20 (primul din dreapta debarcaderului) si cu un alt post chiar pe debarcader.

Singura sugestie legata de alegerea locului este ca, daca nu prinzi peste relativ repede (sa zicem 24 de ore, maxim 48 de ore), trebuie sa fii dispus sa te muti. Nu mi se pare o idee buna sa ai prea multa rabdare. Daca n-ai peste in fata, mai bine il cauti in alta parte, decat sa astepti sa vina. Pana acum, in doua partide, de cate ori l-am asteptat sa vina, n-a venit. De cate ori m-am mutat, am prins.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 4:10 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Salut ,ptr catalinfish ,ca inca nu am mesaje private. La ultima partida am pescuit pe pontonu 1 A ,daca pescuiesti numai pe weekend te sfatuiesc sa suni inainte ptr rezervare , de la debarcader e al doilea in partea stanga ,daca intri pe site lor de la balta nu cred ca o sa-l vezi ca a fost facut anu asta ,dar ca sa-ti facy idee este situat intre pontonu 1 si 2. Nadirea a fost mai intai exstinsa dar nu cu o cantitate mare deoarece stiam ca urmatoarele zile o sa se strice vremea si nu stiam cum o sa reactioneze pestele ,asa ca dupa nadirea initiala am plantat numai cu navomodelu (farfurii de nada) ,o cuva era cu seminte si cealalata cu bile (meat&fish si belachan) combinate . Cantitate ca sa zic asa ,seminte cam jumate de kg si boilies cam 50-60 de bile si asta in conditiile in care ctenu nu a fost activ ,ca daca mai umbla si ala cam triplezi cantitatea de nada. Alte pontoane bune ca sa zic asa mai sunt 1 ,4a,5 ,13,15,19,20. De astea stiu eu si pe care au fost prieteni de-ai mey si mi-au zis .Dar fiecare loc are portiunile lui bune unde tine pestele ,pierzi la inceput o ora sau 2 cu barca si sondezi bine locurile si adancimea si le alegi dupa ,ca daca nu e cam ratata partida. Daca mai ai intrebari scrie aici .Numai bine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 7:04 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Alex, multumesc pentru postare si pentru detalii. Mesajele de genul asta sunt utile pe forum, atat pentru Catalin, cat si pentru altii. Oricand vrei sa mai contribui cu informatii, te rog pune-le direct pe forum, e un castig pentru toata lumea.

Fir intins la Vlahii, poate ne vedem pe balta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Lun Iun 03, 2013 8:58 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 03, 2013 9:11 pm
Mesaje: 32
Sigur domnu Vlad ,daca ajungeti weekendu asta pe vlahi o sa fiu acolo pe pontonu 1A . O sa revin cu detalii dupa partida de weekend. Numai bine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Mie Iun 05, 2013 6:36 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
Va salut domnilor, am facut o partida de 24 pentru prima data pe Vlahi( ponton 3) si am ramas foarte impresionat de frumusetea locatiei, am punctat 3 crapi(10;8;5,5) si o gramada de ciortan.. Am pescuit aruncat pe 2 paturi de nada( seminte si bile facute de mine), recomand sondarea( marker), semn pe fir( carioca, ata dentara) si nadire grupata.. Numai bine si Fire Intinse...:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: abordare balta Vlahi
MesajScris: Joi Iun 06, 2013 7:08 am 
Neconectat

Membru din: Mie Iun 05, 2013 6:07 am
Mesaje: 12
alex_cta scrie:
Sigur domnu Vlad ,daca ajungeti weekendu asta pe vlahi o sa fiu acolo pe pontonu 1A . O sa revin cu detalii dupa partida de weekend. Numai bine

Asteptam rezultatele Alex, eu tot din constanta sunt..:)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 74 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: