CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:52 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rezervari si taxe - Varlaam 2020
MesajScris: Vin Noi 08, 2019 11:12 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Administratia lacului Varlaam anunta ca incepand de astazi se pot face rezervari pentru sezonul 2020 la crap. Rezervarile se fac dupa urmatorul sistem:

(1) Pana la data de 30 noiembrie, se pot face rezervari doar prin e-mail. Solicitarile trebuie trimise pe adresa de e-mail: lacul.varlaam@gmail.com. Rezervarile vor fi procesate pana la sfarsitul lunii decembrie. Administratia va lua legatura cu fiecare client pentru a confirma rezervarile sau pentru a oferi date alternative in cazul in care datele sau standurile solicitate nu sunt disponibile. Clientii sunt rugati sa includa in emailurile pe care le trimit un numar de telefon la care pot fi contactati.

(2) Incepand cu 1 ianuarie 2020, se pot face rezervari atat telefonic, cat si prin email, la adresa de email de mai sus si la numerele de contact de pe site-ul lacului. Persoana de contact pentru rezervari este Madalin Barnea.

Rezervarile vor putea fi facute pentru orice perioada a sezonului 2020. Numarul rezervarilor care pot fi facute de un pescar este nelimitat. Exista si posibilitatea de a rezerva integral atat Sectorul A, cat si Sectorul B.

Avand in vedere gradul de ocupare al lacului, cei interesati sa pescuiasca la Varlaam in 2020 sunt rugati sa isi faca rezervarile cat mai din timp. Acest lucru este valabil atat pentru Sectorul A, cat si pentru Sectorul B.

Sistemul de rezervari va ramane acelasi, cu plata unui avans de 50% din costul partidei pentru a garanta rezervarea.

Taxele de pescuit la crap pentru sezonul 2020 vor fi urmatoarele:

Sectorul A - 170 lei pe 24 de ore
Sectorul B - 170 lei pe 24 de ore

Taxa pentru cabana pe Sectorul B - 50 lei pe 24 de ore. Standurile dotate cu cabane (B8, B13, B14, B15) pot fi rezervate doar impreuna cu cabanele aferente.  

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 08, 2019 11:22 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Aveti mai sus anuntul privind sistemul de rezervari si taxele pentru sezonul 2020 la Varlaam. Schimbarile fata de sezonul actual sunt urmatoarele:

(1) Taxa de pescuit s-a marit de la 140 lei la 170 lei pe ambele sectoare.

(2) Taxa pentru cabanele de pe Sectorul B (standurile B8, B13, B14, B15) s-a marit de la 35 lei la 50 lei.

(3) Ca noutate, exista posibilitatea de a rezerva integral oricare dintre lacuri pe o perioada de o saptamana.

In rest, procedura ramane aceeasi. Daca aveti intrebari, va rog puneti-le in acest topic si vom incerca sa lamurim toate aspectele.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 22, 2019 6:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Salutare Vlad!
Salutare tuturor!

In 2020 voi reuși sa fac și eu câteva partide pe Varlaam după ceva timp trecut de la ultima mea partida acolo. As vrea sa fac niște partide scurte, 48h și cred ca o sa ma orientez spre sectorul B, standurile dotate cu căbănuțe. Nu am reușit sa studiez foarte bine toate anunțurile și topicurile site-ului așa ca o sa te rog dacă se poate aici sa îmi dai câteva detalii despre standurile dotate cu căbănuța, care sunt acestea conform ultimei configurații a lacului ? Dacă s-ar putea o fotografie sau nu știu ?!

Mulțumesc anticipat !

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Noi 22, 2019 8:16 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cristi, pe Sectorul B sunt patru standuri care au cabane - B8, B13, B14, B15.

Standurile se inchiriaza impreuna cu cabanele aferente. Nu exista posibilitatea de a inchiria doar standul, fara cabana. Cabanele sunt bine facute si confortabile. Colegii de forum care le-au folosit cred ca pot sa confirme asta.


Fişiere ataşate:
Cabane Varlaam.jpg
Cabane Varlaam.jpg [ 179.39 KiB | Vizualizat de 8690 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 15, 2020 2:02 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Buna ziua, un lucru care m-a deranjat la acest lac, a fost sistemul de rezervari. Am facut o cerere pe mail la 2 minute dupa ce a fost publicata postarea pe facebook(postarea ce facea referinta la early booking) pentru sectorul A in Aprilie, respectiv A4. Am fost informat de 2 ori ca o sa ma sune domnul Madalin sa-mi confirme procesarea rezervarii pana pe 10 Ianuarie. Pe data de 14 Ianuarie m-am gandit sa dau eu un telefon sa vad ce se intampla. Dupa cum ma asteptam, am fost informat ca nu mai exista niciun stand liber pe sectorul A nici in Aprilie, nici in Mai. Daca nu sunt cunoscut, sau nu il conosc personal pe unul din administratorii baltii sa inteleg ca nu am cum sa pescuiesc pe sectorul A?
Mentionez ca acest mesaj nu are ca scop reclamatia administratiei.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 15, 2020 4:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Salut.

Aceiasi problema am avut-o si eu la inceputul lui 2018, fiind in aceasi situatie ca tine.
Ce nu intelesesem atunci si am aflat dupa, este ca nu are nici o legatura cand dai mailul, cererile se proceseaza dupa alte criterii, nu ordinea in care au venit.
Gandeste-te ca aceasi perioada o pot cere 30 de persoane pt acelasi stand. Nu poti sa prioritizezi dupa cum au ajuns mailurile in inbox.

Ce am apreciat ulterior a fost faptul ca administratia este flexibila si dispusa sa te ajute in limita posibilitatilor sa iti gasesti un stand ok.

Ca idee si eu am cerut a4 in aceasi perioada ca tine si chiar mai multe zile ( din ce am inteles, au fost foarte multi cu perioada aia) si nici eu nu l-am primit.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 15, 2020 4:25 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mihai299 scrie:
Buna ziua, un lucru care m-a deranjat la acest lac, a fost sistemul de rezervari.

Mihai, imi pare rau ca experienta ta cu rezervarile n-a fost cea mai buna. O sa incerc sa explic mai jos cum lucram.

Nu avem un sistem de "early booking" la Varlaam. Am anuntat, ca noutate pentru 2020, ca putem inchiria integral oricare dintre cele doua lacuri - si, ca sa-i dam un nume acestei oferte, i-am spus "block booking". Nu are legatura cu "early booking".

Sistemul nostru de alocare a rezervarilor poate sa para intr-adevar dificil pentru cineva aflat la prima experienta. In anii trecuti, am publicat cateva explicatii legat de asta, de exemplu AICI. Rezervarile nu sunt procesate in ordinea trimiterii lor. Sunt procesate in functie de alte criterii.

De exemplu, primim un numar mare de solicitari pentru acelasi standuri, in acelasi perioade. Inevitabil, nu toata lumea poate primi ce a cerut. Care sunt criteriile de departajare? Unul dintre criterii este numarul rezervarilor. Intre un client cu mai multe rezervari si alt client cu una singura, in general va avea prioritate cel cu mai multe rezervari. Alt criteriu este durata rezervarii. Daca un client vrea sa rezerve un stand pentru o saptamana, iar alt client vrea acelasi stand pentru doua zile, va avea prioritate rezervarea mai lunga. Alt criteriu este intr-adevar cel al increderii. Intre clienti care vin la Varlaam de ceva timp, pe care ii cunoastem si in care avem incredere, si clienti noi, despre care nu stim nimic, este posibil sa dam prioritate clientilor cunoscuti. Orice client nou, insa, poate castiga increderea administratiei dupa cateva partide.

Pentru cei care sunt la primul contact cu lacul si vor sa faca o singura rezervare, sugestia mea este sa aiba o anumita flexibilitate si sa accepte ca este posibil sa nu primeasca direct cel mai bun stand in cea mai buna perioada. Pe masura ce au inceput sa pescuiasca la Varlaam, multi clienti noi au inteles sistemul si au obtinut ceea ce isi doreau.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 15, 2020 11:41 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
Am inteles, anul acesta sunt a doua oara pe lacul Varlaam, si imi doream sa fac o partida pe sectorul A pentru a imi bate recordul personal. Am 17 ani iar recordul personal consta intr-un crap de 24,5 kg. In vara o sa mai fac cateva partide incercand sa-mi dobor recordul si totodata sa-mi castig increderea in administratie.
Anul care vine o sa fac o cerere pe sectorul A pentru o partida de 96 de ore pe care sper sa mi-o proceseze respectiv confirme unul dintre administratorii baltii.
Pana atunci sper sa am ocazia sa va cunosc personal la inceputul lui Aprilie pe sectorul B.

Toate cele bune.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 23, 2020 3:51 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Un anunt pentru cei care sunt interesati sa pescuiasca la Varlaam in martie.

Primele doua saptamani din martie - ca si ultima saptamana din februarie - sunt in momentul de fata libere. Atat pe Sectorul A, cat si pe Sectorul B. Toata lumea si-a facut rezervari incepand de la 15 martie, plecand de la premiza ca de la jumatatea lui martie se va putea pescui in conditii bune.

Datorita iernii foarte calde, se poate pescui inca de acum, cand mai avem o saptamana din februarie. In acest weekend, s-au inregistrat capturi pe ambele sectoare. Daca va intereseaza o partida pe Varlaam in urmatoarele saptamani, luati legatura cu Madalin.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: