CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 6:06 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Haplea la 32kg
MesajScris: Dum Apr 28, 2019 8:10 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Revin cu cateva precizari pe tema pestelui de 32kg (Haplea) prins pe Sectorul A saptamana trecuta.

Stirea ca lacul a produs prima captura de 32kg (cea a lui Mircea Faur) a fost primita cu un mare interes, dar faptul ca a doua zi pestele a fost prins din nou a dat nastere la unele confuzii, mai ales ca pe pagina de Facebook a lacului, ca si pe forumul CarpOnline, am publicat o fotografie cu Vitalii Bujilov, desi pestele a fost prins de mine.

Precizarile sunt urmatoarele:

Luni, 22 aprilie, Mircea Faur prinde pestele la 32kg. Fiind la pescuit pe un stand alaturat, am fotografiat pestele, iar colegul meu Cristi Bunda, cameramanul filmelor Catch & Release, a filmat sedinta de cantarire si eliberarea.

Marti, 23 aprilie, la mai putin de 24 de ore, pestele e prins de mine, pescuind in echipa cu Vitalii Bujilov. "Prins de mine" inseamna ca eu l-am scos, dar meritele sunt comune, amandoi am contribuit la prinderea lui. Consideram captura ca fiind comuna si facem amandoi fotografii cu pestele - Vitalii cu pestele pe saltea, eu cu pestele in apa.

Fotografiile lui Vitalii ies mai bine decat ale mele, in sensul ca pestele isi arata greutatea mai clar, si, ca atare, decid sa public ca fotografie oficiala una dintre imaginile cu el. Ar fi fost cat se poate de simplu sa public una dintre fotografiile mele - cum e cea de mai jos. Din fotografia mea, insa, e imposibil sa-ti dai seama ce greutate are pestele.

Scopul fotografiilor oficiale ale lacului este sa arate pestele la greutatea declarata. Daca un peste nu-si arata greutatea in fotografie, din diverse motive (cum ar fi ca pescarul nu l-a putut tine corect), nu publicam fotografia, indiferent cat de mare e pestele. De exemplu, anul trecut, Haplea a fost prins la 29kg, nou record al lacului la acea data, dar n-am publicat nicio fotografie oficiala, fiindca fotografiile n-au iesit bine. De asta am preferat sa public fotografia lui Vitalii, nu fotografia mea.

Datorita faptului ca pestele a fost prins de doua ori in doua zile (ceea ce a fost o intamplare norocoasa) si-l mai cheama si Haplea, multa lume care nu cunoaste lacul crede ca e usor de prins. Pe toti cei care cred asta ii invit sa incerce sa-l prinda. Numele de Haplea dateaza din primavara lui 2014, cand se prindea aproape saptamanal. Intre timp, pestele si-a schimbat comportamentul si acum se prinde de cateva ori pe sezon. Aveti toate fotografiile cu crapi de peste 20kg, incepand din 2014, pe pagina de Facebook a lacului si pe forumul CarpOnline, puteti urmari de cate ori a fost prins.

Acelasi fenomen de schimbare a comportamentului, ca raspuns la presiunea pescarilor, se poate observa si la un alt exemplar care se prindea foarte des pe Sectorul A, un peste cu un semn distinctiv pe coada, botezat Ciucurel. Se prinde mai rar decat inainte si a depasit 25kg, probabil tocmai pentru ca iese la poze mai putin. Nu cred ca ar fi cineva deranjat sa-l prinda.

Asta e povestea celor doua capturi la distanta de o zi. Mircea Faur, care stie foarte bine lacul, a pescuit exceptional si a meritat din plin sa-l prinda, in timp ce la noi - chiar daca am pescuit corect - a fost in mare masura si o chestiune de sansa, fiindca se intampla rar ca un asemenea peste sa se prinda doua zile la rand.

Ne-au ajutat si conditiile meteo, s-a schimbat vantul si pestele a venit spre noi - am prins in jur de 20 de bucati de luni dimineata pana marti seara, ceea ce pentru Sectorul A e neobisnuit. Am avut norocul ca unul dintre aceste exemplare sa fie Haplea.


Fişiere ataşate:
Vlad Pavlovici - 32kg, Varlaam Sector A.jpg
Vlad Pavlovici - 32kg, Varlaam Sector A.jpg [ 132.17 KiB | Vizualizat de 3980 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: