CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:56 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Standul B7-Varlaam(sectorul B)
MesajScris: Sâm Feb 01, 2020 7:13 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Noi 18, 2019 7:58 pm
Mesaje: 30
La jumatatea lunii Iunie a anului 2019, am pescuit pentru prima data pe lacul Varlaam, pe sectorul B respectiv B7.
Am ajuns pe stand, m-am uitat in stanga si in dreapta, cu speranta ca pot extrage niste informatii de la pescari, dar nu am avut noroc, era gol sectorul.
Dupa ce m-am instalat, m-am dus sa balizez, unde am efectuat prima greseala. Neavand prodding stick(pe vremea aia nici nu stiam ce este), am mers in fata standului meu, in fata insulei, pe apa relativ mica si in fata standului din stanga mea respectiv B6 si am pus niste balize complet "random" in speranta ca locurile pe care le-am ales sunt productive.
A doua greseala pe care am facut-o a fost cantitatea de nada si marimea boiliesurilor. Imdiat cum am pus o baliza, am aruncat pe ea in jur de 1 kg de boilies Complex-T de 20 de mm si undeva la 4 kg de porumb preparat.
A treia greseala a fost momeala de carlig. Am inceput pe 2 lansete cu 2 bile de 20 de mm si 5 cm intre carlig si momeala si celelalte 2 cu un snowman mic.
N-am avut nicio trasatura timp de 24 de ore.
A doua zi pe la ora 13:00 au venit pescari si pe B8 in dreapta mea cat si pe B6 in stanga mea. Baiatul care a pescuit in stanga mea a ajuns pe stand, si-a plantat lansetele(stia locurile pe B6, era pescar vechi) si a nadit excesiv, undeva la 5 kg de seminte pe fiecare lanseta si 2-3 kg. de boililes. Eu necunoscand lacul deloc am vorbit cu dansul putin si mi-a explicat ca pe B7 se prinde in jurul insulei mici din fata standului( este la vreo 280 de m) . Imediat cum am auzit aceast pont, m-am suit in barca si am plantat toate lansetele in apropierea insulei ( nu am reusit sa plantez exact langa insula la 1-2 m deoarece malul de vest este delimitat fata de malul de est printr-o funie la mijlocul lacului), nu am nadit deloc in afara de un saculet solubil de marimea unei doze de Redbull si am mers pe varianta de Withy Pool respectiv Ronnie Rig la toate lansetele( boabe flotante si pop-up-uri galbene fructate). Imediat dupa lasarea serii am avut o trasatura violenta, crap pe care l-am scapat dintr-o greseala tehnica personala( am slabit frana foarte mult). In jurul orei 5 dimineata am avut alta trasatura mai timida, un crap care iarasi a fost scapat de data aceasta de catre insotitorul meu. Vecinul de stand de pe B6 care a nadit execesiv( nu stiu si nici nu cred ca asta a fost cheia succesului) a avut 2 trasaturi, ratate amandoua.
Ce concluzii am tras: Pe standul B7 nu v-as recomanda sa pescuiti in fata insulei mari, ci in fata insulei mici( care este departe la 280 de m), folositi carlige mici de 5 sau 6, incercati momeli flotante respectiv snowman-uri mici, naditi grupat cu cateva boiliesuri de 14 mm si cateva boabe de seminte, si nu tratati cu superficialitate sondatul( prodding stick-ul este cheia succesului pe lacul Varlaam).
Totodata, un lucru pe care nu prea il face nimeni este "pregatirea standului". Ce presupune aceasta "pregatire"? Inainte de inceperea sezonului, puteti venii intr-o zi, si sa va cautati locurile cu substrat tare, mai pe scurt sa sondati. Nefacand acest lucru va ingreunati partida, mai ales daca veniti la o partida scurta de 24 sau 48 de ore.
Puteti avea partide si de o saptamana in care sa nu prindeti nimic, facandu-va astfel o parere gresita despre lac. Sectoul B este un lac greu, si trebuie pescuit de cateva ori pentru a-l intelege.

Toate cele bune si fire intinse.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: