CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:35 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Strategii Standul A9
MesajScris: Lun Mar 11, 2019 7:39 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mar 11, 2019 7:19 pm
Mesaje: 1
Salutare ,
Impreuna cu prietenul meu Catalin am decis sa "gustam" putin din farmecul Varlaam asa ca am rezervat standul A9 in perioada 20-25 Martie . Pe langa videoclipurile realizate de Vlad Pavlovici pe care le-am revazut de multe ori , cred ca ne-ar fi de folos niste sfaturi punctuale de la pescari care cunosc standul . Multumim !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Strategii Standul A9
MesajScris: Lun Mar 11, 2019 8:06 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
A9 are cea mai mare suprafata de pe Sectorul A si cele mai multe denivelari. Unii il considera cel mai greu stand, pentru ca iti ofera foarte multe structuri si nu stii ce sa alegi, mai ales cand n-ai mai pescuit pe el.

Ce e de facut la prima partida? In primul rand, as sta de vorba cu administratorii lacului si cu ceilalti pescari, ca sa aflu cum merge lacul si la ce adancimi se prinde mai bine. Pe Sectorul A, nu exista locuri fierbinti consacrate, totul se schimba in permanenta, poti sa prinzi de oriunde si de nicaieri. Ce e constant, insa, e faptul ca adancimea ramane importanta. Pescarii vechi ai lacului nu prea discuta despre monturi si nade, discuta mai mult despre locuri si adancimi.

Daca se prinde bine pe apa adanca (si vremea nu determina pestele sa se duca la alte adancimi), incearca trei lansete pe apa adanca si una pe apa mica. Invers, daca se prinde bine pe apa mica, incearca trei lansete pe apa mica, dar lasa o lanseta si pe apa mare. Testeaza mai multe adancimi pana te lamuresti.

Lansetele se schimba de obicei la 24 de ore - asta e alt motiv pentru care lacul e atat de greu, primesti informatia lent. In fiecare zi, mai bagi o fisa si mai tragi un loz. Frecvent, lozul e necastigator.

Al doilea lucru care m-ar interesa ar fi sa ma uit cu atentie pe harta batimetrica a lacului, ca sa imi fac o idee despre structuri inainte sa ies pe apa cu sonarul. Te ajuta sa stii ce cauti. Harta batimetrica e la administratie.

In materie de locuri, pe Sectorul A conteaza mai mult structura si mai putin substratul. Locurile tari sunt in general preferate, dar poti sa prinzi bine pe orice substrat.

Ca recomandari generale, e mai bine sa nadesti putin (spre aproape deloc), in special la inceputul partidei, pana vezi cum raspunde pestele, si sa pescuiesti cu momeli mici.

Administratorii lacului (Madalin si Brad) cunosc lacul foarte bine si sunt pescari cu experienta - cere-le sfatul, vor face tot ce tine de ei sa te ajute.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: