CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 12:40 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam , un vis devenit realitate
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 2:07 am 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Varlaam , un vis devenit realitate



Pentru majoritatea , pescuitul este un mod de evadare , relaxare ,petrecerea citorva ore in natura impreuna cu prieteni .
Pentru altii , mai putini ,este ceva mistic ,un vis ,o realitete paralela in care traim fiecare pregatire a partied viitoare cu necunoscutele si sperantele intilnirii capturii capitale . Eu fac parte din a doua categorie ,a celor care traim fiecare clipa ca atunci cind aveam 7-8 ani si plecam cu doua undite de trestie si citeva rime spre un tarim fabulous unde realitatea se va impleti cu imaginatia rodind amintiri de neuitat .
Acest tarim fabulous a fost pentru mine lacul Varlaam , urmarind cu maxim interes tot ce prezenta Vlad Pavlovici , dezvoltarea lacurilor A si B cu rezultatele spectaculoase si filmarile de exceptie.
In Lungile ierni Canadiene ,locuiesc de multi ani la Montreal , faceam planuri si visam la o partida pe Varlaam . In sfirsit in vara anului 2018 am ocazia sa ajung pentru o saptamina in Romania , luna August ,nu cel mai bun timp pentru pescuit ,dar luam cee ace ni se ofera , fara prea multe mofturi .
Am luat legatura cu bunul meu prieten Silviu Florescu stabilind sa facem o rezervare pentru patru zile. La sugestia lui Vlad Pavlovici am ales sectorul B ,standul 13, unde putem prinde mai usor citiva pesti, sectorul A fiind deosebit de dificil in aceasta perioada .
Silviu sa ocupat cu tot ceea ce tine de partea organizatorica , ii multumesc tare,tare mult , pentru mine fiind imposibil de facut toate pregatirile unei partide de patru zile .
Aventura incepe pe 1 August cind Silviu vine sa ma ia , masina lui fiind super incarcata cu tot cee ace avem nevoie ,o scurta oprire la un supermarket pentru a cumpara mincare si ceva lichide ajungind la Varlaam pe la 16.30-17 .
Madalin Barnea ne ureaza bun venit si ne insoteste pe locul de pescuit, standul 13 , indicindune ,locurile fierbinti si nada care au dat rezultate in ultimele saptamini . Descarcam rapid masina ,primul lucru ridicind un cort imens tip pavilion
Fişiere ataşate:
5.jpg
5.jpg [ 40.73 KiB | Vizualizat de 4244 ori ]
,pe cer se ridica nori negri iar vintul incepe sa sufle cu putere .
Reusim sa plantam doua lansete, apoi se dezlantuie o furtuna care ne tine in cort pentru urmatoarele trei patru ore. In final aruncam din mina si celelalte doua lansete cu speranta ca ploaia si vintul se vor linisti si astfel le vom putea lanta .Noaptea trece fara nici o trasatura ,ploaia si vintul se mai linistesc iar spre dimineata replantam toate patru lansete folosind metoda farfuriilor de nada la cirlig Dynamite complex T de 14 mm si boilies fishmeal tari tot de 14 mm facute de Silviu . Naditul sa facut pentru fiecare peste in parte cu un amestec de porumb fiert ,Compex T de 14 mm si bile facute de Silviu , cite doua trei miini de nada pe fiecare montura .
Prima trasatura vine in jurul orei 11 , un frumos crap de 15,7 kg , pina la ora 19 mai avem patru trasaturi cu pesti intre 11- 14 kg .Cu astfel de rezultate pe timpul zilei avem super sperante pentru noaptea care urmeaza ,Madalin mentionind ca majoritatea pestilor in aceasta perioada vin noaptea dupa ora 11 .Inainte sa cada intunericul replantam toate lansetele si nadim .Noaptea vine si trece la fel cu prima ,adica fara nici o trasatura , cee ace pare greu de inteles.
Dimineata zilei de 3 August ne obliga la ceva schimbari ,la sugestia lui Brad care iese cu barca impreuna cu Silvius a caute locuri mai bune ,repozitionam doua lansete pe locuri noi si nadim usor. Dimineata trece incet ora 11 aducind trasatura , acelasi tipar din zilele trecute ,intep si incep un dril cu un peste care vine foarte usor , imi da impresia unui ciortan ,pina pe la 40-50 m unde isi schimba ideile si pleaca spre dreapta cu puterea unui bulldozer , citeva minute de lupta si reusesc s ail intorc si usur ,usor vine spre mal . Silviu il parcheaza expert in mincioc si ma anunta cu un zimbet larg ca este un peste masiv . Il ajut sa il punem pe salteaua tip cada , un peste masiv ,rotund cu o culoare superba . Repede cu el la cintar ,unde indica 19.900 kg , urmeaza o serie rapida de fotografii ,multumesc Brad , apoi eliberarea si o sticla de bere in cinstea capturii .
Fişiere ataşate:
3.JPG
3.JPG [ 61.65 KiB | Vizualizat de 4244 ori ]

Pina seara avem inca patru trasaturi cu pesti frumosi si bataiosi dar nimic peste 16 kg . noaptea vine si trece la fel de linistita pestii facindusi prezenta doar prin sarituri zgomotoase .
Ziua de 4 August decurge dupa acelasi tipar ,trasarurile incepind la ora 11 si incetind la 18 ,6 pesti in total ,greutati intre 9 si 17,4 kg . Urmeaza ultima noapte ce pare a fi la fel cu celelalte ,adica linistita. Totusi la ora 2 vine o trasatura cu un ciortan agitat de 11 kg ,dimineata ne mai adduce pe saltea inca 4 pesti cu o medie de 13-14 kg .
Fişiere ataşate:
2.jpg
2.jpg [ 58.73 KiB | Vizualizat de 4244 ori ]

Astfel se incheie visul devenit realitate pe un lac exceptional – VARLAAM –
Administratorii lacului Madalin si Brad , oameni deosebiti care ne-au acordat tot ajutorul ,le multumesc foarte mult ,iar lui Vlad Pavlovici felicitari pentru cum arata si ce se poate prinde la Varlaam .
Mii de multumiri lui Silviu Florescu , fara ajutorul lui ,visul meu nu ar fi devenit realitate .
De cite ori voi reveni in Romania voi fi prezent citeva zile pe acest lac superb .Fire intinse si capturi capitale .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 5:19 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Mai 10, 2013 12:55 am
Mesaje: 247
Sunt curios daca cineva sa mai intilnit cu aceasta situatie pe B , ca pestele in August ,temperaturi de 30-35 C sa traga de la ora 11 pina la 18-19 . Noaptea nimic ,trei nopti la rind ,in ultima avind o trasatura.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron