CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 9:17 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam - rezervari si statistici
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 8:48 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am primit mai multe intrebari de la pescari legate de rezervarile pe Varlaam pentru sezonul 2019 si de numarul capturilor de anul acesta. Raspund aici, iar daca aveti observatii sau comentarii, va rog puneti-le in acest topic.

Rezervarile pentru 2019 se vor deschide probabil la 1 noiembrie, ca si in anii trecuti. Data nu e 100% sigura, dar tindem sa mergem pe acelasi sistem ca si pana acum. Vom publica din timp toate informatiile relevante - atat pe pagina de Facebook a lacului, cat si pe forum.

In ceea ce priveste capturile mari din sezonul actual, sezonul 2018 e cel mai bun din istoria lacului ca numar de capturi de peste 20kg. Deocamdata, avem urmatoarele date:

Sectorul A = 53 capturi peste 20kg
Sectorul B = 76 capturi peste 20kg

In total, 129 de capturi peste 20kg, cu un varf de 29kg pe Sectorul A. Pana acum!

Pe Sectorul B, numarul capturilor e mai mult decat dublu fata de anul trecut (cand au fost 28), iar pana la sfarsitul anului va fi probabil triplu. Pe Sectorul A, e aproape egal (anul trecut au fost 57), dar mai avem sase, sapte saptamani bune de pescuit, timp suficient pentru a depasi rezultatul din 2017.

Ca de obicei, statisticile se refera doar la crapii cu greutati incepand de la 20kg. Nu includem in statistici crapii sub 20kg nici daca au 19,9kg.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 9:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Foarte interesant, felicitari pentru ceea ce ati reusit sa faceti acolo. Cu siguranta este cel mai tare lac din Romania, nu mai vorbim de facilitati, cred ca e singurul cu dus cu apa calda si curent in stand. Ne bucuram ca e asa de aproape de Bucuresti. Revenind la capturile de peste 20 kg, ceea ce am observat pe sectorul B, este mult mai dezechilibrat din punct de vedere al capturilor. Marea majoritate a pestilor de peste 20 kg au fost impartiti intre B8 si zona B13/B14/B15, cu cateva capturi si pe alte standuri ca B2, B4, B7. E clar ca zonele respective sunt cele mai productive si iti ofera cea mai mare sansa de a pune un crap mare pe salteaua de primire. Evolutia lacului este fenomenala si intr-adevar se vede ca exista implicare si ca lumea face din pasiune tot ce tine de acest lac.

Felicitari pentru ceea ce ati facut acolo!!!

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Sep 24, 2018 1:38 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Matei, multumim pentru aprecieri.

Incercam sa dezvoltam lacul cum ne pricepem mai bine, dar in niciun caz nu se poate spune ca e "cel mai tare" lac. Aprecierile astea sunt complet subiective, in functie de preferintele fiecaruia. E cert ca Varlaam NU are cei mai mari crapi din tara in momentul de fata. Are insa multe lucruri atragatoare si multi crapi mari si poate deveni si mai tentant in anii care urmeaza, daca pestii vor continua sa creasca si daca facilitatile se vor imbunatati.

Asa este, rezultatele pe Sectorul B nu sunt echilibrate. Unele standuri dau un randament mult mai bun decat altele, in special cele din colturile lacului, adica B8 si B13, care acopera o zona neatinsa de celelalte standuri si mult mai mare ca suprafata. E posibil ca situatia sa se schimbe cand se va pescui si de pe malul de nord, iar pestele nu va mai avea zonele de refugiu pe care le are acum.

In general, insa, balastierele pe care le cunosc nu sunt echilibrate. Sunt inegale ca adancimi si structuri, in functie de felul in care au fost sapate, iar pestele se prinde mai bine in anumite locuri decat in altele. Ma refer aici la balastierele cu densitate mica sau medie de crap. Daca transformi lacul in carpodrom, poti sa prinzi din orice pozitie, dar nu e cazul la Varlaam.

La fel e si pe lacurile care au plauri. Zonele cu plaur sunt de regula mai productive. Cand plaurii se misca pe lac, locurile bune se pot schimba in functie de pozitia plaurilor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 16, 2019 9:02 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus Vlad.
Exista o estimare in ceea ce priveste numarul crapilor trecuti de 20 kg, pe sectorul A respectiv sectorul B?
Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Ian 16, 2019 10:41 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Viorel, nu am facut un inventar recent.

Datele pe care le aveam anul trecut, la ultimul inventar, nu cred ca mai sunt relevante, tinand cont ca pe Sectorul B au aparut multe exemplare noi de peste 20kg in 2018.

In 2017, pe Sectorul B s-au inregistrat 28 de capturi de peste 20kg, in 2018 s-au inregistrat 101. Nu inseamna ca numarul crapilor unici a crescut de trei, patru ori, dar e evident ca sunt mai multi.

Daca vom face inventarul pana la inceputul sezonului, vom publica informatia pe forum.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 28, 2019 4:42 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Aug 10, 2013 9:46 am
Mesaje: 183
Localitate: Sibiu
Servus.
Mii-am găsit notițele, scoase încă din toamna anului trecut, ce cuprind capturile cu poză ale sectorului A, postate pe site de Vlad!
Perioada care m-a interesat, în vederea unei viitoare rezervări, a fost Aprilie - Mai.
Iată câteva detalii:
- pe sectorul A, în cele două luni mai sus amintite, s-au înregistrat 25 de capturi over 20kg. din care, 12 buc. over 26kg.

Stand A2
- 5 buc. over 20kg. din care, trei buc. over 26kg.;
Stand A4
- 4 buc. over 20kg. din care, una over 26kg.;
Stand A6
- 3 buc. over 20kg. din care, una over 27kg.;
Stand A7
- o bucată de 28kg.;
Stand A8
- 5 buc. over 20kg. din care, trei over 23kg.
Stand A9
- 7 buc. over 20kg. din care, trei bucăți over 27kg. plus captura lacului până în acel moment, ce a cântărit 28,8kg.
PS. Dacă ajută pe cineva e ok, dacă nu, poate fi stearsă această postare!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 28, 2019 5:26 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Am si eu o statistica asemantoare scoasa din poze pt mine.
Problema este ca nu toate capturile de peste 20 sunt in poze.
Ca sa nu mai vorbim de faptul ca au fost si pesti care erau de 19.8, 19.9 si care au alta greutate acum.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Ian 28, 2019 11:31 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Am atașat două imagini pentru cei interesați de o reprezentare grafică a capturilor de peste 20kg înregistrate în 2018 pe sectorul A.


Fişiere ataşate:
capturi 20kg+ 2018 (pe standuri si luni).png
capturi 20kg+ 2018 (pe standuri si luni).png [ 47.88 KiB | Vizualizat de 9166 ori ]
capturi 20kg+ 2018 (pe standuri).png
capturi 20kg+ 2018 (pe standuri).png [ 15.47 KiB | Vizualizat de 9166 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 29, 2019 8:42 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Daca ne intereseaza trofeele lacului, un calcul mai simplu ar fi sa urmarim cati crapi de peste 25kg sunt in Sectorul A.

In momentul de fata, sunt trei. Toti trei aveau peste 27kg in toamna trecuta. Doi dintre ei se prind relativ des, unul se prinde mai rar.

Pe locul patru e Ciucurel, care se apropie si el de 25kg - a fost prins la 24,4kg la inceputul lui noiembrie.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Ian 29, 2019 9:28 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iun 11, 2013 1:48 pm
Mesaje: 561
Localitate: Timisoara
Nu stiu de ce dar am impresia ca in 2 ani sectorul B va fi peste A din punct de vedere al trofeelor, la ce ritm de crestere au avut pana acum pestii din B.
V-ati gandit ca pestii foarte mari care se vor prinde pe B in viitor sa-i mutati in A, sau ii veti lasa in B?
De curiozitate.
Felicitari oricum pentru ceea ce ati facut la Varlaam.
Bine ca nu au pus mana pe balta anglo-saxonii. :lol:

_________________
slowly we rot....by Obituary


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: