CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 4:03 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Varlaam - anunturi administrative
MesajScris: Mie Apr 11, 2018 1:52 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am deschis un topic pentru mici anunturi de natura administrativa legate de Varlaam.

Primul anunt este ca administratia lacului nu mai poate pune la dispozitia pescarilor balize flexibile. Balizele existente (fabricate anual de Madalin) se distrug sau se pierd intr-un ritm care face neviabila inchirierea lor la pretul actual.

In masura in care vor mai fi disponibile, balizele actuale vor putea fi inchiriate ca si pana acum, dar sunt din ce in ce mai putine. Clientii lacului sunt rugati sa aiba in vedere lucrul asta si sa-si aduca propriile balize.

De asemenea, nici cuiele de ancorare lungi pe care pescarii le gaseau pe lac - si pe care le puteau folosi gratuit - nu vor mai fi disponibile. La fel ca si la balize, ritmul in care se distrug sau se pierd nu justifica efortul de a le inlocui.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Apr 21, 2018 8:51 am 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Un anunt administrativ legat de fotografiile cu capturile de la Varlaam pe care le publicam.

Am decis sa punem pe toate fotografiile facute de administratia lacului un watermark cu @ Lacul Varlaam. Motivul pentru care facem asta este ca fotografiile noastre sunt folosite in scop publicitar de diverse firme, dintre care unele nu ne cer acordul.

In principiu, nu avem nicio obiectie ca fotografiile noastre sa fie utilizate cu scop comercial de orice firma, dar numai cu permisiunea noastra, la fel cum se intampla cu orice fotografie cu drept de copyright din domeniul public.

Clientilor lacului le putem pune la dispozitie fotografiile facute cu capturile lor - fotografii prelucrate, la rezolutie mare, cu watermark @ Lacul Varlaam. ​

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Curatenia pe locul de pescuit
MesajScris: Joi Apr 26, 2018 4:48 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 12:18 pm
Mesaje: 27
Un anunt asupra caruia vreau sa insist si sa-i subliniez importanta este cel privind curatenia.
Curatenia pe lacul Varlaam este poate cel mai important aspect dupa protectia pestelui si comportament. Amintesc pescarilor ca standurile trebuie predate in perfecta stare de curatenie, fara mucuri de tigara ratacite , etc. In cazul in care la intrarea pe locul de pescuit observati mizerie,va rugam sa anuntati imediat administratia, pentru a remedia situatia .
Nerespectarea acestui aspect din regulament poate atrage suspendarea dreptului de a pescui, suspendare temporara sau definitiva.

_________________
http://www.laculvarlaam.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Apr 26, 2018 5:34 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cateva cuvinte pe tema curateniei si din partea mea.

Varlaam e un lac curat. Totusi, nu e atat de curat pe cat ar putea sa fie. In ciuda eforturilor administratiei de a pastra curatenia, apar mereu incidente cu clienti care lasa in urma gunoaie. Aruncatul chistoacelor pe jos e un gest reflex pentru multi, probabil ca nici nu-si mai dau seama de el.

Toata lumea se bucura sa stea pe un stand curat si apreciaza ce frumos e lacul. Cum e posibil sa apreciezi lucrurile astea si totusi sa-ti arunci sticla de bere in stuf sau pachetul de tigari pe jos sau sa "pavezi" standul cu zeci de chistoace? Ceva nu se potriveste.

Am avut ocazia sa vad ce ramane in urma unui eveniment Shimano Casting Day - de la sute de chistoace aruncate peste tot (desi erau scrumiere la indemana) la pachete de tigari sau sticle de bere lasate ici si colo. In doar cateva ore. Alte lacuri pun tomberoane la fiecare stand, lucru care nici nu arata bine si nici nu rezolva problema. Cunosc lacuri pline de tomberoane si care sunt totusi mai putin curate decat Varlaam, fiindca gunoaiele nu se duc la tomberon singure. Cine isi arunca gunoaiele pe jos n-o face din lipsa de tomberon. O face din alte motive.

Ca sa vedeti cum pun altii problema, aveti mai jos o imagine cu regulamentul unui lac oarecare din UK: gunoiul e discutat la punctul 2 (si in ce termeni!), furtul de peste e discutat abia la punctul 10. E o politica generala pe lacurile din UK, pe care le admiram de la distanta pentru felul in care arata - gunoiul facut de pescari atrage suspendari sau excluderi.

Nu vedem alta solutie pentru rezolvarea problemei decat sa luam masuri impotriva celor care nu respecta curatenia, dupa cum spune si Brad. Stim ca e un subiect delicat, pe care alte lacuri il trec cu vederea mai mult sau mai putin. Daca aveti un alt punct de vedere pe tema asta, il putem discuta pe forum.


Fişiere ataşate:
Regulament lac UK.jpg
Regulament lac UK.jpg [ 121.79 KiB | Vizualizat de 15312 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Apr 26, 2018 10:53 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Apr 02, 2016 10:00 pm
Mesaje: 21
Nici centura de siguranta nu purtam, pana nu a fost cu amenda. De mine Varlaam este prea departe si nu ma pronunt referitor la Varlaam, dar pun pariu ca daca de maine se anunta ca cine mai arunca ghistoace pe jos si beri in tufisuri nu mai calca acola, o sa fie o curatenie exemplara.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 27, 2018 8:48 am 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Din punctul meu de vedere, ar trebui introdusă în regulamentul lacului Varlaam o regulă similară celei de la punctul 2 de pe Ashlyns și, bineînțeles, aplicată. Și să fie formulată clar, astfel încât să nu existe loc de interpretare. În niciun caz "poate atrage suspendarea". Dacă cei care își aruncă chiștoacele de țigări și alte gunoaie pe geamul mașini și-ar lua amendă de sute de dolari (cum se întâmplă în State), ar fi mai puțini cei care ar face astfel de gesturi.

Chiștoacele n-au ce căuta pe jos sau în apă în niciun moment, atâta vreme cât există scrumieră pe fiecare stand. Varianta "aduni chiștoacele când pleci" nu mi se pare cea mai potrivită. Mai degrabă "am venit pe stand și am găsit chiștoace pe jos, strângi și pleci".

Când sunt la cineva acasă, respect regulile gazdei. La mine acasă pot să-mi fac și covor din chiștoace. Pe Varlaam am plătit să pescuiesc, nu ca să strângă altcineva mizeria după mine, pe stand, la toaletă, duș etc.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 27, 2018 10:22 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Eu cred ca ar fi benefic un container de gunoi pe sectorul A undeva in zona cismelei de apa ....

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 27, 2018 10:36 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 08, 2015 7:10 pm
Mesaje: 140
Localitate: craiova
eu cred ca o toaleta in plus nu strica avand in vedere ca numarul standurilor de pe B se va mari consistent,eventual o toaleta pe B.
B-urile din spate nu prea le vad bine cu o urgenta la baie(una... si aia ocupata :D )

_________________
"V-am lasat saraci si prosti,v-am gasit si mai saraci si mai prosti"
Constantin Brancusi,sculptor roman.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 27, 2018 12:18 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Intr-adevar chestia cu baia este destul de dificila, mai ales dimineata si seara cand isi mai face lumea dus, se mai spala pe dinti, etc.... Un alt aspect este ca pe sectorul A standurile sunt apropiate si e destul de usor sa lasi statia cuiva, dar pe B cam nasol sa stai sa scoti toate monturile din apa sa te duci pana la baie.

Legat de gunoi, mie mi se pare destul de civilizat, dar intr-adevar se mai intampla sa fie mucuri de tigari pe ici pe colo. Eu am gasit mucuri aruncate in stand si le-am luat de pe jos si aia a fost. Deja cand vorbim de sticle in stuf sau conserve e cam nasol. O alta explicatie poate sa fie si legata de sobolani, care sunt foarte sprinteni si pot si ei sa ia gunoi sa il imprastie.

Un lucru foarte simplu este ca in momentul se pleaca sa se inspecteze standul, iar daca sunt lucruri care nu sunt ok, pescarul sa fie informat. Lucrul cu interzicerea mi se pare foarte normal, pana la urma nesimtirea se plateste. Intrebarea este daca un pescar este grijuliu si vine un sobolan si fura o conserca sau cine stie ce.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Ultima oară modificat de Matei Niteanu pe Vin Apr 27, 2018 12:22 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Apr 27, 2018 12:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
shahjaban scrie:
Eu cred ca ar fi benefic un container de gunoi pe sectorul A undeva in zona cismelei de apa ....

Dragos, asta n-ar rezolva nimic.

Poti sa pui oricate containere si tomberoane. Daca oamenii s-au invatat sa-si arunce gunoiul pe jos (pentru ca nu li se intampla nimic), vor arunca mai departe. Nu de containere ducem lipsa, ci de bun-simt. Gandeste-te cate lacuri avem cu tomberoane la stand sau aproape de stand. Sunt mai curate decat Varlaam? Nu sunt. Asa ca problema nu e numarul tomberoanelor sau amplasarea lor. Si de ce sa desfiguram un lac frumos cu zeci de tomberoane si containere de gunoi, cand ele nu colecteaza gunoiul singure?

Pana acum, administratia a aplicat regulamentul discret. Noutatea e ca il va aplica mai putin discret. Mesajul lui Brad, daca n-a fost suficient de clar, spune urmatorul lucru: nu punem niciun container si niciun tomberon si nicio scrumiera in pus si nici nu angajam pe cineva care sa adune gunoaiele aruncate de clienti, fiindca nu e normal sa se intample asta. Ii trimitem acasa pe cei care nu respecta regulamentul.

In fiecare zi, vad o gramada de soferi aruncand-si gunoaiele pe geam. Inclusiv soferi cu masini scumpe. Ai crede ca o masina de 50.000 de euro vine dotata cu o scrumiera, dar probabil ca nu vine. Sau oamenii nu vor sa si-o murdareasca. Dupa parerea voastra, cum s-ar putea rezolva problema? Dotand masinile cu mai multe scrumiere (trei, cinci, zece) sau dand amenzi la tot pasul?

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron