CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:16 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Mar 05, 2018 1:56 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Salut,

Citind ordinul de prohibitie in Delta Dunarii pe 2018 (https://www.info-delta.ro/prohibitie-pe ... ial-arbdd/ ) am gasit urmatorul paragraf :

Se declara zone de refacere biologica pentru resursele acvatice vii, in perimetrul Rezervatiei Biosferei Delta Dunarii, urmatoarele:
– Pe Dunarea Veche sectorul cuprins intre confluenta cu canalul Sulina, de la Mm 8+900 si pana la confluenta cu Canalul Raducu, tot timpul anului;
– Lacul Gasca din Complexul Somova – Parches, tot timpul anului;
– Lacurile Erenciuc si Zmeica, tot timpul anului;
– Cursul vechi al Bratului Sf. Gheorghe, tot timpul anului, cu exceptia zonei cuprinse intre km. 16 si km. 20;

Zona de interes pentru mine este bratul Sf Gheorghe. Am 2 intrebari :
- declaratia aceasta ca zona de refacere biologica presupune asadar ca nu ai voie sa pescuiesti ?
- Care este Cursul vechi al Bratului ? Include si ultimele bucle de pe brat (km 30-50 aprox) ?

Multumesc pentru lamuriri.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 06, 2018 6:08 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Am vzt ca nimeni nu stie sa-mi raspunda asa ca am sunat la ARBDD si am cerut lamuriri. Se pare ca pescuitul este complet interzis pe toata durata anului in toate zonele declarate zone de refacere biologica. Orice tip de pescuit...indiferent ca e C&R sau nu. Iar in privinta dunarii vechi pe sf Gh este vorba de toate buclele. Toate reprezinta dunarea veche si sunt zone de refacere in acest an. Toate mai putin bucla de la km 16-20.

Spor in toate!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: