CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 5:13 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Vin Feb 02, 2018 2:56 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Foarte frumos peisajul!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Vin Feb 02, 2018 3:02 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:12 pm
Mesaje: 30
Localitate: Focsani
Ar fi interesante si niste poze, daca exista, care cuprind si zona de campare ca sa stii la ce sa te astepti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Vin Feb 02, 2018 3:09 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
DAN BERHECI scrie:
Ar fi interesante si niste poze, daca exista, care cuprind si zona de campare ca sa stii la ce sa te astepti.

ce vedeti in penultima poza in spatele pescarului asa arata zona unde se campeaza e in natura nu o sa gasiti zone special amenajate cu umbrar pietris etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Sâm Feb 03, 2018 10:05 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
poze


Fişiere ataşate:
09_resize.jpg
09_resize.jpg [ 156.62 KiB | Vizualizat de 8144 ori ]
04_resize.jpg
04_resize.jpg [ 122.69 KiB | Vizualizat de 8144 ori ]
01_resize.jpg
01_resize.jpg [ 30.79 KiB | Vizualizat de 8144 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Joi Feb 08, 2018 9:47 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iul 09, 2014 4:00 pm
Mesaje: 82
Pescuitul la crap e interzis in perioada de prohibitie asta insemnand cele 60 zile in care e prohibitiea sconform legii,cum nu e o balta privata si nu e intens populata din pacate trebuie respectata legea. Dar primara devreme nu am gasit crapul,poate si din cauza ca se dezgheata destul de tarziu . Cea mai buna perioada e din iunie pana in octombrie. Nu am avut atata timp ca sa putem incerca toate locurile ,dar sa prins in locurile incercate.Noi credem ca trebuie sa existe si crapi mai mare de 12-13 kg ca crapul a fost introdus deja din anii 90 . Pot sa zic ca daca localizarea a fost facuta corect pestele a raspuns foarte repede in mai putin de 24 ore.Trebuie tinut cont de platicile ,cleni,carasi mari care se gasesc in lac .99% din pescari care pescuiesc pe lac pescuiesc la caras ,platica,etc , aruncat din mana la intamplare,au si ei cate o trasatura dar din cauza echipamentului folosit nu se finalizeaza,pestele scapa rupand firul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Sâm Feb 10, 2018 2:30 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Aug 25, 2017 5:04 pm
Mesaje: 13
Bencze Arpad scrie:
Pescuitul la crap e interzis in perioada de prohibitie asta insemnand cele 60 zile in care e prohibitiea sconform legii,cum nu e o balta privata si nu e intens populata din pacate trebuie respectata legea. Dar primara devreme nu am gasit crapul,poate si din cauza ca se dezgheata destul de tarziu . Cea mai buna perioada e din iunie pana in octombrie. Nu am avut atata timp ca sa putem incerca toate locurile ,dar sa prins in locurile incercate.Noi credem ca trebuie sa existe si crapi mai mare de 12-13 kg ca crapul a fost introdus deja din anii 90 . Pot sa zic ca daca localizarea a fost facuta corect pestele a raspuns foarte repede in mai putin de 24 ore.Trebuie tinut cont de platicile ,cleni,carasi mari care se gasesc in lac .99% din pescari care pescuiesc pe lac pescuiesc la caras ,platica,etc , aruncat din mana la intamplare,au si ei cate o trasatura dar din cauza echipamentului folosit nu se finalizeaza,pestele scapa rupand firul.


Eu cred ca exista si crapi de 20+ in baraj.

Eu sunt de loc din Sighisoara si am auzit numai pareri bune de baraj.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Sâm Feb 10, 2018 9:35 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Din punctul meu de vedere este neactractiv.......conditia de a cunoaste pe cineva local ptr a putea pescui este ciudat ... malul este foarte rau ptr camping si din ce am vazut in poze pestii sunt mici .... de asemenea taxa de 500 de lei pe an este prohibitiva ptr cineva de la distanta ....
va urez fir intins pe barajul Zetea pentru doritori .... :D

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Sâm Feb 10, 2018 10:08 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
shahjaban scrie:
Din punctul meu de vedere este neactractiv.......conditia de a cunoaste pe cineva local ptr a putea pescui este ciudat ... malul este foarte rau ptr camping si din ce am vazut in poze pestii sunt mici .... de asemenea taxa de 500 de lei pe an este prohibitiva ptr cineva de la distanta ....
va urez fir intins pe barajul Zetea pentru doritori .... :D


Salut,
Conditia de a cunoste pe cineva= Din punctul meu de vedere este simbolica, inclusiv initiatorul acestui topic ( Arpi) poate sa iti dea recomandare daca iei legatura cu el, deci nici o ptoblema din acest punct de vedere.
Malul foarte abrupt= asta inseamna natura, daca vrei sa pescuiesti CU SIGURANTA gasesti loc de campare. In alte locuri SALBATICE din tara inclusiv de afara crezi ca gasesti mai bune?

Pestii mici = astai baiu mare , shahjaban daca scoti/gasesti un crap salbatic de DOAR 5 kg dintr un sat acoperit cu apa, esti meserias, pentru mine satisfactia suprema.

500 lei/ an = in conditiile in care poti pescuii oricand pe lac ( cu exceptia perioadelor de prohibitie), indiferent de durata partidei este cel mai IEFTIN posibil( socoteste, aproape pe orice carpodrom, daca pescuiesti DOAR 5 zile pe an platesti 500 lei), deci despre ce vorbim aici?

Intradevar, pescuitul pe ape salbatice este altceva, nu este pentru oricine, dar nu poti spune ca este neatractiv.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Dum Feb 11, 2018 1:59 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Mar 08, 2014 1:40 pm
Mesaje: 87
Localitate: Brasov
Nu ai fost atent ... te-ai grabit sa comentezi ....
am spus : DIN PUNCTUL MEU DE VEDERE ...
si nu fa afirmatii gratuite despre mine , vorbind chipurile la general caci nu ma cunosti ... nu stii unde pescuiesc, cum pescuiesc sau cu cine ..... vorbeste despre ce stii .

_________________
Dragos C. - Brasov


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barajul Zetea
MesajScris: Dum Feb 11, 2018 2:09 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Oct 22, 2013 3:27 pm
Mesaje: 268
Localitate: Tg Mures
Stai calm, a fost doar punctul meu de vedere.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 54 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: