CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 10:50 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sectorul B in noua configuratie
MesajScris: Joi Dec 21, 2017 7:40 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Cateva informatii pentru cei interesati de pescuitul pe Sectorul B de la Varlaam in 2018.

Amenajarea lacului urmeaza sa fie terminata anul viitor. E vorba de realizarea unor standuri noi pe malul de nord si de terminarea drumului de acces pe toata circumferinta lacului. Standurile noi vor reconfigura lacul. E un lucru care s-a mai discutat, dar acum avem in sfarsit un proiect clar in sensul asta, pe care il putem prezenta.

Pe harta de mai jos, am marcat atat standurile existente, cat si standurile noi, care vor fi facute anul viitor. De asemenea, am delimitat zonele de pescuit aferente standurilor. Lacul va avea 16 standuri care vor putea fi folosite la crap, cu unele amendamente. Standurile sunt numerotate de la B1 la B16. O parte dintre vechile standuri vor fi renumerotate.

In plus, vom avea patru standuri care pot fi folosite numai la feeder, pe care le-am marcat pe harta cu F1, F2, F3 si F4. Litera "F" arata ca vorbim de un stand de feeder. Standurile de feeder nu vor avea niciun impact asupra pescuitului la crap si nu insist asupra lor.

Fiecare stand de crap va avea la dispozitie o suprafata de apa de cel putin 1ha. Vedeti in continuare suprafetele aproximative pentru fiecare stand:

B1 = in mod normal, pe B1 nu se va pescui la crap, se va pescui la feeder, dar se poate pescui la crap in tandem cu B2; adica doi pescari rezerva ambele standuri si isi impart zona de pescuit intre ei, la fel cum se intampla pe Sectorul A cu standurile A2-A3 si A4-A5.
B2 = 1ha.
B3 = aceeasi situatie ca si in cazul lui B1, poate fi folosit la crap doar in tandem cu B4.
B4 = 1,5ha.
B5 = 1,2ha.
B6 = 1,2ha.
B7 = 1,4ha.
B8 = 1,7ha.
B9 = 1,5ha; stand nou, urmeaza sa fie facut in 2018.
B10 = 1,4ha; stand nou, urmeaza sa fie facut in 2018.
B11 = 1,5ha; stand nou, urmeaza sa fie facut in 2018.
B12 = 2ha; stand nou, urmeaza sa fie facut in 2018. Va putea fi pescuit in alternanta cu B13, in sensul ca ambele standuri vor avea alocata aceeasi zona de pescuit si nu vor putea fi pescuite simultan; se va pescui ori unul, ori celalalt.
B13 = 2ha; este un stand nou, care a fost deja facut. Va fi pescuit in alternanta cu B12, dupa cum am explicat.
B14 = 1,3ha (ca pozitie, este vechiul stand B9).
B15 = 1ha (ca pozitie, este vechiul stand B10).
B16 = 1,2 ha (ca pozitie, este vechiul stand B12).

Standurile marcate cu verde pe harta sunt standuri realizate. Cele marcate cu rosu urmeaza sa fie facute anul viitor. Cele marcate cu galben (B1 si B3) sunt standuri pereche pentru B2 si B4.


Fişiere ataşate:
Configuratie Sector B - plan general 1.jpg
Configuratie Sector B - plan general 1.jpg [ 161.32 KiB | Vizualizat de 12886 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 21, 2017 7:43 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Mai jos aveti configuratia lacului vazuta din perspectiva malului de nord. In partea de jos a imaginii sunt standurile care urmeaza sa fie facute.

Administratia nu crede ca drumul si standurile vor fi terminate mai devreme de jumatatea sezonului viitor, ceea ce inseamna ca in prima parte anului se va pescui aproape la fel ca si pana acum. Singura noutate in primavara va fi aparitia standului B13 (conform numerotarii de pe harta), care va lua o parte din zona vechiului B9. Vechiul B9 (care urmeaza sa devina B14) va avea ca limita laterala mica insula din partea stanga. Bineinteles, daca B13 va fi liber, standul B14 (vechiul B9) va putea folosi si zona lui, ca si pana acum.

Stim ca, pentru cei interesati de actualele standuri B7 si B9, nu e nicio bucurie ca zonele lor de pescuit se vor micsora. Era insa inevitabil ca lucrul asta sa se intample, odata cu terminarea amenajarii lacului. Logica de functionare a Sectorului B este sa aiba standuri pe toate malurile si zonele de pescuit sa fie cat mai echilibrate.

Daca aveti intrebari, va rog puneti-le in acest topic. Madalin Barnea si cu mine vom incerca sa clarificam toate aspectele.


Fişiere ataşate:
Configuratie Sector B - plan general 2.jpg
Configuratie Sector B - plan general 2.jpg [ 161.26 KiB | Vizualizat de 12885 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 21, 2017 9:14 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Iul 10, 2013 1:55 pm
Mesaje: 222
Localitate: Bucuresti
Mi-ar placea, daca se poate, ca noile standuri de pe malul nordic sa fie mari, spre exemplu, cum este actualul B12, unde pot incapea 2 corturi si 2 baterii de lansete. Astfel, un pescar poate pescui singur pe stand zona din fata sa, dar sa poata pescui si 2 pescari care aleg sa stea pe acelasi stand pescuind cu 2 baterii de lansete doua zone de pescuit. De exemplu daca rezerv cu un prieten standurile B9 si B10 de pe malul nordic, sa putem sta amandoi pe standul B10, dar unul sa pescuiasca zona standului B9 si celalalt zona standului B10.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Dec 21, 2017 11:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am uitat sa precizez lucrul asta.

Oriunde se va putea, in functie de configuratia terenului, standurile vor fi largi, de preferat duble, asa cum sunt standurile de pe malul de vest.

Viitoarele standuri B9, B11 si B12 s-ar putea sa aiba si umbra. Vor fi facute cat mai aproape de copacii din zona.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 22, 2017 1:32 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Salut Vlad!

Noua configuratie va fi disponibila de la inceputul sezonului sau pe parcurs? Intreb pentru ca am un B7 la sfarsit de martie care ar fi destul de mult schimbat de noua configuratie.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 22, 2017 1:45 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sergiu, standurile de pe malul de nord vor fi facute anul viitor, probabil la inceputul sezonului cald, cand se va putea lucra cu utilaje grele. Asta inseamna ca, la inceputul sezonului, actualul B7 va fi neschimbat. Am precizat asta si mai sus, vezi al doilea mesaj din topic:

Vlad Pavlovici scrie:
Administratia nu crede ca drumul si standurile vor fi terminate mai devreme de jumatatea sezonului viitor, ceea ce inseamna ca in prima parte anului se va pescui aproape la fel ca si pana acum.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 22, 2017 1:52 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Multumesc de raspuns, scuze ca mi-a sarit din vedere fraza :)

Sarbatori fericite si sa ne vedem cu bine in primavara!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Dec 22, 2017 7:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Multumim pentru detalii. Foarte utile :!:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: