CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:00 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
MesajScris: Dum Oct 29, 2017 9:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Pentru sezonul viitor intenționez să fac câteva partide pescuind exclusiv din mână pe sectorul B (fără barcă, fără sonar, fără balize, doar cu marker-ul, firul în clips, nădire cu spomb-ul etc.).

Având în vedere că rezervările se vor deschide peste câteva zile, îi rog pe cei care au pescuit din mână pe sectorul B să-mi spună care ar fi standurile cele mai potrivite.

Mi-ar fi utile informații și din partea celor care au pescuit plantat pe sectorul B și care au identificat zone productive la distanțe de până la 100m (ținând cont că sunt nevoit să folosesc fir de 0.40mm).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 30, 2017 11:33 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Iul 29, 2013 1:06 am
Mesaje: 47
Localitate: Targoviste
Salut Victor,
pe la jumatatea lunii aprilie, am facut o partida de 48 ore pe B4, pescuit din mana si nadit numai din cobra. In prima noapte am avut 4 pesti, cel mai mare a avut 19,8 kg, iar in a doua noapte, odihna...:). Ca si zone, am pescuit cu 2 lansete in fata insulei(la 10-15 m), una in coltul din stanga insulei(in jur de 20 m) si una la 60-70 m in partea dreapta, pe directie cu balastiera. Stiu ca in fata standului undeva la 60 m mai este o butura, sau ceva de genul, dar nu am riscat sa pescuiesc acolo...
Ca si zone, cred ca si standurile B9, B10 si B12 se pot pescui destul de usor din mana, iar standurile B5 si B6 cred ca vor merge bine primavara(acolo apa are in jur de 1,5 m).
Singurul stand pe care nu recomand sa se pescuiasca din mana este B7, unde substratul arata ca un "cofraj de oua".


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 31, 2017 7:45 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mersi pentru informații.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 11:46 am 
Neconectat

Membru din: Vin Noi 29, 2013 2:53 pm
Mesaje: 21
Salutare
În primăvara am pescuit pe standul B6 aruncat din mână 48 de ore si am reusit sa capteze 6 pești cel mai mic 8 kg cel mai mare 16 kg
Am pescuit pe lângă limba de stuf cu toate 3 lansetele vremea ă fost potrivnică ci o zi înainte de partida ă nins.
Poti incerca si acest stand destul de productiv si ca distanta de lansare se încadrează în 100 până la stuf.
Daniel Frumosu


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 5:06 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 26, 2016 12:27 pm
Mesaje: 11
Salut Victor,
Eu am pescuit de 3 ori pe sectorul b .
Prima partida am facut-o anul trecut, toamna tarziu pe o vreme ff rece pentru 48 de ore. Am prins atunci 3 pesti marisori pe standul B4. ( cel de langa cabana). Aveam informatii ca pestele nu se hranea bine. Chiar Vlad pescuise pe B plantat timp de cateva zile si de aici informatia despe apatia pestilor. Cu toate astea am reusit sa prind .
As spune despre B4 ca este un stand ff bun pentru pescuitul lansat. Are zone de substrat tare care se intind pe suprafete mari( usor de gasit cu marker-ul ), dar si zone cu substrat malos cu adancimi de pana la 3,5 metri.
A doua partida am facut-o anul asta in luna seprebrie pe standul B12. Aici fasiile de substrat tare sunt mult mai mici si mai greu de abordat, dar traiesc cu , convingerea ca pestele nu se hraneste doar pe aceste zone. S-a intamplat sa pescuiesc aici pe un vant napraznic . Am muncit ff mult sa nadesc si sa imi plasez monturile cat se poate de precis dar timpul s-a scurs si a venit noaptea. Odata cu ea au venit si trasaturile, 4 la numar. Cat de mult mi-ar placea sa cred ca am nimerit exact locul in care fusese montura cand pestele a tras, sunt 100% cunvins ca asta nu s-a intamplat. Imi e ff clar ca pestele mananca si pe "tare" dar si "pe langa tare" :)).
Am revenit pe B4, anul asta la sfarsit de septembrie .
Pescarii care pescuisera plantat inainte sa incep eu nu au avut trasatura. Ma asteptam sa fie o partida grea. In prima noapte am prins un caras si in ciortan de 4-5 kg, iar in urmatoarea nimic. Am incheiat partida dupa 48 de ore.
Ca si distante de pescuit pot sa iti spun ca nu am depasit 90 de Metri.
Sectorul B este pentru mine o provocare, imi doresc sa pescuiesc aici doar aruncat din mana.
Curand se vor face alte standuri de pescuit pe malul de nord. Cred ca ele vor venii sa regleze putin
"anomalia B9 " :)), iar asta vine ca un plus pentru noi cei ce pescuim lansat
pe sectorul B de la Varlaam.
Mergi si pescuieste sectorul B lansat din mana ! Merita!

Toate de bine
Andrei Colotelo


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 7:43 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mersi Daniel și Andrei.

Conform capturilor publicate aici pe forum, standurile cele mai productive au fost B7 și B9 (mă refer strict la peștii 20kg+).

Din câte mi-am dat seama, B7 nu se poate pescui din mână (nu poți arunca din pricina copacilor). Prin urmare, B9 pare a fi El Dorado-ul celor care vor să pescuiască din mână (zonele "fierbinți" fiind la distanțe abordabile).

Totuși, odată cu prezența pescarilor pe noile standuri de pe malul nordic s-ar putea ca lucrurile să se schimbe. Presiunea pe care o vor pune pescarii pe acel mal va face ca peștii să nu mai prefere acea zonă, unde până acum nu-i deranja nimeni.

Dacă începând cu anul viitor se va pescui pe toate malurile, este posibil ca pe oricare dintre standuri să se prindă exemplare mari.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 8:20 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Oct 26, 2016 12:27 pm
Mesaje: 11
O alta observatie este aceea ca pesti s-au retras la inceputul anului in noul lor paradis intre b7 si b9.
In prima faza se prindea ff bine la insulita de la b9 cca 90 de metri de mal
Odata cu pescari care au tot batut zona, pestii s-au retras catre ape mai linistite pe directia lui b7 .
Cred ca pestele de pe sectorul b "Fuge" de pescari si de fire . Cand se va pescuii si malul de nord lucrurile se vor echilibra din punctul asta de vedere .


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Noi 01, 2017 11:11 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
andreic scrie:
Cred ca pestele de pe sectorul b "Fuge" de pescari si de fire . Cand se va pescuii si malul de nord lucrurile se vor echilibra din punctul asta de vedere .
Da, asta cred și eu că se va întâmpla. Dacă îi vor "fugări" pescarii pe toate părțile, pești vor ajunge mai des și pe la alte standuri.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: