CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:57 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Horgesti 2017
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 5:15 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am facut o partida la Horgesti la jumatatea lunii octombrie, cu rezultate care cred ca pot fi considerate bune tinand cont de nivelul actual al lacului. Capturile partidei au fost doua exemplare de 17kg si 18,2kg. Am pus o stire si pe site in legatura cu asta: http://carponline.ro/stiri/capturi-la-horgesti-88285.

Nu mai pescuisem la Horgesti din septembrie 2014. In cei trei ani care au trecut de atunci, mi s-a parut (privind de la distanta) ca lacul s-a schimbat oarecum, in sensul ca numarul crapilor de dimensiuni medii a crescut, iar numarul celor de dimensiuni mari a scazut. Cred ca e o realitate pe care o putem pronunta fara sa jignim pe nimeni.

Ce am constatat acum: lacul a facut progrese la capitolul amenajari, aspectul cel mai important fiind ca e complet ingradit. Am inteles ca urmeaza sa fie dotat si cu cateva cabane noi, mai mari si mai confortabile decat cele care exista acum pe lac. De asemenea, s-au facut standuri si pe malul opus (inainte, se pescuia la crap doar pe malul cu soseaua). Nivelul apei e mai ridicat, ceea ce face ca zona cu apa mica din coada lacului sa poata fi pescuita mai bine.

Din discutiile cu administratia lacului, inteleg ca exista interes pentru a dezvolta lacul in directia pescuitului de calitate, nu de cantitate. Crapi cat mai mari, nu cat mai multi. Pestii pe care i-am prins aratau foarte bine. Daca densitatea de peste mic va fi redusa, probabil ca ritmul de crestere al pestilor de talie medie si mare se va imbunatati.


Fişiere ataşate:
Vlad Pavlovici_Horgesti_octombrie 2017.jpg
Vlad Pavlovici_Horgesti_octombrie 2017.jpg [ 134.47 KiB | Vizualizat de 11621 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgesti 2017
MesajScris: Mar Oct 24, 2017 2:46 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Cred ca cel mai bun lucru care s-ar putea intampla la Horgesti a fi ca administratia sa reprofileze lacul pe calitate . Horgestiul a avut un trend asccendent in sensul asta cu ceva ani in urma si multi pescari din Moldova mergeau acolo pentru capturile impresionante . Pe termen lung ar avea de castigat atat administratia cat si pescarii de crap .
Zona Moldovei duce o lipsa acuta de iazuri C&R existand un declin vizibil in ultimii 4 ani ...multe balti au disparut , altele au ramas fara peste . Ar fi extraordinar daca acest proiect s-ar concretiza in urmatorii ani la Horgesti si lacul ar revenii la imaginea care l-a consacrat , aceea de lac pentru capturi capitale ...nu cred ca ar duce lipsa de clienti .

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgesti 2017
MesajScris: Mie Oct 25, 2017 1:26 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
In legatura cu articolul as vrea sa vin cu o critica, sper eu, constructiva. M-am obisnuit cu tine Vlad sa relatezi o partida la persoana intai, iar articolul acesta scris la persoana a treia suna oarecum...ciudat. Mie cel putin nu mi-a placut exprimarea de genul "Vlad Pavlovici a facut asta, a pus "X" in carlig si a prins "y" pesti". Pe langa asta articolul este subtire, as spune ca lipsesc detaliile care dau savoare unui articol de genul acesta. Cred ca amanuntele sunt sarea si piperul unui astfel de articol, iar luxul de amanunte, pe langa altele, au facut marea diferenta dintre CarpOnline si alte site-uri de specialitate unde articolele se rezuma la doua trei poze si doua trei fraze fara substanta(nu dau nume, dar cred ca stiti la cine ma refer). Personal nu sunt interesat de lac, avand variante mult mai bune mai aproape de casa, dar savurez oricand un articol de genul, cu conditia sa fie bine scris, sa ma capteze ca si cititor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgesti 2017
MesajScris: Mie Oct 25, 2017 1:54 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 10:57 am
Mesaje: 101
Cred ca nu ai inteles ...este o stire nu un articol , probabil o sa urmeze un filmulet cu partida de la Horgesti.

_________________
Radulescu Lucian


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgesti 2017
MesajScris: Mie Oct 25, 2017 2:41 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Adrian Novac scrie:
In legatura cu articolul as vrea sa vin cu o critica, sper eu, constructiva. M-am obisnuit cu tine Vlad sa relatezi o partida la persoana intai, iar articolul acesta scris la persoana a treia suna oarecum...ciudat. Mie cel putin nu mi-a placut exprimarea de genul "Vlad Pavlovici a facut asta, a pus "X" in carlig si a prins "y" pesti". Pe langa asta articolul este subtire, as spune ca lipsesc detaliile care dau savoare unui articol de genul acesta.

Adrian, textul respectiv e o stire, nu un articol. E incadrat la rubrica de stiri de pe site. La fel ca toate stirile, are alocata o singura pagina, ilustrata cu doua fotografii.

Stirile intr-o revista nu sunt scrise la persoana intai. Indiferent cine scrie stirea si care e subiectul, stirea este (sau ar trebui sa fie) formulata impersonal: "Pescarul X a fost pe lacul Y si a prins un peste". Toate stirile publicate pe CarpOnline, inclusiv cele care se refera la mine, sunt scrise in felul asta. Altfel, n-am ajuns sa vorbesc despre mine la persoana a treia!

Imi pare rau daca textul ti s-a parut "click bait", dar nu e cazul. E doar o stire si e identica in forma si ca intindere cu toate stirile de pe site. Nu mi s-a parut necesar sa dau prea multe detalii despre partida pentru ca nu asta e subiectul stirii. Subiectul e ca la Horgesti continua sa se prinda crapi mari.

Sper sa fac un film despre partida de la Horgesti, iar filmul va contine informatia care lipseste din stire.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgesti 2017
MesajScris: Mie Oct 25, 2017 3:44 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Feb 01, 2015 4:42 pm
Mesaje: 274
Localitate: Timisoara
OK...am inteles. Eu am crezut ca este un articol despre balta Horgesti si nu o stire cum ca acolo se mai prind pesti mari. Multumesc pentru lamurire.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgesti 2017
MesajScris: Mar Noi 14, 2017 5:07 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Am publicat astazi filmul realizat pe baza partidei facute la Horgesti in octombrie: https://www.youtube.com/watch?v=fMKDX-xpzH4.

Filmul nu e povestea unei partide, e o discutie teoretica despre strategiile de nadire care pot fi folosite la Horgesti (ca si pe alte lacuri), dar contine diverse informatii despre lac si despre modul de abordare, care sper sa fie utile.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgesti 2017
MesajScris: Vin Noi 17, 2017 8:58 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Vlad Pavlovici scrie:
Am publicat astazi filmul realizat pe baza partidei facute la Horgesti in octombrie: https://www.youtube.com/watch?v=fMKDX-xpzH4.

Filmul nu e povestea unei partide, e o discutie teoretica despre strategiile de nadire care pot fi folosite la Horgesti (ca si pe alte lacuri), dar contine diverse informatii despre lac si despre modul de abordare, care sper sa fie utile.


Salutare,

Asa cum am fost ''avertizat'' cand ne-am intalnit la Varlaam, intradevar filmul este foarte frumos si plin de informatie.
Despre calitatea cadrelor nici nu mai avem ce discuta.

Felicitari pentru tot!!!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgesti 2017
MesajScris: Vin Noi 17, 2017 9:13 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Multumesc, Cristi.

Cum spuneam si in alt topic, sper ca lacul sa ne dea cat mai multe motive in viitor ca sa pescuim acolo. A fost un lac cu crapi mari in urma cu cativa ani si ar putea fi din nou, daca e orientat pe directia asta si nu se abate din drum.

Unul dintre lucrurile incurajatoare la Horgesti e ca pestii pe care i-am prins aratau bine si pareau sanatosi. Aproape toti aveau gurile intacte si destul de tari... n-am scapat niciun peste. E posibil ca lacul sa aiba hrana naturala consistenta (in trecut, erau raci, acum am gasit o multime de melci lipiti de barca), deci pestii pot sa creasca, mai ales daca vor fi ajutati prin diminuarea concurentei pe hrana (caras, ciortan si ten).

Daca sunt pescari pe forum care frecventeaza lacul, ne pot spune impresiile lor.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Horgesti 2017
MesajScris: Vin Noi 17, 2017 10:59 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Apr 20, 2016 6:17 pm
Mesaje: 81
Localitate: Bucuresti
Ca o paranteza, eu sunt tot mai hotarat sa fac o partida la Horgesti anul viitor, macar de 48h.

Ideea este ca pe site-ul lacului nu prea se regasesc toate detaliile legate de pescuitul plantat la Horgesti.
Din ultimul film inteleg ca se poate planta cu navomodelul, dar pot planta din barca?
Pot sa intru macar cu barca pentru a baliza si a cauta un substrat tare?

Multumesc foarte mult!

_________________
Cristii Matache


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: