CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 3:46 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rezervari si taxe - Varlaam 2018
MesajScris: Sâm Oct 14, 2017 2:29 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Administratia lacului Varlaam anunta ca rezervarile pentru sezonul 2018 se vor deschide pe data de 1 noiembrie anul curent, dupa acelasi sistem pe care l-am folosit si anul trecut. Modul de lucru va fi urmatorul:

(1) In perioada 1-15 noiembrie, se pot face rezervari doar prin e-mail. Solicitarile trebuie trimise pe adresa de e-mail contact@laculvarlaam.ro. Rezervarile vor fi procesate pana la sfarsitul lunii noiembrie. Administratia va lua legatura cu fiecare client pentru a confirma rezervarile si pentru a oferi alternative in cazul in care standurile solicitate nu sunt disponibile. Clientii sunt rugati sa includa in emailurile pe care le trimit un numar de telefon la care pot fi contactati.

(2) Incepand cu 1 decembrie, se pot face rezervari atat telefonic, cat si prin email, la adresa de email si la numerele de contact de pe site-ul lacului. Persoana de contact pentru rezervari este Madalin Barnea.

Rezervarile vor putea fi facute pentru orice perioada a sezonului 2018. Lacul va fi deschis permanent, inclusiv pe timpul iernii, daca nu va fi inghetat. Numarul rezervarilor care pot fi facute de un pescar este nelimitat.

Avand in vedere ca in sezonul actual lacul a avut un grad de ocupare ridicat, iar administratia anticipeaza o cerere similara si in sezonul 2018, cei interesati sa pescuiasca la Varlaam in 2018 sunt rugati sa isi faca rezervarile cat mai din timp. De notat ca gradul de ocupare a crescut in 2017 si pentru Sectorul B, nu numai pentru Sectorul A, si credem ca va creste in continuare, tinand cont de ceea ce ofera lacul.

Sistemul de rezervari va ramane acelasi, cu plata unui avans de 50% din costul partidei pentru a garanta rezervarea.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Oct 14, 2017 2:29 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Taxele de pescuit la crap pentru sezonul 2018 la Varlaam vor fi urmatoarele:

Sectorul A: Taxa zilnica unica - 125 lei pe 24 de ore.
Sectorul B: Taxa zilnica unica - 125 lei pe 24 de ore.

Pe ambele lacuri, exista si posibilitatea unui pachet de o saptamana, care costa 750 lei.

In 2018, vor fi disponibile pentru inchiriere urmatoarele echipamente:

Barca = 20 lei pe zi
Motor electric si baterie = 25 lei pe zi
Baliza flexibila = 20 lei pe partida
Saltea de receptie model cradle = 20 lei pe partida
Sling de pastrare si cantarire = 10 lei pe partida
Vesta de salvare = 10 lei pe zi sau 20 lei pe partida in cazul partidelor mai lungi de doua zile

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Oct 14, 2017 3:30 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Salut Vlad, Brad & Madalin,


O intrebare specifica situatiei mele - sunt in Ungaria pana in Decembrie iar din cauza roamingului am probleme cu telefonul (nu pot apela si nici primi apel/mesaj, nu stiu daca o sa rezolv pana atunci iar o cartela luata aici e un cosmar), o sa trimit pe e-mail la timp rezervarile dar putem tine legatura tot electronic? (eventual Skype/Whatsapp ca substitut de telefon).

Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Oct 14, 2017 3:47 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Sergiu, n-o sa fie nicio problema. Cand trimiti emailul cu rezervari, roaga-l pe Madalin sa-ti raspunda tot pe email.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 7:53 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 12, 2016 7:51 pm
Mesaje: 18
Localitate: Rosiori de Vede
Salut Vlad,poate pana la 1 noiembrie apare si o harta cu noile standuri din sectorul B...daca pentru sectorul A situatia este mai mult decat clara,cred ca pe sectorul B apar ceva semne de intrebare in legatura cu noile standuri,numarul si limitele lor.

_________________
C&R, un alt mod de a "savura" peștele.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 9:11 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Nu cred ca noile standuri sa fie terminate pana la 1 noiembrie.

Vor fi probabil trei sau patru standuri pe malul de nord. Ca si pe celelalte maluri, fiecare stand va avea o zona suficient de mare la dispozitie.

Standurile actuale isi vor pastra zonele de pescuit, cu exceptia lui B9. Actualul stand B9 (care nu se va mai numi B9 cand vom renumerota standurile in functie de cele nou-aparute) va avea ca limita laterala spre stanga mica insula pe care o cunoasteti. Cele trei insule mici au fost create ca balize naturale pentru delimitarea zonelor de pescuit si, bineinteles, ca locuri de interes pentru peste. Daca delimitam zona standului pana la insula, vor ramane optiuni mai mult decat suficiente pentru cel care sta pe B9.

Intreg lacul va avea probabil 10-12 standuri de crap, la o suprafata de 25 de hectare. Deci un pescuit confortabil.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 7:13 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 12, 2016 7:51 pm
Mesaje: 18
Localitate: Rosiori de Vede
Ma gandeam ca apar macar conturate pe harta,chiar daca fizic nu sunt inca gata...

_________________
C&R, un alt mod de a "savura" peștele.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 23, 2017 7:20 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Ca sa poata fi conturate pe harta, trebuie sa fie mai intai facute.

In functie de pozitia si de orientarea lor, vom putea schita directiile de pescuit, asa cum am procedat si la celelalte standuri - dar standurile existau deja.

Va recomand sa va faceti rezervarile pentru standurile pe care le cunoasteti, asa cum le cunoasteti. Nu sa va schimba nimic, cu exceptia faptul ca pescarii de pe B9 nu se vor mai putea duce cu monturile pana la Adunatii-Copaceni, ca pana acum. :)

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 25, 2017 3:42 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Ian 13, 2015 5:03 pm
Mesaje: 96
Localitate: Bucuresti
Salutare tuturor.

Singura mea necunoscuta pentru a imi putea face rezervari pe sectorul B pt sezonul viitor este urmatoarea :

In stanga standului B9 va aparea un stand, marcat de mine pe harta "Punctul A".

Unde va fi pozitionat primul stand de pe malul nordic? In "Punctul B" sau in "Punctul C" asa cum le-am marcat eu pe harta. Pentru ca daca este in punctul B, dpmdv standul mentionat mai sus ca "Punctul A" este foarte inchis. :roll:


Fişiere ataşate:
B9-B12.jpg
B9-B12.jpg [ 117.27 KiB | Vizualizat de 12003 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 25, 2017 9:27 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6006
Speram sa rezolvam in curand cu noile standuri, dar rezervarile pentru Sectorul B nu sunt conditionate de aparitia lor. Rezervarile incep in cateva zile, in timp ce pentru standurile noi nu avem o data exacta. Motivul pentru care le-am mentionat e doar faptul ca actualul B9 va avea mai putin spatiu, dupa cum am explicat. Restul standurilor raman neschimbate.

In cazul standului care urmeaza sa fie facut in stanga lui A9, vedeti imaginea de mai jos. Am notat viitorul stand din stanga lui A9 cu litera A. Pe malul de nord, urmeaza sa fie facut un stand pe care l-am notat cu B (vor fi si alte standuri, discut aici doar situatia din coltul lacului, la care s-a referit Cristi).

Cele doua standuri, A si B, acopera aceeasi zona. Daca ar fi pescuite simultan, ar fi incomod pentru ambii pescari. De aceea, ne gandim ca standul A sa fie stand de feeder, iar B sa fie stand de crap, avand o pozitie mult mai buna pentru a aborda zona. Un argument in plus e ca standul A are acces la micul golf din stanga, pe care nu-l imparte cu nimeni si care poate fi suficient pentru un pescar de feeder.

Aveti incredere ca ne intereseaza ca fiecare stand sa fie cat mai confortabil pentru pescari si sa le ofere sanse cat mai bune.

Revin cu detalii dupa ce facem standurile.


Fişiere ataşate:
Exemplu standuri A-B.jpg
Exemplu standuri A-B.jpg [ 99.23 KiB | Vizualizat de 11962 ori ]

_________________
http://carponline.ro
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 16 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: