CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:20 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit la crap pe Olt
MesajScris: Sâm Sep 02, 2017 4:18 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 29, 2017 9:44 am
Mesaje: 2
Localitate: Rosiori de Vede
Bine v-am gasit prieteni pescari! Este prima mea postare pe acest forum!
Cu permisiunea domnului Pavlovici, am sa deschid un subiect nou la modul general, pentru ca nu am gasit nimic la cautari...

Asadar, as dori sa vorbim despre pescuitul la crap pe olt. Eu am tot strabatut malurile raului, de la Stoenesti si pana la varsare, am avut partide de 2,3,4 zile destule, am facut tot ce am stiut eu in speranta de a vedea un crap scos pe mal insa recunosc cu rusine ca dorinta nu mi s-a implinit. Ma gandesc ca poate nu am ales locul potrivit... Pentru ca stim cu totii ca inainte de a discuta despre monturi, momeli, etc. locul e primul factor ce trebuie stabilit si cel mai important...
M-as bucura sa discut putin cu alti pescari de crap pe Olt, fie ca au avut succes, fie ca nu. A devenit un peste rar in aceste ape si nu e nici o rusine sa recunoastem esecurile. Insa am tot vazut pe internet si succese, nu stiu cat de recente, insa ar fi de luat in calcul ce au de spus cei care au reusit. Zilele trecute m-am intalnit la pescuit cu un alt pescar de crap. L-am citit din prima pentru ca omul a venit cu o lanseta + spomb si o galeata de porumb sa momeasca locul pe care ar fi vrut sa pescuiasca a doua zi, apoi a plecat acasa. Din discutiile cu el am aflat ca omul a prins crap de 20 de kg pe olt, o adevarata performanta dupa parerea mea.
Oricum din cate am vazut eu, sunt putini pescari de crap pe Olt, ma refer maniaci, care nu se lasa pana nu obtin ce isi propun...
Propun sa ne cunostem, sa schimbam pareri, sa discutam, eventual sa ne intalnim la pescuit...
Pentru inceput ar putea sa spuna fiecare in ce zona pescuieste, in ce conditii (barca, sonar, echipament) si care sunt rezultatele. Chiar si un rezultat nul e o informatie de mare interes. Nimeni nu poate pescui pe tot Oltul, nu e ca la balti...
Astept sa va faceti curaj si sa postati...

_________________
Cu cat invat mai mult, cu atat imi dau seama cat de putin stiu...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la crap pe Olt
MesajScris: Lun Sep 11, 2017 11:01 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 12, 2016 7:51 pm
Mesaje: 18
Localitate: Rosiori de Vede
Este foarte greu sa mai pescuiesti acum pe raul Olt la crap...trebuie sa ai nervi buni( cand intra localnicul dimineata sa stranga setca din perimetrul unde pescuiesti) si destul de mult noroc ...Cunosc perfect zona de care vorbesti,am pescuit de foarte foarte multe ori pe acolo in trecut ...Acum prefer sa caut crapii capitali pe lacuri private unde gasesc decenta si relaxare,mai ales ca pescuiesc numai C&R ...E foarte multa bataie de joc in pescuitul pe ape salbatice ...unii platesc permise de pescuit si altii braconeaza in stil mare...erau locuri consacrate in fiecare baraj ...in baraj la Draganesti jos la varsare,la Stoienesti la stalp pana in podul rutier(in pietrele alea) ,la Frunzaru ...acum nimic...peste e zapacit de atatea setci si curent.Crapi mari mai exista,cu siguranta,dar eu zic ca sunt retrasi pe marile adancimi din lacurile de acumulare unde sunt ceva mai feriti de curent si setca ...se adapteaza si ei ca si noi :D

_________________
C&R, un alt mod de a "savura" peștele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la crap pe Olt
MesajScris: Mar Sep 12, 2017 10:00 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Eu unul mi-am luat gandul, am fost acum vreo 2 ani, am stat de dimineata pana seara, desi voiam sa stau tot weekendul, dar seara pe la 7 au intrat baietii cu barcile, cu setci. Am strans si am plecat acasa. Plus ca am auzit de la mai multi pescari ca se fura intr-un mare stil, mai ales daca ai scule scumpe, sunt in stare sa te bata. La Frunzaru am fost acum vreo 10 ani si acolo era parca alta poveste, dar Draganesti Olt, e periculos sa te duci singur si nici locuri cine stie ce nu prea mai sunt.
Tot la calitatea umana se rezuma din pacate totul.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la crap pe Olt
MesajScris: Joi Sep 14, 2017 9:52 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Oct 12, 2016 7:51 pm
Mesaje: 18
Localitate: Rosiori de Vede
asta cu furatul este "regula" cam prin toate zonele de pe raul Olt :D :D :D ...daca nu stai de paza toata noaptea,risti sa ai o mare "surpriza" dimineata :D

_________________
C&R, un alt mod de a "savura" peștele.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la crap pe Olt
MesajScris: Mie Sep 20, 2017 12:30 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
In fiecare an trag cate o fuga pe la Draganesti Olt, problema mare e ca de la an la an, se prinde mai putin. Vorbescu si cu cei care braconeaza si cu cei care pescuiesc, fiecare vrea sa ia peste. Inainte se prindeau la plasa si crapi de 10 kg, acum abia se mai prind de 2-3 kg. Asa cum ai spus si tu, cred ca pestii stau in zone greu accesibile, sunt speriati, sunt haituiti.

Am mai vazut filmulete postate de uni si alti, dar mi se pare ca trebuie sa ai timp in primul rand. Adica sa iti permiti sa investesti cel putin 2 partide de weekend pe luna, ca sa poti sa intelegi ceva.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la crap pe Olt
MesajScris: Mar Oct 03, 2017 1:29 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 29, 2017 9:44 am
Mesaje: 2
Localitate: Rosiori de Vede
Eu pescuiesc de regula in amonte sau aval de barajul Frunzaru (Babiciu), chiar departe de baraj uneori. Caut mereu locuri linistite, fara pescari petrecareti sau daca se poate chiar fara pescari deloc, locuri unde stiu ca nu prea vin plasarii si electricienii. E adevarat ca braconajul e la putere pe olt iar controalele nu ii sperie deloc, probabil se descurca cu mita sau nepotisme.
Cu furatul eu nu am avut probleme dar am fost avertizat de multe ori de catre alti pescari sa imi pazesc bine sculele ca se fura pe ascuns noaptea sau chiar cu japca.
Ar fi mult mai sigur de mers mai multi pescari, cu cel putin doua masini dar eu nu am cu cine sa merg. Poate daca m-as intalni cu alti membri ai forumului...
Una peste alta... nu am vazut la culoare anul asta nici crap sau cteno, nici macar un ciortanel...
Acum ca temperatura apei a scazut, sansele sunt si mai mici... In lipsa unei partide organizate, cu mai multi pescari de crap, nu prea mai vreau sa merg la pescuit.
Daca e cineva interesat de o partida, va rog sa lasati un mesaj cu numarul de telefon ca sa putem stabili ce si cum.
Fire intinse!

_________________
Cu cat invat mai mult, cu atat imi dau seama cat de putin stiu...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 6 mesaje ] 

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: