CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 4:33 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mar Iul 11, 2017 7:25 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Mai 14, 2013 6:47 pm
Mesaje: 68
Localitate: Timișoara
Felicitari pentru articol, in ceea ce ma priveste, contine informatii deosebit de utile!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mar Iul 11, 2017 7:48 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Mersi. Asta este și ceea ce mă determină să scriu și să ofer cât mai multe detalii, sperând că unii dintre cei care citesc vor găsi și lucruri utile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mar Iul 11, 2017 9:25 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Ok, daca sunt singurul care considera informatia inutila, inseamna ca gresesc.

Am pescuit de doua ori pe locul 5 in perioada de vara , in 2015 am reusit sa prind cei mai multi crapi din toate partidele mele pe pela si a doua oara in 2016 am prins si mai bine chiar 5 over 20 dintre care si un over 30 cel mai probabil am avut noroc ;) ce si faci, asta numai eu, nu vorbesc de ce a prins partenerul meu cu care am impartit locul.

Locul 5 ii cel mai bun loc dupa parerea mea , sa prinZi numai somni si amuri ii contraperformanta dar conteaza informatia , sper sa ajute pe cat mai multi. Eu unul nu relatez ca nu am ce , ii las pe altii.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mar Iul 11, 2017 10:19 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Albert scrie:
Salut
De data asta nu sunt de acord cu tine: relatarea e foarte utila. Si daca prindea numai obleti si facea efortul de-a scrie atat tot trebuie felicitat. Unde ai mai vazut tu asa descriere a unei partide de pescuit? Majoritatea celor care mai scriu una alta despre pesti se rezuma la laudat producatorul de bile si cam atat.
Mie imi place, ai ce sa inveti din postarea asta decat din zeci de genul "ce carlig sa iau" sau "care-i bila minune". Faptul ca a prins doar somni si teni nu stirbeste nimic din calitatea scrierii si utilitatea informatiilor.
Fa tu un articol asemanator, indiferent ce prinzi. La cum pui problema sunt convins ca fiecare partida de pescuit, indiferent unde si cand o ai, se soldeaza doar cu capturi de 20+, musai romanesti șui virgini sau 'mne feri ceva salonte intepate de maxim doua ori asa ca n-ar trebui sa-ti fie greu.
Eu prefer o relatare amanuntita au unei partide ratate, cu monturi, strategii, echipament si poze faine in locul uneia in care mi se spune ca s-a prins un peste de 20+ la bila lu' ics.


CITEZ:
"...in acest sens m-am consultat...pentru a concepe o reteta...care sa aiba ca scop obtinerea unui bolies CAT MAI ATRACTIV PENTRU CRAP SI CAT MAI NEATRACTIV PENTRU SOMN...:

600g mix Crave
100g FAINA PREDIGERATA DE PESTE
100g FAINA DE SARDINE SI ANSOA
100G faina de varec
50g pudra de chilli
50g albumina de ou
La partea lichida,am folosit:
100ml HIDROLIZAT DE KRILL
4ml AROMA MONSTER CRAB..."

Ce invatamant tragi din aceasta relatare? :)

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mar Iul 11, 2017 10:33 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
cipibm scrie:
CITEZ:
"...in acest sens m-am consultat...pentru a concepe o reteta...care sa aiba ca scop obtinerea unui bolies CAT MAI ATRACTIV PENTRU CRAP SI CAT MAI NEATRACTIV PENTRU SOMN...:

600g mix Crave
100g FAINA PREDIGERATA DE PESTE
100g FAINA DE SARDINE SI ANSOA
100G faina de varec
50g pudra de chilli
50g albumina de ou
La partea lichida,am folosit:
100ml HIDROLIZAT DE KRILL
4ml AROMA MONSTER CRAB..."

Ce invatamant tragi din aceasta relatare? :)
Poți să-mi explici ce legătura are acest citat din relatarea partidei de anul trecut cu partida de anul ăsta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mie Iul 12, 2017 12:31 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
cipibm scrie:
Albert scrie:
Salut
De data asta nu sunt de acord cu tine: relatarea e foarte utila. Si daca prindea numai obleti si facea efortul de-a scrie atat tot trebuie felicitat. Unde ai mai vazut tu asa descriere a unei partide de pescuit? Majoritatea celor care mai scriu una alta despre pesti se rezuma la laudat producatorul de bile si cam atat.
Mie imi place, ai ce sa inveti din postarea asta decat din zeci de genul "ce carlig sa iau" sau "care-i bila minune". Faptul ca a prins doar somni si teni nu stirbeste nimic din calitatea scrierii si utilitatea informatiilor.
Fa tu un articol asemanator, indiferent ce prinzi. La cum pui problema sunt convins ca fiecare partida de pescuit, indiferent unde si cand o ai, se soldeaza doar cu capturi de 20+, musai romanesti șui virgini sau 'mne feri ceva salonte intepate de maxim doua ori asa ca n-ar trebui sa-ti fie greu.
Eu prefer o relatare amanuntita au unei partide ratate, cu monturi, strategii, echipament si poze faine in locul uneia in care mi se spune ca s-a prins un peste de 20+ la bila lu' ics.


CITEZ:
"...in acest sens m-am consultat...pentru a concepe o reteta...care sa aiba ca scop obtinerea unui bolies CAT MAI ATRACTIV PENTRU CRAP SI CAT MAI NEATRACTIV PENTRU SOMN...:

600g mix Crave
100g FAINA PREDIGERATA DE PESTE
100g FAINA DE SARDINE SI ANSOA
100G faina de varec
50g pudra de chilli
50g albumina de ou
La partea lichida,am folosit:
100ml HIDROLIZAT DE KRILL
4ml AROMA MONSTER CRAB..."

Ce invatamant tragi din aceasta relatare? :)


Daca vrei sa nu prinzi somn trebuie sa inmultesti un mix consacrat cu cat mai multa faina de peste sa fie cat mai atractiv pentru crap :lol: :lol: cat adevar

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mie Iul 12, 2017 9:45 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
cipibm scrie:
Ce invatamant tragi din aceasta relatare? :)

Avand in vedere ca nu ma pasioneaza pescuitul la boiles - in cel mai rau caz mai folosesc ceva ready-made-uri, nu-s in target. Eu am probleme adevarate - somn pitic - nu somn de 20 de kile.In schimb m-am bucurat ca nu-s singurul fan fluorocarbon din Romania :)
Ce ma amuza e ca voi astia de carcotiti despre rezultatele lui Victor nu puteti accepta ca a scris ceva ce nu (prea) gasesti nici in reviste nici pe net. In loc sa apreciati structura si informatia din articol, eventual sa discutati ceva de pe acolo, va legati de teni si somni. Daca tot vreti sa ii dati peste nas scrieti si voi ceva asemanator. Nu ca si capturi sau nume de branduri ci ca structura si detalii. Am vazut la KRo de ce-i capabil, astept sa vad daca tu poti mai mult :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mie Iul 12, 2017 2:42 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Oct 26, 2015 1:34 pm
Mesaje: 110
Localitate: Baia Mare
Albert scrie:
Avand in vedere ca nu ma pasioneaza pescuitul la boiles - in cel mai rau caz mai folosesc ceva ready-made-uri, nu-s in target. Eu am probleme adevarate - somn pitic - nu somn de 20 de kile.In schimb m-am bucurat ca nu-s singurul fan fluorocarbon din Romania :)
Ce ma amuza e ca voi astia de carcotiti despre rezultatele lui Victor nu puteti accepta ca a scris ceva ce nu (prea) gasesti nici in reviste nici pe net. In loc sa apreciati structura si informatia din articol, eventual sa discutati ceva de pe acolo, va legati de teni si somni. Daca tot vreti sa ii dati peste nas scrieti si voi ceva asemanator. Nu ca si capturi sau nume de branduri ci ca structura si detalii. Am vazut la KRo de ce-i capabil, astept sa vad daca tu poti mai mult :)


:D :D :D

Mie personal,imi place cum scrie domnul Victor Costache dar nu imi place intotdeauna ce scrie.Din pacate,dorinta cu scrisul nu o sa ti-o pot satisface.Nu am fost niciodata (de acum inainte,cu atat mai putin ) bun la "compunere" :) .Un lucru,insa ti-l pot spune:pescuiesc la crap de multi ani,in ultima vreme,in medie cam 60,70 de zile pe an si singura concluzie pe care am tras-o este ca,cu cat imi petrec mai mult timp pescuind,stiu tot mai putine despre pescuit.Pescuitul nu e matematica,nu e statistica,pescuitul e simtamant(ma rog,pentru unii :) ) .

_________________
Ciprian Szabo
Baia Mare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mie Iul 12, 2017 2:54 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 18, 2014 11:15 pm
Mesaje: 594
Localitate: Arad
Nu poti scrie nimic ca se interpreteaza ca reclama , spre deosebire de mine Cipi ii producator , daca sunt acuzat de reclama care nu am nici un interes comercial is curios el cum ar fi privit, cu siguranta mult mai ok decat mine , daca si la anunturi comerciale au fost tras la rost.

Nu am nimic de impartit cu nimeni, dar nu sunt deacord cu unele filosofii , atata tot nu zic din rautate sau cu rea intentie.

Victor ii suparat pe mine ca i-am reprosat unele chestii dupa prima partida de la pelagicevo cand a avut o partida destul de buna zic eu si datorita informatiilor primite din partea mea, poate ii o coincidenta ca data trecuta pe 25 a prins bine si acuma pe 5 mai putin bine chiar daca locul 5 are potential mai bun. La urma urmei fiecare cum isi asterne asa doarme.

Pe pelagicevo si in general cel mai bine ii sa mergi resetat si sa te adaptezi din mers, eu nu tin cont de statistici ale partidelor anterioare si culeg foarte putin informatii de la altii si cumva tot reusesc sa prind crapi. In rest fiecare abordeaza cum vrea partida si are dreptul sa o relateze mai ales daca se si pricepe la relatat. Stilul meu ii altul, dar pentru altii ii util probabil. Nu am nici cea mai mica problema nici cu lacul nici cu un pescar sau altul, imi spun parerea.

_________________
Roland KR.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Reîntâlnirea cu Pelagicevo
MesajScris: Mie Iul 12, 2017 5:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 19, 2013 12:54 pm
Mesaje: 437
cipibm scrie:
Din pacate,dorinta cu scrisul nu o sa ti-o pot satisface.Nu am fost niciodata (de acum inainte,cu atat mai putin ) bun la "compunere" :) .

In situatia asta suntem 99% din cei care scriem (si)pe aici. Tocmai de aia am apreciat scrierea detaliata chiar daca omul n-a prins ce si-a dorit.
cipibm scrie:
Pescuitul nu e matematica,nu e statistica,pescuitul e simtamant(ma rog,pentru unii :) ) .

Asta bistoș, altfel existau deja teoreme si formule care sa scoata baboi si din piatra seaca.
Eu doar am atras atentia ca omul a facut un efort sa scrie ceva concludent si voi il certati ca a prins doar somni si castraveți :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron