CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 3:33 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Lun Dec 05, 2016 2:47 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
As vrea sa deschid un subiect legat de ultimul film realizat de Vlad (felicitari cu ocazia asta), in cadrul temei adancimilor corecte - ce parere/experienta aveti legat de pescuit la Zig Rig la Varlaam?

Ideea mea pleaca de la observatia pe care sunt convins ca multi au avut-o ca in general pe sonar pestii apar foarte des grupati la adancimi intermediare. Daca se si hranesc acolo e "the million dollar question" - la nivel teoretic cel putin primavara cand scoica nu e o resursa abundenta iar termoclina poate fi undeva la 1m deasupra fundului, pare destul de logic sa se si hraneasca acolo, vara/toamna nu sunt asa convins dar nu exclud posibilitatea.

Stiu ca au fost deocamdata doar incercari de a pescui la zig rig pe Varlaam, anul trecut din lipsa de timp mi-a fost pana la urma teama de a risca o partida pe aceasta metoda, dar anul acesta sunt hotarat :lol: Daca inteleg eu bine regulamentul, se poate arunca din mana (A6 daca-mi amintesc bine nu e stand cu grad mare de risc si plantat obligatoriu). Folosesc ocazia si sa-mi cer scuze anticipat pentru cei care ma vor avea vecin - intentionez sa si nadesc stil zig-rig cu spombul de pe mal.

P.S Vlad scuze daca topicul se incadreaza la "Strategii pt Varlaam", l-am deschis nou pentru ca l-am considerat o tema noua si e mai usor de urmarit.

P.P.S Sunt prins inca 2 saptamani in Danemarca, eventualele greseli de scris/limba sunt de la auto-correct.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Lun Dec 05, 2016 3:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Mai 08, 2013 2:39 pm
Mesaje: 1001
Mama Sergiu, asta e noua, daca tu o sa reusesti sa sustii din punct de vedere fizic, o nadire cu racheta, esti chiar tare. Din cate am vazut eu, cand se pescuieste la zig rig, se nadeste cu ceva cu consistenta foarte slaba, bogata in foarte multe elemente: lichid nutritiv, mini pelete, tarate, particule mici in general. Nu stiu cat de bine ar raspunde pestele la o astfel de nadire, pentru ca in general pestii sunt speriosi pe Varlaam si nu sunt obisnuiti cu astfel de pescuit. Pe moara in schimb cred ca faci omor primavara. Eu as zice sa incerci pe o balta cu densitate mare mai intai si dupa sa te duci pe Varlaam.

_________________
http://mateiniteanu.blogspot.ro
Niteanu Matei


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Lun Dec 05, 2016 3:18 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
O sa pescuiesc in echipa garantat :lol: si ideea pe care de ex am vazut-o in ultimul Dvd Shimano Tribal e ca poti da ziua la zig-uri si noaptea pe fund in ideea ca o parte din nada ramane totusi acolo.

Da, am citit cateva zeci de mini-articole despre nada si teoria din spatele lor. Ideea cu lipsa de obisnuinta eu o vad cu mai multe taisuri - a) nu sunt obisnuiti cu zgomotul, dar e imposibil sa manance tot timpul anului pe fund, cu siguranta mananca primavara macar insecte si alte particule suspendate. b) nu sunt obisnuiti cu zgomotul si prezentarea, dar nici nu sunt speriosi daca vad rigul suspendat pentru ca nu s-a dat suficient asa incat sa asocieze cu pericolul. Ideea mea aici vine din faptul ca evident pe fund trasaturile au devenit mai timide in ultima vreme. c) cred ca poate fi usor adaptata strategia sa nu nadesc la 30 minute ci putin mai rar.


Pe Moara nu mai calc din principiu, pe Hermes poate. Pe de alta parte insa, fiind densitatea mare si doza de a prinde din intamplare e putin mai mare si curiozitatea mea mai mica 8-) :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Lun Dec 05, 2016 3:23 pm 
Neconectat
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Lun Feb 11, 2013 3:02 pm
Mesaje: 6007
Multumesc pentru aprecieri, Sergiu.

Se poate pescui aruncand din mana pe orice stand, daca zonele in care se pescuieste sunt fara riscuri - chiar si pe A8, daca pescuiesti aproape. Cunoscatorii lacului stiu probabil povestea unui pescar din Republica Moldova care, in timp ce-si desfacea echipamentul si se pregatea sa se instaleze pe A8, a aruncat rapid o lanseta cu un arc naditor (la "mietad", cum zicea) si intr-un sfert de ora a luat o bucata de 21,2kg, pescuind la vreo 30-40 de metri.

A6 nu pune niciun fel de probleme, se poate pescui din mana la orice distanta.

_________________
http://carponline.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Lun Dec 05, 2016 6:25 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Multumesc de lamuriri Vlad.

Nu stiam povestea, dar e drept ca am prins si eu aproape pe A8, undeva la baza primei movile.

M-am gandit la A6 pentru ca ofera cele mai mari adancimi si ca atare o plaja mai mare de testat zig rig si intrucat nu are structuri foarte proeminente, am mai putine motive de ingrijorare vis-a-vis drillul oricum problematic.

La nivel teoretic argumentele sunt clare - primavara/toamna/iarna confort termic si vara oxigenare mai buna a straturilor superficiale de apa. Ce nu stiu sa apreciez foarte clar este daca prezenta super-abundenta de hrana pe fund este intr-adevar un factor decisiv pentru care crapul nu s-ar hrani niciodata intre ape. De asemenea nu stiu in ce masura afecteaza ctenul acest pescuit, intrucat e un peste rar intalnit in Anglia de unde vin majoritatea surselor pe tema zig rig.

Stiu ca e un stil destul de greu de pus in practica si rar intalnit dar am auzit ca ar fi fost mici experimente in Varlaam (stiu cele 15 minute prezentate de Andrei Vladeanu pe Sarulesti, dar nu le iau ca reper). In cazul in care au fost mai mult decat zvonuri ii rog pe cei care au incercat sa impartaseasca orice parere/sfat 8-) Ii veti scuti pe Lucian si Cristi de mult stress din partea mea din iarna :lol: :lol: :ugeek:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Lun Dec 05, 2016 7:23 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Delcea_Sergiu scrie:
As vrea sa deschid un subiect legat de ultimul film realizat de Vlad (felicitari cu ocazia asta), in cadrul temei adancimilor corecte - ce parere/experienta aveti legat de pescuit la Zig Rig la Varlaam?
Am pescuit de două ori la Zig Rig pe Varlaam, de fiecare dată pe A7, cu două dintre cele patru lansete, la vreo 70-80m chiar în fața standului.

Delcea_Sergiu scrie:
Ideea mea pleaca de la observatia pe care sunt convins ca multi au avut-o ca in general pe sonar pestii apar foarte des grupati la adancimi intermediare.
Deși vreau să cred că dețin un sonar performant, eu nu mă încred în peștii arătați pe sonar. N-am ținut niciodată cont de aceste indicații ale sonarului. Cred că spune ceva faptul că Humminbird nu prezintă dedicat acest feature foarte important (deși menționează des "fish finding" când vorbește despre alte funcționalități/opțiuni) în videourile de training și manuale. Ceea ce semnalizează sonarul ca fiind pește este foarte posibil să nu fie pește (este mai degrabă altceva: turbulențe, resturi în suspensie, erori de citire etc.).
Delcea_Sergiu scrie:
Daca se si hranesc acolo e "the million dollar question" - la nivel teoretic cel putin primavara cand scoica nu e o resursa abundenta iar termoclina poate fi undeva la 1m deasupra fundului, pare destul de logic sa se si hraneasca acolo, vara/toamna nu sunt asa convins dar nu exclud posibilitatea.
Pe baza experiențelor și analizelor mele din timpul celor două partide n-aș afirma că peștii se hrănesc între ape (nici nu știu ce/câtă hrană naturală ar putea găsi între ape pe Varlaam).

Concluzia principală la care am ajuns este că dacă peștii sunt într-o perioadă cu apetit scăzut (și nu coboară să se hrănească pe substrat), atunci se plimbă între ape la adâncimea unde presiunea atmosferică/hidrostatică, temperatura apei și nivelul de oxigen le convine. Dacă ai montura la acea adâncime și creezi atracție în zonă prin nădirea constantă, ai șanse să "ciugulească" cârligul.

Delcea_Sergiu scrie:
Da, am citit cateva zeci de mini-articole despre nada si teoria din spatele lor. Ideea cu lipsa de obisnuinta eu o vad cu mai multe taisuri...
Eu am observat că spomb-ul nu-i sperie, ba dimpotrivă, îi atrage: dacă nu nădeam, nu aveam activitate/interes pe zonă. Asta înseamnă că trebuie să nădești constant (un spomb la 10-15 minute) și la punct fix.

Nu trăiesc cu impresia că după doar două partide sunt expert în pescuitul la Zig Rig dar dacă este vreo informație care crezi că ți-ar putea fi utilă, nu ezita să mă întrebi. Desigur, cei care au pescuit la Zig Rig (pe Varlaam sau alte bălți) pot împărtăși din experiența lor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Lun Dec 05, 2016 7:55 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Vin Mai 10, 2013 7:40 pm
Mesaje: 497
Localitate: Bucuresti
Delcea_Sergiu scrie:
In cazul in care au fost mai mult decat zvonuri ii rog pe cei care au incercat sa impartaseasca orice parere/sfat


Andrei Colotelo a prins peste anul acesta la zig rig pe A6. Si ca o informatie suplimentara, nu a nadit deloc.

_________________
http://www.selectbaits.com Premium Quality Carp Food


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Lun Dec 05, 2016 9:27 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
Multumesc de sfaturi si info.

Lucian - Stii cumva daca Andrei a insistat cu montura sau a fost doar un experiment rapid?

Victor - Intr-adevar problema cu sonarul este reala. Din punctul meu de vedere intrebarea principala pentru zig rig ar fi - pesti izolati sunt convins ca arata "fals" destul de des, dar in cazul unui banc de 3-4 pesti grupati probabilitatea de a fi eroare ramane oare aceeasi? Pentru zig rig cred ca acesta ar fi singurul indicator real - grupuri de pesti pe aceeasi adancime. Rezolvarea cred ca este sa incep abordarea locurilor care au dat peste in conditii de hranire normala, dar nu pe fund ci in coloana (asta pare a fi recomandarea majoritatii surselor online gasite de mine).

Faptul ca spombul nu-i sperie l-am observat si eu dar pe carpodrom. Totusi avand in vedere zgomotul constant de motor/barca intuitiv si eu m-as astepta sa nu fie o problema majora (pt vecini e alta discutie :? :lol: ).

Ce fel de hrana ar avea in suspensie? Intuitiv as spune ca macar in zone de genul padurea de la A7, salciile de la A2-A4, malul abrupt de la A6 ar trebui sa fie destule insecte care cad in apa. E insa usor fortata intuitia mea si clar nu e un argument suficient. Din cauza asta as incerca mai degraba spuma sau pop-upuri decat Nash Zig Bugs. Cred insa ca ai dreptate - din curiozitate macar tot e probabil sa intre ceva.

Ce s-ar intampla pe termen lung e o intrebare deschisa. Ideea mea este daca rezistam fizic eu si partenerul sa tinem toate 4 lansete, 3 zile pe aceasta strategie, schimband practic per zi 4 structuri si pe fiecare structura adancimele abordate de aproximativ 4 ori - avand in vedere adancimile de pe a6, ajustari cu 50-75cm cred ca ar acoperi toata coloana (asta fiind cazul extrem in care nu avem nicio prezentare si/sau urma de peste gen saritura, semne de hranire pe fund etc).

Nadirea la punct fix e mai putin problematica aici decat in alte locuri pentru ca vor fi balizate locurile si spombul va fi clipsat cu barca de la inceput. De asta ma gandeam la A6 tocmai pentru ca are distante mai mici si ceva repere mari pe malul de vis-a-vis. Ca interval de timp insa e drept ca ma gandeam la ceva mai rar si mai consistent de tipul 5-8 spomburi la o ora. Aici din ce am vazut eu depinde insa si de adancime si consistenta nadei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Mar Dec 06, 2016 6:25 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Ian 05, 2014 12:54 am
Mesaje: 188
Localitate: Buzau
In continuarea discutiei pe care am avut-o cu Victor, public si aici o parte din informatiile adunate de mine din surse online pentru alti interesati ai stilului, si/sau pentru a antrena pe cei care au folosit deja metoda sa participe la discutie 8-) safe space :twisted:

Da, tocmai pentru distante accesibile m-am orientat si eu la A6. Ma gandeam sa folosesc Korda Subline Tapered care e un central de 0.33 (dar real e mult peste, Faibrass a recunoscut in multe DVD-uri ca ei trec total subdimensionat pe rola), si se termina apoi progresiv intr-un inaintas conic de 15m care ajunge in 0.50. Fiind subdimensionat firul (si 0.4 e real aproape 0.45 la ei) nu cred ca pun nimic in pericol, mai ales pe A6.

Cealalta varianta e sa folosesc Subline-ul obisnuit pe care-l folosesc oricum de 0.4 fara inaintas, e un fir cu prorietati destul de bune pt casting la grosimea lui.

Plantatul nu cred ca este o solutie decat pentru prima schimbare a zilei cand si balizez. Eu intentionez sa dau cu toate 4 lansete la zig rig. Chiar intr-un caz extrem in care schimb zigurile la 2h desi se recomanda clar mai des, daca as iesi pentru fiecare 4 cu barca atunci cred ca ar deveni o problema galagia. Ar fi o solutie navomodelul dar nu am si nu imi imaginez ca ar face prea bine acumulatorilor frecusul de pescuit la zig.

O alta solutie desi multi nu o recomanda e Zig Controller Float cu care as putea regla cumva de pe mal lungimea zigului fara sa fie nevoie sa scot lanseta din lac (Asta daca am inteles eu bine sistemul).

Din ce am gasit eu pe net zigurile pana in 11-12foot (aprox 4m) se pot arunca relativ lejer cu firul pus pe o saltea de receptie. De asemenea am gasit si accesoriul acela Korda Zig Magnet pentru fixat carligul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit intre ape la Varlaam
MesajScris: Mar Dec 06, 2016 10:24 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 05, 2014 7:38 am
Mesaje: 1263
Localitate: București
Delcea_Sergiu scrie:
Plantatul nu cred ca este o solutie decat pentru prima schimbare a zilei cand si balizez. Eu intentionez sa dau cu toate 4 lansete la zig rig. Chiar intr-un caz extrem in care schimb zigurile la 2h desi se recomanda clar mai des, daca as iesi pentru fiecare 4 cu barca atunci cred ca ar deveni o problema galagia. Ar fi o solutie navomodelul dar nu am si nu imi imaginez ca ar face prea bine acumulatorilor frecusul de pescuit la zig.
Spre deosebire de pescuitul pe substrat, la Zig Rig nu cred că sunt atât de importante structurile. Mai degrabă cred că soluția câștigătoare ar fi să te poziționezi pe unul dintre traseele peștilor. Totuși, nici asta nu cred că este obligatoriu, atâta vreme cât creezi interes pe zonă (nor, lichide fluorescente, particule care se plimbă în masa apei).

Delcea_Sergiu scrie:
O alta solutie desi multi nu o recomanda e Zig Controller Float cu care as putea regla cumva de pe mal lungimea zigului fara sa fie nevoie sa scot lanseta din lac (Asta daca am inteles eu bine sistemul).
Eu am folosit zig-uri de lungime fixă (50cm-100cm) și Mini Halo Zig Float Kit de la Fox. Sistemul îți permite să modifici rapid de pe mal adâncimea la care se află cârligul. Astfel, nu este necesar să legi multe rig-uri pentru adâncimi diferite și nici nu este nevoie să umbli la lansetă de fiecare dacă când vrei să plasezi momeala la altă adâncime. Prin urmare, folosind acest flotor poți planta zig-ul, urmând ca nădirea să o faci de pe mal.

Un alt avantaj în folosirea flotorului este faptul că firul principal practic se continuă până la cârlig. Astfel, dacă ne gândim că firul - pe o lungime considerabilă - se află vertical în coloana de apă și dacă senzorii au sensibilitate mare (eu îi comut pe modul Vibration Sensitivity când pescuiesc la Zig Rig), orice vibrație a firului (ex. atinge un pește firul sau trece foarte aproape de fir) este resimțită imediat (dacă ai grijă cum reglezi swinger-ul și senzorul).

Eu reglam tensiunea brațului swinger-ului astfel încât să contrabalanseze la limită flotabilitatea plutei. În acest fel știam imediat când au ajuns peștii (cel puțin unul) în zonă. O lansetă era poziționată la vreo 2m față de substrat și cealaltă la vreo 3m de substrat. Învățasem secvența: mai întâi auzeam beep-uri scurte și apoi, după câteva minute, run-ul. Asta se întâmpla pe lanseta aflată la adâncime mai mare. La cealaltă lansetă auzeam beep-urile dar nu erau urmate de run, semn că peștii erau atrași în zonă, doar că momeala nu era poziționată la adâncimea la care umblau ei. Am coborât cârligul la aceeași adâncime ca a lansetei care avea rezultate și au început trăsăturile și pe cea de-a doua. Concluzia pe care am tras-o a fost că peștilor le plăcea la acel moment să se plimbe în acea zonă undeva la 2m față de substrat (adâncimea apei având acolo în jur de 4m).

Delcea_Sergiu scrie:
Din ce am gasit eu pe net zigurile pana in 11-12foot (aprox 4m) se pot arunca relativ lejer cu firul pus pe o saltea de receptie. De asemenea am gasit si accesoriul acela Korda Zig Magnet pentru fixat carligul.
Prefer varianta cu flotor din motivele prezentate mai sus:
  • pot ajusta imediat adâncimea la care se află cârligul
  • senzitivitate maximă (semnalizează imediat prezența peștilor în zonă, chiar și a celor de talie mică, precum carasul).


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 17 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron