CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:10 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Vin Sep 21, 2018 1:30 pm 
Neconectat

Membru din: Mie Mar 01, 2017 7:32 pm
Mesaje: 48
Localitate: Bucuresti
Ce se intampla cu acesti pesti?
Au fost eliberati sau..... ?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Sep 22, 2018 7:29 am 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 04, 2018 8:15 pm
Mesaje: 9
@ dl Visoianu: si astfel de partide fac parte din farmecul deltei.
In alte partide nici pe aia de 5-7kg nu ii vedem la carlig. Se mai intampla.
Nici sa facem partida dupa partida cu record dupa record.
Altii au uitat si cum se simte un ciortan in lanseta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 10, 2018 6:48 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Calin,

Fac o iesire pe bratul Chilia, pescuit de pe mal. Vreau sa merg pe programul tau de nadire pe care l-ai expus pe acest forum cu niste timp in urma (bulgari + boilies). Partida va fi de 5 zile si as vrea sa te intreb despre un program de nadire recomandat? Intervale de timp si cantitati?

Multumesc de ajutor!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Oct 10, 2018 9:35 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Rua scrie:
Calin,

Fac o iesire pe bratul Chilia, pescuit de pe mal. Vreau sa merg pe programul tau de nadire pe care l-ai expus pe acest forum cu niste timp in urma (bulgari + boilies). Partida va fi de 5 zile si as vrea sa te intreb despre un program de nadire recomandat? Intervale de timp si cantitati?

Multumesc de ajutor!

Anul acesta, cel putin, nu iti recomand sa apelezi la bulgari. In toate partidele facute de catre mine in acest sezon aveam senzatia ca Delta este infestata de platica si caras.

Iti recomand sa nadesti o singura data, seara tarziu inainte de lasarea intunericului, cand pestele mic se opreste din hranire. Daca in timpul zilei ai frecventa mare, nu strica sa-i mai arunci cateva bile cu bastonul dupa ce termini drilul. Apa a inceput sa se raceasca, asa ca nadeste si pescuieste la carlig cu bile de 16mm.

Orele lui de hranire in aceasta perioada sunt altele decat cele din vara. Nu mananca aproape deloc noaptea iar intervalul orar propice este de data aceasta 9.00-18.00

Din pacate in ultimile zile in Delta s-a luat numai peste mic. Dar nu te lasa influentat, lucrurile se vor schimba. Eu voi pleca pe 17 Octombrie si o sa incerc sa stau zece zile. Imi doresc sa am parte de vant, ploaie si...cat mai frig ca sa scoata crapul mare din gropi. Apa are un nivel extrem de scazut si pe patul de nada vin numai ciortani pana in 2 kg.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 15, 2018 9:41 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Multumesc pentru sfaturi. Sper sa revin cu poze. Macar o ciortaneala :). Fire intinse si tie!!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Oct 15, 2018 1:50 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 26, 2013 5:15 pm
Mesaje: 6
Rua, in care parte a Deltei iti desfasori partida?
Intreb deoarece si eu plec miercuri spre Chilia.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 6:30 am 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 23, 2016 10:44 pm
Mesaje: 17
Va salut
De o saptamana am revenit si eu din Delta.
Primele 3 zile am nadit masiv cum eram obisnuit. Rezultat: 4 pesti. Dupa ce m am prins cum sta treaba am nadit doar izolat si in 3 zile am mai luat 22 de buc. Din pacate tot ce a tras mai mare s-a bagat in cioate.
Am folosit in total 90 de kg de boilies. Cred ca si cu 10 kg tot atat prindeam.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 7:39 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
@Spricope....Am in cap vreo 3-4 locuri pe bratul principal.. gen Ceatalchioi sau Plauru. Nu stiu unde ma voi opri. Dunarea fiind foarte scazuta sunt tare curios cum arata malul. Plus...sa nu fie ocupate locurile.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Oct 16, 2018 5:13 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Mai 26, 2013 5:15 pm
Mesaje: 6
Daca, cumva ajungi prin Chilia, da un semn de viata! Poate ciocnim si ne laudam cu marele nerealizari - 0746865944


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Oct 18, 2018 8:52 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 29, 2017 11:11 pm
Mesaje: 6
salutare,

M-am intors de pe Dunarea Veche, marti pe 16.10, dupa o partida de 6 zile.
Intamplarea a facut sa ajung sa planific aceasta partida cu domnul Visoianu (pitesteni amandoi) si sfaturile au inceput sa curga:
- nadesti cu boilies urile astea, bile de 16 si 20, ca toamna intra mai bine la doua de 16
- pescuiesti cu montura in linie cu plumb semi-fix greutate 120gr , si carglige wide gape cu ochet drept
-pescuiesti in locul ala la distanta 70 de metri de malul opus, balizezi butura etc...

Ce sa o mai lungesc, discutii despre aproape orice factor care putea sa imi influenteze partida, om de o amabilitate extraordinara.
Am nadit si pescuit cu bile produse de domnul Visoianu, de 16 si de 20, si cu Manilla de la Sticky Baits la fel 16 si 20.
Cand am ajuns la fata locului I-au legatura cu domnul Visoianu si ii zic domnule bate vantu dinspre mare ceva de speriat, te spulbera la care dinsul imi raspunde scurt "parfum" . in mintea mea, cum naiba parfum ca o sa ma chinui ca naiba sa plantez ca face firu o bucla de 15 metri...parfum a fost :)))

Am urmat sfaturile domnului Visoianu si am avut o partida de vis peste 27 de carpi pusi pe saltea si probabil vreo 10 scapati pentru ca se campau in stuf fix la 5 metri de locul din care pescuiam.
Greutatile pestilor au fost intre 2kg si 9,200 kg.

Captura partidei a venit in penultima zi si se datoreaza tot domnului Visoianu. Pe la ora 15:00 ma suna sa vada cum stau lucrurile.... stau bine lucrurile zic, ma dor mainile de la tras de bete, dar parca imi pare rau ca nu am pus pe saltea un over 10...."razvane fii atent. pe batul din dreapta pui 2 bile de 20, langa carlig Manilla sub Manilla bila de 20 facut de mine. Iei lanseta asta si o duci 15 metri mai in dreapta izolata putin de celelalte 3, hai la ora 16:00 sa ai betele in apa ca acum vine ala mare". la 16:20 batul din dreapta se incovoiaza pe rod pod (tamburul strans la maxim, asa a zis dom' profesor) si uite asa aduc la mal un salbatic de dunare de 9,200 kg

Ca si concluzii:
-Domnul Visoianu mare om mare pescar, legenda nu alta
-bilele produse dansul au o atractie foarte mare si dau rezultate excelente
- Manilla de la Sitcky Baits aduce peste mare, iar atunci cand pescuiesti plantat te scapa de multa munca pentru ca nu intra la ea platica, deci nu trebuie din juma in juma de ora sa te intrebi oare o mai fi ceva pe acolo. La Manilla cand intra, intra ce trebuie!

Domnule Visoianu va multumesc mult pentru tot ajutorul dat.
Stiu ca sunteti acum pe intinsura si va doresc fir intins!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 20 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: