CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 7:55 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Mar Aug 14, 2018 9:37 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Va asigur ca daca apele erau ok si eu eram tot pe Chilia. Plec pe Intinsura vineri. Dar este foarte posibil ca sa nu prind decat 2-3 zile bune. Spun asta pentru ca apa scade cu repeziciune si crapii mari vor pleca de acolo in bratul Sulina pentru a reveni pe Dunarea Veche tocmai cand se vor intoarce ploile de toamna si vor creste din nou apele. Ramane de vazut.

Daca doriti orice fel de sfat privind retetele de Squid nu ezitati sa ma sunati. Va stau la dispozitie cu placere. (0721368118).

Scriu cu mare drag despre pescuitul la crap in Delta. Dar implica timp...pe care nu il mai am deocamdata.
In mod sigur il voi regasi dupa terminarea sezonului.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 21, 2018 8:33 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Eu m-am intors fara rezultate de pe ultima bucla de pe Sf Gh. Era aglomerat iar putinele locuri de campat pe malul unde sapa curentul erau ocupate. Asa ca am fost nevoiti sa ramanem pe o intinsura..fara prag. MI se pare ca bucla este mai degraba potrivita pescuitului din barca decat pescuitului de pe mal insa nu am stiu acest aspect. Asta este...data viitoare stim sa alegem mai bine.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Aug 25, 2018 8:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Va salut stimati domni,
Pana la urma ne-am luat inima in dinti si ne-am hotarat sa ajungem in Septembrie in zona Chilia Veche, Cernovca, Babina intr-o noua aventura! Ne puteti ajuta cu un sfat/locatie/contact...am dori sa lasam masina intr-o parcare amenajata si avem nevoie de transport cu barca aprox 15 km pana la un loc de campare! Mentionez ca nu am mai fost niciodata in aceasta zona si ne-ar prinde bine sfaturile dumneavoastra. Am citit zilele astea ca bilele pentru Chilia sa fie puturoase, fara stropeala de fructe, dar deja am rulat tot mixul cu squid si afine....
Va multumim anticipat!
PS: cum a mers pescuitul pe DV Intinsura?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 30, 2018 8:57 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Manea Mihai-Andrei scrie:
Va salut stimati domni,
Pana la urma ne-am luat inima in dinti si ne-am hotarat sa ajungem in Septembrie in zona Chilia Veche, Cernovca, Babina intr-o noua aventura! Ne puteti ajuta cu un sfat/locatie/contact...am dori sa lasam masina intr-o parcare amenajata si avem nevoie de transport cu barca aprox 15 km pana la un loc de campare! Mentionez ca nu am mai fost niciodata in aceasta zona si ne-ar prinde bine sfaturile dumneavoastra. Am citit zilele astea ca bilele pentru Chilia sa fie puturoase, fara stropeala de fructe, dar deja am rulat tot mixul cu squid si afine....
Va multumim anticipat!
PS: cum a mers pescuitul pe DV Intinsura?


Eu ii gasisem pe oamenii astia de la pensiunea La Chilia-n Port pentru transport cu barca si loc sa las masina. Dar nu am apucat sa ii folosesc pana acum : 0738 389938


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Aug 30, 2018 2:08 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Iti multumesc mult Rua pentru info, am memorat numarul.
Deja am luat legatura cu Dl. Lungu ( ‭(0745) 103 223‬ ) si am rezolvat!
Va tinem la curent cu detalii despre partida!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Sep 09, 2018 10:32 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Salutare, din nou!

Am o intrebare catre cei experimentati pe Dunare. Exista vreo metoda..vreun pont, prin care sa evitam pe cat de mult platica? Din nadire? Din alegerea locului? Din montura? Din momeala?

Am prins platica la ORICE..pe orice vreme si cu diverse monturi. Am prins si la porumb tare pe fir de par. De rame/viermus sau bonduelle nu mai vorbim. Ati luat platica si la boilies?

Astept parerile voastre.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 11, 2018 12:03 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
In weekendul 21-23 as vrea sa merg cu masina pe bratul Chilia. Tinand cont de cote si anotimp credeti ca pentru ciortaneala e ok sa merg pe Tataru? sau considerati ca tot mai bine ar fi sa-mi gasesc loc pe bratul principal?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 12, 2018 9:57 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Va salut stimati domni,

Am pescuit pe Chilia de pe 03 pana pe 09 Septembrie. Am plecat pe o cota la Tulcea de 67, cu o usoara scadere in primele zile si o crestere la final pana la 79. Temperatura apei in jur de 25.5 gr.C.
Pestele a raspuns la boilies mai repede decat ne asteptam ( ingrediente si arome Sticky Baits + ingrediente de umplutura...am mers pe Squid si Cranberry dar cred ca data viitoare pe Chilia vom merge pe Squid si Krill) Astfel, de marti ora 16:00 pana miercuri ora 16:00 am pus pe saltea pesti cu o greutate medie de 9-10 kg. Pestii peste 10 kg au fost eliberati ( am avut o sugestie de la un pescar ca cei mai buni reproducatori sunt intre 4-7 kg si ca acestia ar trebui eliberati...astept si punctul Dumneavostra de vedere deoarece literatura nu ma lamureste ).
Miercuri s-a schimbat vremea...vant si ploaie rece, temperatura aerului scazand de la 31 la 26-27 gr. C iar cea a apei la 24.5 gr.C. Ultimele 2 trasaturi au fost pe ploaie...2 rupturi. Din acel moment, pana Duminica, nu am mai prins decat cativa ciortani rataciti.
Am avut peste 6-7 rateuri din cauza acelor prea mici (nr. 6 si 4 ) si multe multe rupturi ( fir. 0,30 pe feedere ), cei mai multi pesti fiind scosi cu lansetele clasice 3.60 cu fir de 0.40.
Cu greu ne-am hotarat sa schimbam tactica si sa trecem la ''clonc'', unde am avut 5-6 atacuri spectaculoase fara a reusi sa intepam ''monstrii'' ( suntem incepatori la clonc si am realizat ca nu avem scule potrivite pentru a contra si intepa corect...in octombrie vom merge pregatiti ).
''Chilia'' ne-a oferit cele mai mari satisfactii din toate expeditiile nostre de pana acum dar ne-a dat si cea mai mare ''lectie de pescuit'' ( de luni tot stam si notam in caiet greselile pe care le-am facut si cum vom putea imbunatati urmatoarea partida de pescuit ).

Va multumesc si va doresc FIR INTINS!!!


Fişiere ataşate:
02.jpg
02.jpg [ 24.52 KiB | Vizualizat de 6458 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 12, 2018 9:58 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
...si colegii mei...


Fişiere ataşate:
04.jpg
04.jpg [ 18.52 KiB | Vizualizat de 6458 ori ]
03.jpg
03.jpg [ 42.02 KiB | Vizualizat de 6458 ori ]
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Sep 12, 2018 12:20 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mar Iul 30, 2013 3:13 pm
Mesaje: 189
Localitate: Constanta
In ce zona ati pescuit? Pe ce canal?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: