CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 8:32 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Sâm Iul 21, 2018 9:11 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Multumesc pentru raspuns Calin.

Am sunat la ARBDD si mi s-a spus clar, telefonic, ca pescuitul este permis doar pe ultima bucla de pe dreapta (km 16-20). In rest este interzis intr-adevar. Acolo vreau sa merg. Sper sa nu am probleme....dar am citit si ordinul de prohibitie..am si sunat sa intreb..altceva ce sa mai fac. Am inteles ca sunt locuri foarte bune acolo pe ultima bucla....si abia astept sa la incerc. Trece greu timpul.

Din pacate pentru mine...eu platesc barcagiu sa ma duca pana acolo, sa ma lase si sa vina din nou sa ma ia cand vreau sa plec. Nu detin barca. Ma costa 600 de lei treaba asta...la care, cand adaug celelalte cheltuieli (plec din Bucuresti) , se aduna o suma frumusica si de aceea ziceam ca iesirea e la buget...pescuiesc de pe mal, asa ca voi nadi cu porumb. Si aici aveam dilema cu ce aroma sa aleg, pentru ca as vrea sa depasesc bariera de 5kg chiar si la porumb. :)


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Iul 30, 2018 10:44 am 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 04, 2018 8:15 pm
Mesaje: 9
A mai fost cineva prin delta? Apa cum se prezinta? Locurile de campat mai sunt? Mai vedem delta anul asta sau putem sa stam acasa la cat de mult a plouat, oricum e o delta toata tara.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Iul 31, 2018 5:24 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Situatia se prezinta rau deocamdata. Nivelul apelor variaza permanent intrand in limpezire sporadic. In ultimele doua saptamani s-a prins prost. Joi ploile se opresc. Dupa parerea mea in 2-3 saptamani cotele vor fi stabile si ne putem intoarce in Delta. Urmeaza perioada cea mai draga mie, care nu ne tradeaza niciodata: 15 August- 1Noiembrie.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Aug 06, 2018 9:24 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Daca prognoza se pastreaza, Dunarea va fi in scadere destul de brusca in perioada urmatoare. Cateva sfaturi de pescuit pe astfel de cote in scadere? (Pe Sf Gheorghe).

Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Aug 06, 2018 9:47 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Rua scrie:
Daca prognoza se pastreaza, Dunarea va fi in scadere destul de brusca in perioada urmatoare. Cateva sfaturi de pescuit pe astfel de cote in scadere? (Pe Sf Gheorghe).

Multumesc

Primul sfat ar fi sa stati acasa inca 8-10 zile. Astazi curgea vegetatie din abundenta pe mai toate bratele datorita scaderii rapide a nivelului. In opinia mea, din 15 august vor fi conditii ok.
Tinem aproape.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Aug 07, 2018 7:18 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Da, Calin. Asa voi face. Pe 15 planuiesc sa plec. La ce inundatii au fost imi pot doar imaginea ce cara Dunarea. Cineva spunea pe un grup de pescuit de Facebook ca a vazut porci plutind zilele trecute. Nu stiu cat de adevarat e...dar ideea ramane.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Aug 11, 2018 9:08 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Ca vorbeam de concesiunea de pe Chilia, Calin...

Concesionar încă din anul 2002 în zona Chilia, omul de afaceri Robert Răduță, prin firma SC Răduță Sporting Tours SRL, rămâne fără concesiune începând cu data de 20 august
Contractul expiră iar zona va fi predată Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării, spune juristul șef Radu Voicu.
Concesionată include braţele Babina şi Cernovca, ostroavele Babina şi Cernovca, braţul Musura până la vărsarea sa în golful Musura, canalul canalul de centură al amenajării piscicole piscicole Popina, precum şi canalele Cardon, Sondei şi Sfiştofca., zone în care păna acum se solicita taxă de pescuit de către reprezentanții lui Răduță.
Ce-I drept, această concesiune, păzită, a fost și ferită de-a lungul anilor de problemele din alte zone „libere “- braconaj, curent electric, etc.
După cum spun unii, imediat după ce zonă va fi predată ARBDD, paznicii lui Răduță vor pleca iar zona va fi luată cu asalt de pescari, nu toți sportivi… așa că grăbiţi-vă cât mai puteți.

Sursa: https://ziaruldetulcea.ro/dispare-ultim ... biosferei/


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Aug 11, 2018 4:28 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Multumi Rua! Informatii foarte pretioase.
Dupa cum spuneam, din 17 pana pe 27 August ma gasesti pe Intinsura. Mi-ar face placere sa ne cunoastem si sa mai povestim la o cafea.
Pana atunci...spor la impachetat bagajele!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Aug 12, 2018 10:13 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Ma onoreaza invitatia ta, Calin! :). Din pacate am totul aranjat pentru plecat pe data de 15, pe ultima bucla de pe Sf Gh - km 16-22. Singura bucata unde este legal. Altfel as fi venit alergand :).

Poate reusim sa facem ceva la sfarsitul lunii septembrie. Ne mai auzim pe aici.

Fire intinse tuturor. Sa ne intoarcem cu poze :).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Aug 12, 2018 1:56 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Calin Visoianu scrie:
Contrar comportamentului din alte sezoane, singurele intervale de hranire ale crapilor au fost 3.00-6.00 si 20.00-22.00 In rest, trasaturile erau sporadice sau lipseau cu desavarsire.

Stimate Domnule Visoianu,
Intorcandu-ne la analiza partidei avute in aceeasi perioada cu Dvs. 4-8 iulie, pescuind tot pe Intinsura dar aprox. 1 km mai in aval, perioadele de hranire pe zona noastra au fost diferite, respectiv 6:00-10:00 si 22:00-00:00.
Ca aroma am mers pe squid cu scoica. Sunt curios ce au facut prietenii Dvs. pe acel loc...urmau sa vina luni de dimineata...stiti cumva?
Pentru iceputul lui septembrie dorim sa imbunatatim reteta de bile cu produse sticky baits si ca aroma am luat tot ca Dvs. Squid & cranberry...poate va raspunde si la noi pestele mai repede!
Desi ne-am dori sa atacam bratul Chilia si canalele Babina/Cernovca, faptul ca si Dvs. preferati Intinsura, ne impinge si mai tare spre a nu iesi din zona noastra de confort, adica Dunarea Veche.
Voiam sa va intrebam cand apare urmatorul articol “Crapii din Delta”...asteptam cu nerabdare!!!
Fir intins Rua si domnule Visoianu in urmatoarea partida!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: