CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Mie Apr 24, 2024 12:10 am

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Joi Ian 25, 2018 10:54 am 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 18, 2015 6:43 pm
Mesaje: 4
Va salut!
Vreau sa stiu si eu daca bilele ieftine de la Caperlan dau rezultate pe Dunare daca as nadi cu o punga de 10 kg / zi.
Am incercat anii anteriori sa nadesc/ pescuiesc cu pelete halibut de diametre mari , dar fara sa am rezultate, cu toate ca au adus peste mult pe patul de nada. ( am dat in paralel la carlig cu halibut si porumb / am nadit cu halibut si porumb si toate trasaturile au fost pe porumb) . Din ce am observat acele pelete date in cantitate mare ( cam 10 kg / zi) au atras mult maruntis si MULT RAPITOR.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 02, 2018 7:15 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Buna seara,

Mentionati zona unde pescuiti si o sa va pot da un raspuns corect.
Toate cele bune!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 07, 2018 9:50 pm 
Neconectat

Membru din: Lun Mai 18, 2015 6:43 pm
Mesaje: 4
Buna seara!
Pescuiesc pe Dunare de la Corabia pana la Salcia Mh. Nu am un loc anume . In functie de cota aleg un loc pe cele 3 judete ( Dolj , Olt , Mehedinti). Sunt anumite zone unde curentul nu este foarte puternic ( papadia dj ) si bilele nu ar trebui sa fie purtate de curent ( eventual taiate pe jumatate) . In cele 3 judete in ultimii 10 ani nu am observat la nimeni sa pescuiasca cu boiles. Toti folosesc porumb si mamaliga.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Feb 09, 2018 11:29 am 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Zmeul2014 scrie:
Buna seara!
Pescuiesc pe Dunare de la Corabia pana la Salcia Mh. Nu am un loc anume . In functie de cota aleg un loc pe cele 3 judete ( Dolj , Olt , Mehedinti). Sunt anumite zone unde curentul nu este foarte puternic ( papadia dj ) si bilele nu ar trebui sa fie purtate de curent ( eventual taiate pe jumatate) . In cele 3 judete in ultimii 10 ani nu am observat la nimeni sa pescuiasca cu boiles. Toti folosesc porumb si mamaliga.

Boiliesurile de la Caperlan sunt fabricate integral pe baza de ingrediente cerealiere adaugandu-se colorant si aroma din belsug. Totodata ele au un grad de solubilitate care variaza functie de temperatura apei. Nu contin nici-un ingredient ce face parte din categoria fainurilor de peste, ca urmare au un nivel proteic foarte scazut, elementul primordial fiind doar atractia si nicidecum generarea de nutrienti necesari in hranirea crapului. In concluzie:
In opinia mea puteti incerca sa obtineti rezultate cu aceste bile in partide scurte, unde atractia aromei ar trebui sa-si faca treaba. Nu segmentati boiliesurile destinate nadirii. Deoarece sunt solubile, in timp isi vor reduce dimensiunea si vor fi purtate de curent in afara patului de nada indiferent daca curentul perceput la suprafata apei este slab. Daca identificati un loc bun, delimitati vizual 100-200mp destinati patului de nada si naditi in amonte cu 5-10kg de boiliesuri la inceputul partidei. Daca incepeti sa prindeti, continuati sa pescuiti pana seara fara a mai nadi. Nu veti face altceva decat sa adunati pe substrat carasi si platici. A doua zi dimineata devreme repetati procesul de nadire cu aceeiasi cantitate. Nu naditi seara, bilele nu vor rezista peste noapte.
La carlig pescuti cu o singura bila de 20mm atasand "un plastic in cap". (Nu uitati sa puneti pe firul de par un opritor in spatele boiliesului pentru ca acesta sa isi mentina pozitia langa boaba de plastic). Este o formula aplicata cu succes de foarte multi pescari in Delta care apeleaza la boiliesurile Caperlan.
Toate bune!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 17, 2018 12:07 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Calin Visoianu scrie:
Zmeul2014 scrie:
Buna seara!
Pescuiesc pe Dunare de la Corabia pana la Salcia Mh. Nu am un loc anume . In functie de cota aleg un loc pe cele 3 judete ( Dolj , Olt , Mehedinti). Sunt anumite zone unde curentul nu este foarte puternic ( papadia dj ) si bilele nu ar trebui sa fie purtate de curent ( eventual taiate pe jumatate) . In cele 3 judete in ultimii 10 ani nu am observat la nimeni sa pescuiasca cu boiles. Toti folosesc porumb si mamaliga.

Boiliesurile de la Caperlan sunt fabricate integral pe baza de ingrediente cerealiere adaugandu-se colorant si aroma din belsug. Totodata ele au un grad de solubilitate care variaza functie de temperatura apei. Nu contin nici-un ingredient ce face parte din categoria fainurilor de peste, ca urmare au un nivel proteic foarte scazut, elementul primordial fiind doar atractia si nicidecum generarea de nutrienti necesari in hranirea crapului. In concluzie:
In opinia mea puteti incerca sa obtineti rezultate cu aceste bile in partide scurte, unde atractia aromei ar trebui sa-si faca treaba. Nu segmentati boiliesurile destinate nadirii. Deoarece sunt solubile, in timp isi vor reduce dimensiunea si vor fi purtate de curent in afara patului de nada indiferent daca curentul perceput la suprafata apei este slab. Daca identificati un loc bun, delimitati vizual 100-200mp destinati patului de nada si naditi in amonte cu 5-10kg de boiliesuri la inceputul partidei. Daca incepeti sa prindeti, continuati sa pescuiti pana seara fara a mai nadi. Nu veti face altceva decat sa adunati pe substrat carasi si platici. A doua zi dimineata devreme repetati procesul de nadire cu aceeiasi cantitate. Nu naditi seara, bilele nu vor rezista peste noapte.
La carlig pescuti cu o singura bila de 20mm atasand "un plastic in cap". (Nu uitati sa puneti pe firul de par un opritor in spatele boiliesului pentru ca acesta sa isi mentina pozitia langa boaba de plastic). Este o formula aplicata cu succes de foarte multi pescari in Delta care apeleaza la boiliesurile Caperlan.
Toate bune!


Salut, Calin. In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru toate informatiile pe care le oferi atat pe forum cat si pe Youtube. Ceea ce ma aduce la prima intrebare : Pe cand urmatorul video din Delta Dunarii? Abia astept sa vad material nou. Mi-ar placea sa vad cum abordezi locuri complet noi...pe care nu le stii sau pe care n-ai mai fost de f mult timp.

Legat de subiectul cu boiliesurile Caperlan si de informatiile pe care le-ai oferit in raspunsul tau anterior, ma intrebam daca nu cumva ar fi o idee buna si ieftina, pentru zona buclelor de pe Sf Gheroghe (dar nu numai) sa nadim astfel :

1. Avem porumbul pentru nadit deja pregatit (in bidoane, fiert si/sau deja macerat bine). CU 1-2 zile inainte de plecare punem 1-2 maini de boilies Caperlan in bidoane ca boabele sa prinda din aroma acestora.
2. Prima nadire...cand ajungem dimineata la locul de pescuit : 1 bidon de porumb cu aroma din boiliesurile Caperlan + 2-3 kg din aceleasi boiliesuri Caperlan + 1 kg de boilesuri de calitate superioara (gen Belachan special pt Delta).
3.A 2a nadire continuam cu porumbul dar micsoram Caperlanul. Lasam Belachan la fel.
4. A3a nadire doar cu Belachan 1-2 kg.

Zona am mentionat-o mai sus. Scopul meu este sa ies cat mai ieftin cu nada(de aici porumbul si Caperlanul) dar totusi sa atrag crapi de peste 5-6 kg (stiu sigur ca zona tine astfel de crapi). Durata partidei 4-5 zile.

Ce parere ai? Daca vezi vreo combinatie mai buna te rog spune-mi. Multumesc anticipat pentru raspuns.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 17, 2018 4:35 pm 
Neconectat

Membru din: Joi Oct 01, 2015 7:19 am
Mesaje: 14
Localitate: Bucuresti
1. Avem porumbul pentru nadit deja pregatit (in bidoane, fiert si/sau deja macerat bine). CU 1-2 zile inainte de plecare punem 1-2 maini de boilies Caperlan in bidoane ca boabele sa prinda din aroma acestora
Daca faci asta dupa cele 2 zile de la adaugarea bilelor peste porumb acestea se vor dizolva.Bilele de la decathlon nu sunt bile tari ,ci un fel de solubile cu un termen usor mai indelungat de dizolvare


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Feb 17, 2018 4:58 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Pai da..scopul ar fi ca boabele sa ia din aroma boiliesurilor Caperlan. Deci e ok daca se dizolva...Sau sa punem peste boabe aroma identica cu cea a CAperlanului (ceva din comert)?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 7:06 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Rua scrie:
Calin Visoianu scrie:
Zmeul2014 scrie:
Buna seara!
Pescuiesc pe Dunare de la Corabia pana la Salcia Mh. Nu am un loc anume . In functie de cota aleg un loc pe cele 3 judete ( Dolj , Olt , Mehedinti). Sunt anumite zone unde curentul nu este foarte puternic ( papadia dj ) si bilele nu ar trebui sa fie purtate de curent ( eventual taiate pe jumatate) . In cele 3 judete in ultimii 10 ani nu am observat la nimeni sa pescuiasca cu boiles. Toti folosesc porumb si mamaliga.

Boiliesurile de la Caperlan sunt fabricate integral pe baza de ingrediente cerealiere adaugandu-se colorant si aroma din belsug. Totodata ele au un grad de solubilitate care variaza functie de temperatura apei. Nu contin nici-un ingredient ce face parte din categoria fainurilor de peste, ca urmare au un nivel proteic foarte scazut, elementul primordial fiind doar atractia si nicidecum generarea de nutrienti necesari in hranirea crapului. In concluzie:
In opinia mea puteti incerca sa obtineti rezultate cu aceste bile in partide scurte, unde atractia aromei ar trebui sa-si faca treaba. Nu segmentati boiliesurile destinate nadirii. Deoarece sunt solubile, in timp isi vor reduce dimensiunea si vor fi purtate de curent in afara patului de nada indiferent daca curentul perceput la suprafata apei este slab. Daca identificati un loc bun, delimitati vizual 100-200mp destinati patului de nada si naditi in amonte cu 5-10kg de boiliesuri la inceputul partidei. Daca incepeti sa prindeti, continuati sa pescuiti pana seara fara a mai nadi. Nu veti face altceva decat sa adunati pe substrat carasi si platici. A doua zi dimineata devreme repetati procesul de nadire cu aceeiasi cantitate. Nu naditi seara, bilele nu vor rezista peste noapte.
La carlig pescuti cu o singura bila de 20mm atasand "un plastic in cap". (Nu uitati sa puneti pe firul de par un opritor in spatele boiliesului pentru ca acesta sa isi mentina pozitia langa boaba de plastic). Este o formula aplicata cu succes de foarte multi pescari in Delta care apeleaza la boiliesurile Caperlan.
Toate bune!


Salut, Calin. In primul rand vreau sa-ti multumesc pentru toate informatiile pe care le oferi atat pe forum cat si pe Youtube. Ceea ce ma aduce la prima intrebare : Pe cand urmatorul video din Delta Dunarii? Abia astept sa vad material nou. Mi-ar placea sa vad cum abordezi locuri complet noi...pe care nu le stii sau pe care n-ai mai fost de f mult timp.

Legat de subiectul cu boiliesurile Caperlan si de informatiile pe care le-ai oferit in raspunsul tau anterior, ma intrebam daca nu cumva ar fi o idee buna si ieftina, pentru zona buclelor de pe Sf Gheroghe (dar nu numai) sa nadim astfel :

1. Avem porumbul pentru nadit deja pregatit (in bidoane, fiert si/sau deja macerat bine). CU 1-2 zile inainte de plecare punem 1-2 maini de boilies Caperlan in bidoane ca boabele sa prinda din aroma acestora.
2. Prima nadire...cand ajungem dimineata la locul de pescuit : 1 bidon de porumb cu aroma din boiliesurile Caperlan + 2-3 kg din aceleasi boiliesuri Caperlan + 1 kg de boilesuri de calitate superioara (gen Belachan special pt Delta).
3.A 2a nadire continuam cu porumbul dar micsoram Caperlanul. Lasam Belachan la fel.
4. A3a nadire doar cu Belachan 1-2 kg.

Zona am mentionat-o mai sus. Scopul meu este sa ies cat mai ieftin cu nada(de aici porumbul si Caperlanul) dar totusi sa atrag crapi de peste 5-6 kg (stiu sigur ca zona tine astfel de crapi). Durata partidei 4-5 zile.

Ce parere ai? Daca vezi vreo combinatie mai buna te rog spune-mi. Multumesc anticipat pentru raspuns.

Este o varianta care probabil merita incercata. Dar in opinia mea, metoda cea mai eficienta privind tipul de nada utilizata este:

Ziua 1
-Nadire cu bulgari tari, facuti din spartura de porumb, seminte fierte, un amestec de legatura, sirop de porumb si boilesuri sparte solubile
-Boiliesuri solubile de 24mm
(Bulgarii se arunca in amonte din barca, usor “asezati “pe luciu apei astfel incat obligatoriu sa ajunga intregi pe fund. Aici curentul ii va prelua sectionandu-i si distribuind continutul acestora in aval chiar pe patul nostru.

Ziua 2
-Nadire cu boiliesuri solubile de 24mm si cateva boiliesuri tari de 20mm

Ziua 3
-Nadire jumatate de cantitate boiliesuri solubile de 24mm si jumatate boliesuri tari de 20mm

In cea de-a patra zi si in urmatoarele nu mai nadim decat cu tari de 20.
La carlig vom pescui din primul moment si pana la sfarsitul partidei numai cu boiliesuri tari.
Se pot face aplicand aceasta metoda partide de succes in Delta Dunarii, cu conditia ca boiliesurile sa fie de calitate si de acelasi tip.
In cazul in care alegem sa folosim boiliesuri integral cerealiere precum cele Caperlan, eu unul nu mai vad rostul porumbului in programul de nadire.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Feb 21, 2018 7:19 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Salutare Rua,
Sezonul de Delta 2018 va fi destinat numai abordarii locurilor noi. Voi incerca sa descopar cat mai mult Bratul Chilia. Gropi multe si adanci, se braconeaza mai mult mai putin prin comparatie cu alte zone, pescari putini, crapi mari si foarte mari indragostiti de boilies. Este un pescuit greu, dar foarte spectaculos. In privinta filmarilor, pentru ca timpul nu mai imi permite, de multa vreme colaborarea mea
cu Fishing and Hunting s-a incheiat. Dar cu siguranta voi posta filmulete scurte, care nu implica o munca laborioasa privind montajul de studio.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Feb 25, 2018 11:13 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Salut, Calin. Multumesc pentru raspunsuri.

Ajuta-ma sa clarific asadar. Zic asta deoarece tot tu ai spus ca pe Sf Gh merg porumbul si mamaliga si mai rar spre deloc pescuitul la Boilies. In concluzie, pe bratul Sf gh, zona buclelor de la KM 36 sau 44, pentru capturi de peste 5 kg, mergem pregatiti cu reteta de mai sus (nadit si dat la boilies)..sau ramanam cu porumb si mamaliga, eventual testam un boilies tare sweetcorn doar "in ac"?

Multumesc.

PS - abia astept sa vad noile vide - ouri.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: