CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Joi Mar 28, 2024 2:08 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Oct 29, 2018 2:43 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 28, 2014 3:34 pm
Mesaje: 12
Localitate: Pitesti
Ai mare dreptate Razvan in privinta nadelor Sticky Baits. La cateva zile de la plecarea ta am ajuns eu pe Intinsura.
In 5 zile de pescuit, (din care doua cu un frig cumplit in care nu a mancat deloc), am reusit sa prind 16 bucati. Cu toate ca temperatura apei a scazut in decursul partidei de la 17 la 12 grade C, crapul nu a mancat decat la bile de 20 si carlig relativ mare. Parca afara ar fi fost vara.
Am pescuit cu boiliesuri de casa Squid & Cranberry- ingrediente Sticky si...bineinteles Manilla Sticky Baits. Majoritatea crapilor au avut greutati cuprinse intre 3 si 7kg, predominand cei de 4-5kg.
In penultima zi, pe la orele 19.00 am reusit sa dau afara o frumusete de 12kg a carui fotografie am atasat-o. Una peste alta a fost o partida buna avand in vedere ca intr-una din zile a scazut apa 40cm brusc iar in ce-a de a doua a crescut cu 30cm.
Sunt absolut convins ca daca nu aveam nada de calitate nu faceam mare lucru.
Cel mare a venit la Manilla. Fire intinse tuturor!!


Fişiere ataşate:
20181028_103543.jpg
20181028_103543.jpg [ 155.56 KiB | Vizualizat de 7910 ori ]

_________________
Nu uita cine esti!
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Sâm Dec 15, 2018 9:34 am 
Neconectat

Membru din: Mie Apr 04, 2018 8:15 pm
Mesaje: 9
Avand in vedere ca sezonul de Delta s-a incheiat pentru marea majoritate poate ar fi frumos sa ne facem aici un bilant cu rezultatele. Momelile care au dat cele mai bune rezultate. Zonele cele mai productive. Etc.
Personal nu ma pot lauda cu nimic deosebit anul acesta.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 13, 2019 5:23 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Vad ca a murit topicul asta. Poate reusesc eu sa-l trezesc la viata cu o intrebare pentru Calin.

Cum facem sa prindem crap si primavara....acum..sfarsit de martie inceput de aprilie. Ma refer la pescuit de pe mal nu din barca. Tinand cont de iarna usoara si cotele/temperaturile bune, crezi ca putem gasi crapul pe buclele de pe Sf Gh? Sau pe canale? Si ce crezi ca mananca in perioada asta? (cu ce nada il atragem si ce folosim la ac? ).


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Mar 18, 2019 6:29 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
In mod sigur nu-l lasam sa moara. Suntem prea multi care iubim crapul salbatic.

Recomandarea mea daca plecati in aceasta perioada sa cautati crapul in Delta este sa folositi la carlig bolilies de max 16mm combinat cu un groundbait pe naditor, (ca trebuie sa faceti apel la el de data aceasta) cat mai asemanator cu mixul din care ati facut boiliesul adaugand insa in compozitia acestuia un amestec cerealier, (spartura de porumb, diverse seminte).
Zilele trecute au fost pe canalul "Ingusta" de la Crisan cativa prieteni care au reusit sa prinda cativa ciortani de 1,5-3kg la boaba de porumb uscata si la boilies Krill Sticky Baits de 16mm.
Pentru naditor le-am facut un groundbait la repezeala din faina de peste, Soya, Semolina, faina de Krill, Robin Red, Sluis CLO si Cereal Crumb. Au adaugat ei spartura de porumb. L-au umectat cu lichid de Krill si Lapte de porumb. Rezultatele nu au fost extraordinare cu toate ca apa a avut un nivel foarte ok.
Dar respect determinarea lor de a incerca sa prinda crap in Delta acum. Jos palaria!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Mar 19, 2019 7:42 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Multumesc pentru raspuns Calin. Voi pleca 5 zile pe 3 aprilie si voi incerca pe canalul Litcov. Am ales aceasta zona din motive de logistica eu neavand barca si voi plati un barcagiu din dunavatu...Altfel as fi incercat canale mai distante..mai salbatice..mai putin calcate de pescari.

In ceea ce priveste nadirea ma bucur sa vad ca planul meu coincide in marte parte cu ce ai spus tu anterior...deci imi creste increderea in alegerea facuta. Tinta noastra fiind tot ciortanul...nu avem pretentii la mai mare in aceasta perioada.

Revin cu rezultate...daca vor exista :). Fire intinse tuturor.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mie Mar 20, 2019 7:39 am 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Intre timp..m-am razgandit cu destinatia. Am aflat ca Litcov este foarte circulat si destul de ingust...asa ca probabil voi merge tot pe bucle.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 21, 2019 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Ma poate ajuta cineva cu transport cu barca pana pe Canalul Iacub sau Caraorman? Adica sa ma duca acolo si sa vina sa ma ia dupa 5-6 zile? Cat ar putea sa ma coste si de unde as putea lua o asemenea barca?


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 21, 2019 4:57 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Iul 03, 2018 6:25 pm
Mesaje: 17
Gasesti o gramada de pensiuni in Crisan fiind in apropiere de Caraorman sau Iacub
In 20 de min esti acolo maxim 100 de lei cred ca ti-ar lua pt un drum
Da ceva telefoane si sunt sigur ca se rezolva


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Joi Mar 21, 2019 5:41 pm 
Neconectat

Membru din: Vin Feb 16, 2018 3:05 pm
Mesaje: 47
Gata am rezolvat. Multumesc. Acolo voi merge.


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Apr 08, 2019 5:03 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Mie Iun 27, 2018 10:58 am
Mesaje: 28
Localitate: Bucuresti
Va salut dragi colegi,
Am pescuit de joi pana duminica in zona Mila 23, Sontea, Olguta, lacurile din zona...am ajuns chiar si la Chilia Veche pe Babina unde am cloncanit o zi intreaga.
Eu am pescuit foarte putin la crap...mai mult am testat suportii noi din barca, dar colegii care ''au insistat '' pe crap, au reusit sa prinda pe Sontea doua exemplare ( la boilies solubil, de 20 mm dar ''decojit'' cu aroma de monster crab ). Am incercat si la porumb sau pop-up mic, dar fara rezultate.
Apa este rece ( 10,5 gr.C ) iar pestele este mofturos.
Cu respect!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: