CarpOnline.ro

Forum - Revista online de pescuit la crap
Acum este Sâm Apr 27, 2024 1:35 pm

Ora este UTC + 2




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 26  Următorul
Autor Mesaj
MesajScris: Lun Aug 28, 2017 1:22 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Eu zic ca trebuie. Conditia este sa reusiti cu un sonar sa identificati buturile de pe fundul apelor cu adancimi cuprinse intre 6 si 7m. Asta ar reprezenta idealul. Nu contest ca puteti prinde crap si pe adancimi mai mici. Insa atentie, crapii de bratul Sf Gheorghe nu prefera boiliesurile. Ca urmare trebuie sa va orientati catre porumb fiert, patrate de mamaliga si bulgari cu seminte pentru a tine crapul pe patul de nada.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Lun Aug 28, 2017 4:49 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Azi-noapte m-am intors de pe Dunarea Veche. De data aceasta foarte mult ciortan si nici-un peste sarit de 7 kg. Iese multa mizerie din lacuri, (Dovnica si Bogdaproste) ,apa 22de grade Celsius, putin tulbure si cu nivel scazut. In timpul noptilor, care de altfel erau excesiv de reci, nu luam mai mult de 1-2 pesti.
Cu alte cuvinte o partida ratata. Ma intorc la sfarsit de septembrie. In continuare merge acum mult mai bine pe Sf. Ghe si Chilia. Probabil ca pe Intinsura vom face cu totii super partide undeva la jumatatea lunii octombrie, cand apa va reveni la cotele obisnuite pentru aceasta perioada.
Fire intinse tuturor!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 01, 2017 4:21 pm 
Neconectat

Membru din: Mar Aug 29, 2017 11:11 pm
Mesaje: 6
Domnule Visoianu, va multumim pentru informatiile oferite, sunt de un real folos pentru cei care merg la pescuit in Delta. V-am urmarit toate emisunile: cele facute la Periprava, pe Dunarea Veche sau la Teiu ( fiind pitestean mutat in Bucuresti pescuiesc des la Teiu).

As avea cateva intrebari pentru dvs si sper sa aveti timpul si amabilitatea sa ma ajutati:
1) Eu pescuiesc in Delta in general pe Dunarea Veche intre Mila 23 si Crisan, uneori si pe Sontea... am vazut ca dvs mergeti preponderent intre Crisan si Mila 8, sunt curios de ce? E mai prolifica zona dintre Crisan si Mila 8, mai putin maturata de plase? Va intreb asta in ideea in care poate schimb locatia :)
2) Urmeaza sa merg in perioada 2-8 octombrie la Chilia Veche( e prima oara cand ajung aici) v as fi recunoscator daca m ati ajuta cu cateva sugestii: ce sa folosesc la carlig, am vazut ca se pescuieste cu boiles. Eu in general folosesc Belachan bile de 20 si uneori Squid Cranberry. Merg bilele astea aici sau schimb?
3) Locuri daca imi puteti recomanda, am vazut ca Cernovca apare pe buzele tuturor :))
4) se preteaza/renteaza pescuitul nocturn in aceasta perioada a anului( frig sunt convins ca va fi) dar ca si activitate?

Multumesc


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 15, 2017 10:10 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Salutare Razvan si iti multumesc sincer pentru aprecieri.

1. Nu intotdeauna pescuitul facut pe Intinsura- Dunarea Veche da rezultate. Dar de cele mai multe ori prefer aceasta zona datorita cotelor domestice ale apelor. Aici cresterile sau descresterile bruste ale nivelului pe Dunare se propaga mult mai lent. (In articolul care l-am postat pe carponline.ro am facut vorbire despre importanta cotelor Dunarii in partidele de crap din Delta). Pe de alta parte este o zona mai putin agresata: nu se braconeaza cu curent electric atat de des ca pe Sfantul Gheorghe si sunt foarte putine locuri de campare. Asadar pescari mai putini, presiune mai scazuta exercitata asupra pestilor.

2. Este putin riscant sa iti planifici un pescuit pe Chilia in octombrie. Dunarea intra in crestere iar din cauza ploilor din Moldova, Prutul intra in Bratul Chilia cu un bagaj de aluviuni care de obicei tulbura apa de la o zi la alta. Ideal ar fi fost sa reusesti sa ajungi acolo in august sau acum. Eu am ales sa merg in octombrie tot pe Intinsura. Dar este adevarat ca pe Chilia vara asta s-au prins nenumarati crapi sariti de 10kg. Poate totusi vei fi norocos si vei gasi apa curata, pentru ca am vazut ca vrei sa pleci in prima saptamana a lui octombrie.

In privinta boiliesurilor, orice bila facuta bine trebuie sa mearga. Este adevarat ca anul acesta Manilla de la Sticky a dat niste rezultate formidabile pe Chilia (poti citi postarea scrisa ieri de catre George Gherghisan in cadrul sectiunii Nada-topicul Sticky Manilla. A facut acum vre-o zece zile o partida de exceptie pe Cernovca). Dar repet, orice bila rulata cu ingrediente de calitate ar trebui sa dea rezultate.

Cele mai bune zone de pe Chilia sunt Cernovca, Obriz 1, 2 si 3( la intersectia bratului Chilia cu canalul Bistroe). Curentul este mare, multa agatatura, se pierd exagerat de multe monturi. Pregateste-te pentru un pescuit in conditii extreme. Pe locurile foarte bune de obicei, din 7 trasaturi puternice scoti 2 crapi.

Da, categoric renteaza pescuitul nocturn.
Fire intinse si povesteste-ne ce ai facut!

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Mar Sep 19, 2017 8:39 pm 
Neconectat

Membru din: Sâm Ian 23, 2016 10:44 pm
Mesaje: 17
Va salut

Sambata noapte m-am intors si eu dupa o expedtie de 6 zile in zona Crisan.
Prima zi am pierdut-o cu gasirea unui loc de campat pentru ca majoritatea erau deja ocupate si de obicei prefer sa pescuiesc de pe mal. Deja sperantele la o partida reusita incepusera sa se diminueze semnificativ.
Spre surprinderea mea insa, in urmatoarele 5 zile am reusit sa aduc la mal aproximativ 30 de exemplare intre 2 si 8 kg. Majoritatea au cantarit in jur de 4 kg si au fost prinsi la cativa metri de cioate.

Vremea a fost excelenta, turisti exagerat de multi, tantari foarte putini, in schimb cum se lasa seara era invazie de viespi de circa 4 cm care atacau orice sursa de lumina.

Am pescuit exclusiv la boilies. Prietenii cu care am fost, au prins caras frumos pe intinsura la momitor pe care puneau acelasi mix cu care am rulat bilele.
Singurul regret pe care il am este ca nu am reusit sa prind niciun exemplar mai mare de 10kg, dar sper sa ma revansez la urmatoarea partida din decembrie, daca vremea ne va permite.

Toate bune si fir intins!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Vin Sep 22, 2017 5:02 pm 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: Dum Mai 15, 2016 7:25 pm
Mesaje: 134
Localitate: Pitesti
Ne mai trebuiesc 30cm de apa pentru ca pestele sa inceapa sa urce din canalul navigabil. Pe Intinsura, in octombrie, cel mai mult ii place sa stea pe adancimi de 7m. Cu ploile din aceste zile sa speram ca vom avea parte de crapi frumosi la jumatatea lui octombrie.

_________________
Doctor Fishing
Web : http://doctorfishing.ro
Follow us on Facebook : https://www.facebook.com/doctorfishing.ro
Tel: 0729.031.641 / 0769.166.534
E-mail: office@doctorfishing.ro


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 4:28 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 28, 2014 3:34 pm
Mesaje: 12
Localitate: Pitesti
Saptamana trecuta am facut o partida de 8 zile pe Dunarea Veche zona Intinsura. Pentru ca din punctul meu de vedere a fost o partida de vis, m-am hotarat sa scriu cateva cuvinte in cadrul acestui topic.
Pescuiesc la crap de ani buni, imi rulez singur boiliesurile, particip in competitii obtinand nu de putine ori pozitii din cele mai bune pe podium. Insa va spun cu sinceritate ca pana anul acesta cel mai mare crap prins de mine in Delta Dunarii a fost de 4kg.
Inainte de plecare am avut o intalnire tete-a-tete cu Calin Visoianu, solicitandu-i acestuia cat mai multe informatii. Stiam ca este cel mai avizat pescar din Romania privind pescuitul crapilor mari in Delta Dunarii . Imi doream cu alte cuvinte din toata inima sa reusesc de data aceasta sa am parte de o captura.
Am obtinut de la Calin mai mult decat credeam: descrierea locurilor, tipul nadei, strategie de nadire, descrierea monturilor eficace, etc. Dupa ce am terminat pregatirile mi-am luat barca de 5m cu 15CP , am incarcat in ea tot calabalacul necesar unui pescar ce sta la cort si impreuna cu amicul meu Cristi Ciutea dusi am fost.
Pe Intinsura am cautat un loc de cort in zona pe care mi-o indicase Calin. Nu am gasit ce trebuia, dar cu putina munca am reusit sa ne facem unul in mijlocul stufului. Aveam sa pescuim amandoi exclusiv de pe mal, fiecare cu cate 2 lansete, ca mai mult loc nu era.
Am cautat buturile cu sonarul, le-am balizat montand atrope luminoase pe timp de noapte si m-am pus pe nadit. Luasem cu noi pentru 8 zile in total 50kg de boiliesuri Krill Sticky Baits combinat cu Squid & Cranberry rulate in garajul meu dupa o reteta de la Calin, folosind numai ingrediente Sticky. Toate de 16mm. La carlig urma sa pescuim cu bile dipuite de 16 si 20mm. Nimic solubil, toate tari.
In primele trei zile am nadit in fiecare seara extins cate 12-13kg. In dimineata celei de-a patra zi nu aveam decat cativa ciortani cu greutati cuprinse intre 1 si 3 kg prinsi ziua. Noaptea nimic.. Eram cumplit de dezamagiti si incepusem deja sa ma gandesc ca se va repeta filmul din anii trecuti. Asa ca ne-am apucat resemnati de gatit nelipsitul bors, ca Delta fara bors…..

_________________
Nu uita cine esti!


Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 4:30 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 28, 2014 3:34 pm
Mesaje: 12
Localitate: Pitesti
Aveam totusi incredere in vorbele lui Calin: “ Pescuitul o sa inceapa dupa 3 zile de nadire zdravana. Eu de multe ori in primele 2 zile nu bag betele in apa”.
Asa ca spre pranz am intrat cu sonarul sa vad daca s-a schimbat ceva si am observat ca ecranul sonarului incepuse sa arate mult peste semn ca nada isi facuse bine treaba. Mi-am dat seama ca am reusit sa-l strang si ca trebuie sa se schimbe ceva. Si s-a schimbat: pe seara a venit un septar care odata pus pe saltea a inceput sa elimine abundent incat am realizat ca pestii care ii aveam in fata se pusesera zdravan pe mancare. Noaptea am mai luat unul de 4 si unul de 5kg.


Fişiere ataşate:
IMG-20171011-WA0000.jpg
IMG-20171011-WA0000.jpg [ 89.06 KiB | Vizualizat de 11872 ori ]

_________________
Nu uita cine esti!
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 4:36 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 28, 2014 3:34 pm
Mesaje: 12
Localitate: Pitesti
Mai departe nu mai sunt multe de spus. Din a cincea zi si pana in ultima nu am mai avut crapi sub 4 kg. Prindeam in medie cam 10 crapi pe zi din care cel putin trei-patru septari. Noaptea intrau crapi cu greutati intre 5 si 9kg.
Captura a sosit bineinteles in ultima zi si a cantarit 12kg. Una peste alta am inchis cu prietenul meu cea mai frumoasa partida la crap salbatic din viata mea.


Fişiere ataşate:
20171016_114958.jpg
20171016_114958.jpg [ 135.68 KiB | Vizualizat de 11872 ori ]
20171016_113646.jpg
20171016_113646.jpg [ 130.6 KiB | Vizualizat de 11872 ori ]

_________________
Nu uita cine esti!
Sus
 Profil  
 
MesajScris: Dum Oct 22, 2017 4:39 pm 
Neconectat

Membru din: Dum Dec 28, 2014 3:34 pm
Mesaje: 12
Localitate: Pitesti
Multumesc Calin, multumesc Sticky pentru Krill-ul pe care l-ai gandit. Nu in ultimul rand trebuie sa multumim Deltei care ne ofera astfel de zile magice. Ne revedem la anul.


Fişiere ataşate:
20171009_181436.jpg
20171009_181436.jpg [ 98.25 KiB | Vizualizat de 11872 ori ]

_________________
Nu uita cine esti!
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 257 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 26  Următorul

Ora este UTC + 2


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 80 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la: